Lino Ventura, Talian v Paríži

(TV film)
  • Česko Lino Ventura – Ital v Paříži (viac)
Francúzsko, 2017, 52 min

Réžia:

Philippe Kohly

Lino Ventura (a.z.), Jean Gabin (a.z.), Michel Audiard (a.z.), Brigitte Bardot (a.z.), Paul Crauchet (a.z.), Bourvil (a.z.), Jacques Brel (a.z.) (viac)

Filmový portrét známeho, legendárneho talianskeho herca, ktorý sa preslávil predovšetkým vďaka francúzskym filmom, v ktorých stvárnil celý rad hlavných postáv. Ventura, ktorý prišiel do Francúzska ako mladý taliansky imigrant, bol hercom inštinktu a symbolom hrdého, nezlomného muža... (RTVS)

Skuby47

Zdařilý dokument o herci, jehož filmy jsou pro mne zárukou kvality. Scénáře si pečlivě vybíral. I když to byl tvrdý chlapík, vždy stál na straně práva a spravedlnosti. Pokud se rozhodl pro účinkování, pak zde je jistota, že divák nebude zklamán. Dokazuje to vysoké hodnocení všech filmů s jeho účastí. Zaujal mne jeho odpor k milostným scénám ve filmu. Tvůrci se většinou domnívají, že i do detektivek a akčních filmů tyto scény patří i když v příběhu nemají místo. Měl pevné zásady a způsob tichého hraní odkoukný zřejmě od Gabina. Jeho názory, životní postoje a některá méně známá fakta ze života v dětství i sportovní úspěchy v ringu jsou pro mne cenným sdělením a zvyšují můj respekt k jeho osobě. ()

Snorlax

Po delší době dokument o známé osobnosti, který přichází i s méně známými fakty. Některé rozhovory se sice již objevily v dokumentu Ventura dit... Lino, ale vůbec nezaškodí si nèkteré vzpomínky na Lina zopakovat. Tento dokument mapuje skoro všechny základní milníky v profesním životě Lina Ventury, s velkÿm povděkem kvituji, že hodně prostoru dostal sám Lino a nebyly to pouze vzpomínky jeho kolegů na něj. Za nejsympatičtějšií fakt považuji, že počet a délka ukázek z filmů byly sníženy na minimum a místo nich dostali prostor Lino a jeho kolegové. ()

Gilmour93

Armáda stínů z těžkého dětství, ohledně vztahu k otci mlčenlivý. Na plátně spíš než dravec šelma na svobodě. Dotěrný chlap, který svede nejeden nelítostný souboj, aby po zločinu přišel trest. Rozhněvaný muž, v jehož okolí občas padne facka, pré mají dobrodruzi a milostné scény jsou jak dotek medúzy. A než nastane poslední soud, stane se z něj staré pořádky postrádající svědek měnících se časů. Pořád však drsný chlapík, jemuž sedí motýl na rameni a srdce má na pravém místě. Myslím, že bych mu mohl bez uzardění stisknout ruku.. ()

radektejkal

Lino Ventura (italsky: náhoda, osud, štěstí; nebo spíš po francouzsky "aventura": dobrodružství) hraje vždy jen tvrdé chlapy, a svým pojetím loajality a kurtoazie jako by patřil spíš někam do 13. století, nicméně je to (alespoň pro mě) především "tatínkovský typ", který se často vzpouzí, ale nikdy nezklame. ()

Enšpígl

Moc děkuji ČT za tento dokument, který mě dal to nejvíc - Linovi názory a vztahy. Je mě obrovskou ctí, sedět před plátnem a sledovat křehkou francouzskou ( i když italskou :- ) ) talentovanou duši v drsným obalu, která má jméno Lino Ventura a tento dokument mě jen dokázal Linovu velikost nejen hereckou, ale především lidskou. Lino Ventura je pro mě jeden z mála těch přikladů pro definici slova "pravej chlap" . ()