Jane Fonda v pěti dějstvích

• USA Jane Fonda in Five Acts

Děvče od vedle, sex symbol, aktivistka, propagátorka fitness – to vše je oscarová Jane Fondová, jejíž život poznamenala nejedna kontroverze, tragédie a proměny, které se všechny odehrávaly na očích veřejnosti. V režii cenami ověnčené dokumentaristky Susan Lacyové vznikl intimní pohled na jedinečný život Jane Fondové. Uvidíte zde mimo jiné rozhovory s Robertem Redfordem, Lily Tomlinovou, producentkou Paulou Weinsteinovou a bývalými partnery Tomem Haydenem a Tedem Turnerem. První čtyři dějství jsou pojmenována po čtyřech mužích, se kterými sdílela své soukromé i profesní ambice a kteří ji značně ovlivnili. Páté dějství nese jméno Fondové, kde samu sebe konfrontuje se svými démony, znovu navazuje rodinné vazby a hodnotí svou úspěšnou kariéru herečky a aktivistky. (HBO Europe)

nascendi

Tých 133 minút bolo veľmi zaujímavých. Jane Fonda rekapituluje svoj pestrý, kontroverzný a zaujímavý život a snaží sa dopátrať, prečo sa udalosti v ňom udiali tak a nie inak. Poodhaľuje mnohé z príčin na rodičovskej strane, v ktorých ona pokračovala, pretože nebolo nikoho, kto by ukázal lepší smer. A tak sa Fondovci v troch generáciách rútia životmi za úspechmi, uznaním a slávou. Darí sa im, ale nie je to bez ujmy na osobných životoch a vzťahoch. Zaujala ma vysoká potreba verejno-prospešnej a politickej činnosti, v ktorej dosahovala vďaka svojej rebelskej povahe úspechy a ktorej príčiny spočívali pravdepodobne v neuspokojivom osobnom živote. Nie každý životopisný dokument sa vydarí, ale s týmto som mimoriadne spokojný. ()

Matty

Říkal jsem si, že je krajně nešťastné nahlížet život ženy skrze její vztahy k mužům, kteří ji ovlivnili (ke každému se váže určité téma a zejména podle těchto témat, nikoliv podle chronologického sledu událostí, je vyprávění strukturováno), ovšem poslední kapitola a emancipační pointa zvolený terapeutický koncept víceméně ospravedlňují. Největší výsadou filmu je samotná Fondová, která muže svého života (otce Henryho nevyjímaje) i svá minulá a své současné já hodnotí otevřeně a (sebe)kriticky, bez potřeby něco tajit a lakovat narůžovo (např. přiznává, že ji v kariéře hodně pomohla její krása, potažmo sexualita, a lituje, že neměla dost odvahy na to, aby nepodstoupila plastické operace). Svou vyrovnaností dává za pravdu narativu o sebepřijetí, oproštění se od přesvědčení, že úplnou bytostí můžeme být jen po boku milované osoby, kterého se dokument drží. Ostatní zpovídaní a vlastně i režisérka Susan Lacy jsou k ní shovívavější, čemuž odpovídá volba slov a témat. Syn vychovávaný mezi severovietnamskými bojovníky a příslušníky Irské republikánské armády předkládá své traumatizující dětství jako sérii humorných příhod, nikdo, kdo s aktivistickou činností Fondové zásadně nesouhlasil, větší prostor nedostal (kromě Richarda Nixona, který je v USA tak jako tak nenáviděný ještě víc než ona). Tón filmu je proto vzdor upřímnosti Fondové občas lehce sentimentální. Stále má každopádně daleko k oslavným dokumentárním portrétům, které jen neinvenčně shrnují fakta, jež najdete na Wikipedii. Jde o myšlenkově hutný, inspirativní film, který divácky velmi vstřícnou formou (k jeho živosti přispívá využití velkého množství archivních materiálů) řeší otázky blízké každému člověku, nejen jedné neobyčejně inteligentní a pohledné herečce, politické aktivistce a propagátorce VHSkového aerobicu. 80% ()

troufalka

Začnu pozitivně - Jane Fonda vypadá na svůj věk výborně. Dokument jí dává hodně prostoru, stejně tak jejím přátelům. Uvítala sjem, kdyby dostal prostor i někdo z jejich kritků. Vždycky jsem jí měla zafixovanou jako schopnou herečku, přiznám se, že po tomto dokumentu mé sympatie k ní poněkud klesly. Nemohu se urbánit dojmu, že nepřestává hrát a staví se do lepšího světla. Podle toho, o čem mluví a jak mluví to vypadá, že jí zaleží především na ni samé, její aktivity ve mě budí dojem, že si potřebuje neustále dokazovat, že je dobrá, uznání je pro ni hodně důležité. Jinými slovy byl dokument k něčemu dobrý, poodhalil skutečnost. ()

Binne

Někdo pode mnou to už shrnul fantasticky: "svět by se bez herečky Jane Fonda obešel, bez osobnosti jakou byla ne". Nebývale upřímný snímek (s ohledem na pasáže o své rodině), ve kterém Jane Fonda odhaluje své nazírání na svět, své sny, motivace, přání. Můžeme nahlédnout do světa ženy, která milovala muže, které vnímala pouze skrze poškozený vztah ke svému otci. Krásně bylo řečeno: Nejodvážnější žena, kterou jsem znal s neuvěřitelnou touhou být mužem ovládána. Líbilo se mi i jakým způsobem mluvila o sobě - příliš se prožívala a to byl primárně problém jejích vztahů k okolí především. Nebyla schopna skrze sebe vidět druhé, tudíž si připadala stále vnitřně opuštěná. Vztah k dětem popisovala o poznání chladněji než vztah k sobě samotné. Jane na mě působí jako velmi sebestředný člověk, který umí být velmi laskavý a ochotný vůči svému okolí - nicméně vždy jen ve vztahu sama k sobě. Jsem přesvědčena o tom, že je to jedna z nejlepších lhářek - sobě samé, které jsem měla tu čest nahlédnout (byť velmi zkresleně) do života. Neznamená to ale, že je špatný člověk. Zpracování filmu bylo velmi zajímavé, systematické. Ústřižky s filmů a rozhovorů krásně doplňovali kontext jejích slov, progres jí jako takové. Nemyslím, že jsem schopna to hodnotit úplně objektivně. ()