Apoštol Pavol

• Česko Apoštol Pavel (viac)

Počas prenasledovania kresťanov na začiatku nášho letopočtu je Pavol uväznený rímskym cisárom Nerom. V tmavej, chladnej cele bojuje s hladom, samotou, no tiež s výčitkami svedomia z vlastnej farizejskej minulosti. Jeho jediným verným spoločníkom ostal Lukáš, ktorý počas svojich návštev v Pavlovej cele spisuje zážitky a učenie muža, ktorý sa stal neskôr známym ako Apoštol národov. (Itafilm)

BOURQUE

Na úrovni „TV film“ pomerne dobre zvládnutý snímok, zamerajúci sa na posledné dni apoštola Pavla vo vezení a na obdobie, kde to kresťania nemali jednoduché (meno Nero hovorí za všetko). Bezproblémové výkony od J. Faulknera a J. Caviezela. Zaujímavé a solídne dialógy, ktoré dotknú zmysel, predstavivosť a dušu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

KrestanFilms

Tento film byl pro mne ohromným zklamáním. Jde o dobový smyšlený příběh, do nějž zasadili postavu apoštola Pavla. V podstatě je to celé výtvor autora s téměř nulovou věrností a několika slovy Pavla. Nějaké "poselství" sice nesl, ale raději pro to měli zvolit jakoukoli smyšlenou postavu a nikoli překrucovat Bibli. Za mě - nedoporučuji. ()

chelseaman22 odpad!

Něco jako Chatrč, akorát situováno do města na Tibeře. Vážně netuším, pro koho vyjma skalních křesťanů je tenhle film určen, protože pozorovat starého (asi rybáře) Pavla hovořícího o jeho oblíbeném mytí nohou Ježíšovi nemůže nikomu vonět. Ani se Římanům ze jejich represi nemůžu vůbec divit. odpad! Celosvětový příjem k 7. 2. 2019: $23,038,478, což je 4,61 násobek rozpočtu ()

radektejkal

Musím se přiznat, že jsem si tento film vybral ke shlédnutí především na základě nízkého hodnocení na čsfd. Dovtípil jsem se, že se zde asi nebude klást zásadní akcent na dobrodružné zobrazování biblických událostí (podtržené nějakou novou originální smyšlenkou), jak tomu obvykle bývá. A vskutku, film měl klidnou, meditativní povahu, jak v příběhu, vyprávění, tak dialozích a dokonce i v barvách. Životní příběh apoštola Pavla, římského občana a největšího intelektuála mezi apoštoly, končící v římském vězení, je příběhem smíření, které mu bylo po celý život odpíráno. Pavel, po svém "přepólování" na cestě do Damašku, sice změnil cíl svého pronásledovatelského úsilí, ale jeho chápání Ježíšovy mise bylo naplněno pouze faktem jeho zmrtvýchvstáním. Živý Ježíš ho nikdy nezajímal - a církev, jejíž základy postavil, brzy svými činy ukázala, na jakých základech skutečně stojí. Kéž by, tak je tomu ve filmu, došel alespoň on sám naplnění pravdou a láskou, o kterých vždycky snil (Pavlovou, ne Havlovou, tou která vítězí sama o sobě, nikoliv bojem a vítězstvím nad čímkoliv). ()

hygienik

Už zajtra zabudnem na detaily tohto filmu. Klasické by bolo zobrazovať Pavlov život ako dobrodružný príbeh, alebo pojednávať o jeho dogmatike. Namiesto toho, si režisér zvolil strednú cestu, prerozprávať Pavlove posledné mesiace života emotívne, cez osobný život rímskeho väzenského dozorcu. Preto si musel 70% scenára autorsky domyslieť. To nie je to, čo od filmu o apoštolovi národov čakám. Síce nemanipuloval s biblickými faktami, na druhej strane tam citátov z Biblie za 2 hodiny odznelo dosť málo. A najsilnejšia črta, ktorú Pavol vo filme má, je láska - nenásilie. Takže ateistický divák si z toho zoberie asi toľko, že Pavol bol iba "pacifistický aktivista". Lenže Pavol bol viac než to. Bol gordickým uzlom kresťanstva. Bol na seba tvrdý, o Bohu rozmýšľal úprimne a od veriacich aj veľa vyžadoval. Každý kresťan sa z jeho názormi musí konfrontovať. Vyformoval prvotnú cirkevnú doktrínu a dodnes sa vedú početné spory o tom, čo z jeho listov je dnes (ne)aktuálne. A to mi vo filme veľmi chýbalo. ()

• Podľa herca Yorgosa Karamihosa (mladý Pavol  keď bol ešte Šavlom) režisér a producenti naliehali na hercov, aby boli tak autentickí, ako je to len možné, a aby boli radšej reálni, než aby brali do úvahy citlivosť rôznych náboženských skupín. (Arsenal83)
  • Natáčení začalo v září roku 2017 na Maltě. (griph)