David Attenborough: Slon jménem Jumbo

(TV film)
  • Česko David Attenborough a legendární obří slon Jumbo (viac)
Veľká Británia / Kanada, 2017, 58 min

V newyorském muzeu přírodní historie spočívá kostra Jumba, obřího slona, který byl mnohem víc než jen cirkusovou kuriozitou. Byl nefalšovanou první světovou zvířecí superstar, jejíž náhlá smrt je dodnes nevyřešenou záhadou... Hluboko v nitru Amerického přírodovědného muzea v New Yorku je uložená kostra Jumba. Velkého slona, který se v roce 1865 zabydlel v londýnské Zoo, si oblíbila královna Viktorie. Později byl prodán do Ameriky, kde se v cirkusu legendárního P. T. Barnuma stal první zvířecí superstar. Jméno Jumbo se dokonce v angličtině vžilo jako synonymum pro slovo „velký“. Ale osud jeho majitele nebyl příliš šťastný. Poté, co zdemoloval svůj výběh a zlomil si kly, se ho snažili pacifikovat alkoholem. Jeho náhlá smrt je opředená řadou tajemství, která se dodnes nepodařilo rozluštit. Byl Jumbo skutečně největším slonem na světě? Proč uhynul? A trpěl předtím tuberkulózou? Tento film zachycuje Jumbův trpký osud a hledá odpovědi na všechny položené otázky. A zároveň přibližuje, jak se za tu dobu změnil vztah člověka ke slonům, kteří dnes čelí drtivému nebezpečí úplného vyhynutí. (TV Prima)

filmmovier

Nádherný příběh, který dojme nejednoho (nejen) milovníka zvířat. Ačkoliv jsem toho u Jumbovi příliš nevěděl (vlastně prakticky VŮBEC nic), za tenhle film budu siru Davidovi nadosmrti vděčný. Naprosto neuvěřitelný příběh s nesmírně smutným koncem. Ať to bylo jakkoliv, Jumbo bezpochyby hrdina je (a P. T. Barnum je bezpochyby naprostej kretén, co prostě jde jen po vejdělku) a povinné zamyšlení na závěr (které je opravdu k věci), takže paráda. 90%. ()

Marze

Kdyby to byla knížka, napsal bych , že je to čtivé. Detailní rekonstrukce života slona. Překvapilo mě, že za sebou sloni stále trousí svoji moč. ()