CzechMate – Hľadanie Jiřího Menzla

• Česko CzechMate – Hledání Jiřího Menzela (viac)

Sedemhodinový dokument o československej novej vlne nakrútil indický režisér Dungarpur, inšpirovaný Menzlovým filmom Ostro sledované vlaky (1966). Skúma v ňom obdobie viac ako štyroch desaťročí od znárodnenia českého filmového priemyslu v roku 1948, cez vznik československej novej vlny v 60. rokoch minulého storočia až po nežnú revolúciu v roku 1989. Vo filme o fascinujúcom svete novej vlny a jej tvorcoch vystupuje 85 osobností svetovej kinematografie. (Kino-lumiere.sk)

Mylouch

Podrobný přehled českou novou vlnou ve společenském kontextu a s filmovými ukázkami i rozhovory, užitečný hlavně pro zahraničního zájemce. ()

Fingon

Krátce poté, co Jiří Menzel zemřel, jsem narazil na informaci o tomto projektu. Československá nová vlna pohledem indického tvůrce? To se musí vidět... Britská společnost Second Run, zabývající se vydáváním (mimo jiné) snímků Vlny na domácích nosičích, vydala i tento téměř osmihodinový kolos (má něco přes sedm a půl hodin) na dvou Blu-Ray discích. Zpříjemnil mi dva dny. Rozhovory s tvůrci jsou proloženy ukázkami z jednotlivých filmů, v případě JM prakticky kompletní celovečerní tvorba (o to víc překvapí, že Čokoládoví čmuchalové jsou zmíněni jen dvakrát jinými osobami mezi řečí a na Donšajny nedojde vůbec). ()

rivah

Zajímavé opakování historie a tvorby tvůrců a kritiků, kteří už zestárli anebo tu už nejsou. Ale příliš rozevláté.(max.70%) ()

Snorlax

O nové vlně natočila mnohem zajímavější dokument Česká televize. Dungarpur se široce rozkročil a pokusil se zasadit Menzela do dobového kontextu, srovnat ho s vrstevníky a pokusit se ho zarámovat politickou situací. Pro cizince mohou být kontextuální informace možná zajímavé a třebas i důležité pro pochopení. Leč pro pochopení vlastně čeho? Menzelovým postojům a myšlenkám není v téměř osmihodinovém dokumentu věnován skoro žádný prostor. Ale nelze říci, že by zde sám Menzel nehovořil. Bohužel to, co by mohlo být zajímavé pro diváka znalého československých filmů, zabere tak půl hodiny. Nejsem zásadně proti, když se dokument o českém filmaři věnuje rokům 1968 a 1989, ale nepřijde mi adekvátní, že naprosto ignoruje hlavní postavu dokumentu a její postoj k těmto událostem. Místo toho se dozvíme o pohledu mnoha jiných tvůrců na tyto dva milníky našich dějin. Dungarpur si ukousnul příliš velké sousto a zadusil s ním málem nejen sebe, ale i své diváky. Dokument je roztříštěný, dramaturgicky naprosto neuchopitelný a přeskakuje z vedlejší koleje na vedlejší kolej. Jestliže mi dokument o Menzelovi sdělí jako jedinou novou informaci v průběhu sedmi a půl hodiny, kde Menzel prožil dětství, určitě nebudu mít důvod se k němu vrátit. ()

• Světovou premiéru filmu CzechMate slavnostně zahájili velvyslanci ČR a SR Milan Hovorka a Ivan Lančarič. [Zdroj: mzv.cz] (Duoscop)
  • Film se zapsal do historie ještě před oficiálním uvedením, neboť svou délkou 7 hodin a 15 minut je dosud nejdelším indickým filmem, který kdy dostal povolení k veřejné distribuci od indické Centrální kanceláře pro certifikaci filmů (CBFC). [Zdroj: mzv.cz] (Duoscop)
  • Promítnutí se uskutečnilo v návštěvníky zaplněném kinosále velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí nacházejícím se ve společném areálu české a slovenské ambasády. Film byl promítnut se dvěma přestávkami, během kterých režisér Shivendra Singh Dungarpur poskytoval rozhovory přítomným novinářům. [Zdroj: mzv.cz] (Duoscop)