Dva mladí vysokoškoláci, Warren Lipka (Evan Peters) a Spencer Reinhard (Barry Keoghan) z amerického města Lexington, naplánovali v roce 2003 krádež vzácných knih z tamní knihovny Transylvánské Univerzity. Do tohoto plánu zapojili ještě dva své přátele, čímž vznikla parta nezkušených zlodějů. Co začalo jako nevinný nápad, vyústilo v jeden z nejbizarnějších pokusů o loupež v americké historii. Bart Layton ve svém filmovém debutu, inspirovaným skutečnými událostmi, prokládá dějovou linku rozhovory se skutečnými pachateli této loupeže. (Bospor)

BoPo

Fajn využitie skutočných účastníkov lúpeže, ktorí sa tu mixujú s hercami. Najväčším kladom filmu je fakt, že dokáže vzbudiť ten odporný pocit, ktorý vyvoláva náhly a veľký nával nervozity. Inak Vás režisér skôr zbytočne zahlcuje predohrami. Čo diplomaticky znamená, že naťahuje čas nudou. Je tu však aj prvok poučnosti. Utvrdíte sa, že celý systém VŠ je k hovnu, pretože na celom svete ich navštevuje nemalé množstvo tupých k*k*tov. ()

Raziel_cz

Audiovizuálně orgastická fúze crime caperu a dokumentu, která se nebojí humornou první polovinu vyvážit fakt drsnou a depresivní polovinou druhou. Protagonisté o loupežích moc neví, takže jenom čekáte, kdy se věci obrátí posraným navrch – a když na to dojde, je to jako sněhová koule valící se do pekla. Lidé přijdou k úrazu, a není z toho dobře nikomu. Proložení rozhovory se skutečnými lidmi, na jejichž vzpomínkách je příběh založen, je nijak neruší – naopak je podle mě na American Animals tím nejlepším. Reální (především) Spencer a Warren si často odporují a pochybují o slovech i motivech toho druhého a snímek to důvtipně reflektuje přímo za běhu (např. se dohadují, jak vypadal člověk, s nímž jeden mluvil a druhý na ně koukal z dálky, a jeho vzhled ve filmové rekonstrukci se úměrně tomu mění). A samozřejmě, slyšet přímo od nich, co mají říct k událostem ve zmíněné druhé polovině je přesně tak devastující, jak asi tušíte. Výjimečný zážitek a nemůžu se dočkat, s čím milovník bizarních skutečných příběhů Bart Layton přijde příště. ()

tomik99

Tomuto filmu hrozně pomáhá, že ve snímku vystupují skuteční aktéři loupeže. Sice si pochopitelně nezahráli „v příběhové“ fázi filmu, ale jsou tam od toho, aby nám dovysvětlili určité události loupeže. A podle mě to funguje skvěle. A nutno dodat, že všichni čtyři skuteční aktéři mi jsou sympatičtější než herci. To ovšem neznamená, že herci byli špatní, to vůbec ne. Evan Peters a jeho kolegové hráli skvěle, ale zkrátka, když jsem viděl ty dospělé kluky vyprávět tak silný příběh, tak nějak jsem si přál, aby ve filmu hráli přímo oni. Na filmu lze hledat spoustu chyb, ale já se ptám sám sebe, proč bych to dělal? Jak bylo uvedeno před filmem – Tohle není příběh založený na skutečném příběhu, tohle je skutečný příběh. A proto je to pro mě tak silné. ()

Fr

„ALE TA BOLEST, CO JSEM ZPŮSOBIL, NESTÁLA NIKDY ZA TO DOBRODRUŽSTVÍ, KTERÉ JSME TEHDY POCIŤOVALI NEBO ZA TU ZMĚNU V NAŠICH ŽIVOTECH, PO KTERÉ JSME TOUŽILI…“ /// Super styl vyprávění… skutečný postavy se mísej s hercem, navíc každá postava si události pamatuje malinko jinak… No, Dannyho parťáci to nejsou. Blíž maj spíš k těm Loganovejm. I filmově. Povídání s vobrázkama o bandě pitomců, kteří si ukousnou velký sousto. Líbily se mi až dny po loupeži. To mělo něco do sebe, ale jinak celkem nuda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Vždycky jsem chtěl mít doma Darwinovu „On the Origin of Species“. 3.) Často navštěvuju www.jaknaplanovatuspesnoubankovniloupez. 4.) Thx za titule „Cibina“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Morholt

Co mi zpočátku příliš nesedělo byl pseudodokumentární formát. Neměl bych nic proti komentářům v podání hlavního hrdiny, ale jinak jsem neměl pocit, že by promluvy "reálných" aktérů postavy nějakým zásadním způsobem charakterizovaly. Ale to si časem sedlo, protože sledovat partičku studentíků, kteří mají pro kriminalitu nulové vlohy, bylo docela zábavné. Herecky film táhne Evan Peters, který momentálně patří k tomu nejtalentovanějšímu, co Hollywood nabízí a nezaostávají ani Keoghan a spol. Sice bych si to dokázal představit našlapanější, ale i tak to je na 70%. ()

• American animals se natáčel na místech v okolí Charlotte, N.C. (blans)
  • Během natáčení herci neměli dovoleno se sejít se skutečnými protějšky jejich postav. Režisér Bart Layton se obával možných sympatií, které by ovlivnily výkony herců. (MarLin)

Britské nezávislé filmové ceny ovládla Favoritka

Britské nezávislé filmové ceny ovládla Favoritka

03.12.2018

Černohumorné kostýmní drama Favoritka od režiséra Yorgose Lanthimose (Humr, Zabití posvátného jelena) ovládlo letošní ročník Britských nezávislých filmových cen. Snímek zvítězil v rekordním počtu… (viac)