The 75th Golden Globe Awards

USA, 2018

Scenár:

Sam Means, Katie Rich

Účinkujú:

Seth Meyers (moderátor), Gal Gadot, Emilia Clarke, Salma Hayek, Alicia Vikander, Christina Hendricks, Dwayne Johnson, Greta Gerwig, Emma Stone (viac)

castor

Kauza Harveyho Weinsteina podpořená nebývalou otevřeností na sociálních sítích spustila vlnu, která nemá obdoby. A asi nikdo nemohl čekat, že se zásadně neprojeví i na udělování prestižních cen, jakými Glóby bezesporu jsou. Vybublalo téma, o kterém se dosud v takto velké míře nemluvilo, co všechno (vyhroceného, hysterického) to přineslo, raději nebudu komentovat. Muži se každopádně na červeném koberci museli cítit hodně nepatřičně. Aktivistické volání ještě posílila Oprah Winfrey, která přidala i rasové téma. Ta ženská je fenomén. Všichni mlčí a hltají, co říká. Ona černá byla pro někoho prázdným gestem, každopádně se nabízí otázka, proč měly mnohé ženy tak výrazně odvážné šaty. Ale to je asi na jinou diskusi. Nicméně ty, jež zajímali vítězové, museli potěšit herecké ceny pro Tři billboardy a pro Sedmikrásky (ač se přítomné herečky chovaly až hystericky). Holt máme za sebou ženské období, takže musely vyhrát ženské příběhy. Guillermo del Toro si sošku dle mého nezasloužil, Kirk Douglas byl milým zpestřením. A když připomenu, že jsem kromě diváka i muž, tak cenou ověnčená Rachel Brosnahan byla moc milá, Alicia Vikander k sežrání, výstřih Kate Hudson zrovna tak. Pro mě vždy moc příjemné setkání s těmi, které má filmový fanoušek tolik rád. ()

Kaluž

Černobílá, chudokrevná show plná silných žen a protinásilnických bonmotů korunovaná "vítězným" proslovem Oprah Winfreyové. Vypíchnu tedy spíš jen světlejší momenty - Guillermo del Toro, Gary Oldman, Frances McDormandová a Tři billboardy kousek za Ebbingem. Jinak nuda k uzoufání... #PrayForKevinSpacey ()

Streeper

Minulý ročník byl v duchu politiky a Trumpa, letošní ročník byl v duchu ženského hnutí a sexuálního obtěžování. Né, že by mi to nějak vadilo, byla jsem ráda, že se 99% celebrit zúčastnila hnutí TimesUp, ale Golden Globes má být zábavná show, u které se má divák bavit a ne přemýšlet nad tak depresivními tématy, proto jsem doufala, že Seth Meyers rozproudí zábavu, nakonec z něho vyšlp jen pár vtípků o Kevinu Spaceym. Já chápu, že udělal něco špatně, ale pořád to byl skvělý herec, kterého oslavovali a najednou si z něj všichni dělají srandu, navíc zastávám názor, že o takovém tématu se žertovat nemá. Velmi mě zaujal proslov Oprah, ale to asi všechny. ()

Larushka

Ani mě to neštvalo. Seth Mayers to zvládl dobře. Oproti black tematice je mi "Me too", "Time's up", "Whatever" asi sympatičtější, i když bych vážně ocenila, kdyby se třeba jednou řešily spíš ty filmy. Zajímalo by mě, s kým u stolu seděla Angelina. ()

Nyck

Skrz na skrz průměrný ceremoniál, který byl více o ženských právech než o filmech a seriálech. Není to škoda? V proslovech se hovořilo buď o černoších, nebo o ženách, a byť jsem ten poslední, kdo by jim upíral jejich rovnoprávnost, poslouchat to dvě hodiny v různých variacích není moje představa o zábavné show. A abych nebyl jako mnou zmínění "hříšníci", doplním, že seriály dopadly podle předpokladů (palec nahoru za Azize a Ewana), oceňované filmy jsem zpravidla neviděl, ale Gary Oldman se konečně dočkal, a to je co říct. :) ()

KR4T4S

Jediné, co mi na letošních Glóbech přišlo trochu diskutabilní, byl Kirk Douglas na pódiu. I když zase - i to je život... Celý (pro mě nezvykle podnětný a objevný) ceremoniál v duchu MeToo a nově i TimesUp. A dle mě úplně v pohodě. Téma (nejen) Hollywoodem hýbe. Pamatuju si zpětně málo Awards večerů. Ty moderované Gervaisem, loňské Oscary protože neLa La Land, předtím dlouho nic, moderování Hugha Jackmana a pak ty TooBlack Oscary s Chrisem Rockem. Taky toho bylo "příliš", pořád tam někdo "žvanil" o málo rolích pro černochy. A najednou jsou věci v pohybu! Jestli to znamená, že si na večer vzpomenu za x let, mise splněna a za mě ok. Taky mě tak nějak pořád míjel fenomén Oprah. No a pak přijde na pódium, všichni ji hltají, nikdo ani nepípne, má co říct, skvěle to p(r)odává a já jsem taky přikovanej jejím projevem do křesla. Velmi odzbrojující žena. Jestli Natalie Portman způsobila "agresivním" vypíchnutím "male" hořkou pachuť nominovaným režisérům, tak je to vlastně taky ku prospěchu. Další highlighty: Kidman, rozhozený Oldman a živel McDormand. Jediné velké mínus: obešlo se to bez Kristen Wiig a Willa Ferrella! ()

theSaint

Tak jistě, Gervais byl eliminován, to by bylo něco přímo pro něj- to není žádoucí, na to je toto téma až příliš hysterické a pokrytecké. Oprah mi hnula žlučí- typický příklad zrychlené spravedlnosti. Vypadá to, že ve Státech už stačí pouze obvinit- jak pomýlené a humorné (a v mnoha případech zcela jistě lživé či překroucené). Minulý rok jsme měli téma diskriminace černochů, tento rok máme obtěžování (ženy uměleckého světa si téma užívají až se sadistickou radostí). Únavné proplétání témat, které staví samotnou filmovou oslavu až na druhé místo, je ubíjející. Výlevy osazenstva, které je zřejmě čisté jak křišťál a které vidí vše černobíle, mi začínají lézt krkem. Velkou radost mi dělá Catherine Deneuve a Briggite Bardot- dvě múzy, krásky v nejdivočejších letech filmového průmyslu dobře vědí, jak se věci mají a tak se nebojí ozvat- ony už Hollywood nepotřebují- mohou si dovolit používat zdravý rozum a odmítat pokrytectví. ()

Selixinho

Jedno slovo: Feminismus. U proslovu Oprah se mi chtělo zvracet. Nemám nic proti ženám, díky bohu za ně, ale nepřehání to trochu s tím bojem už? Dělaj, jako kdybychom je dennodenně bičovali doma ve sklepě. Handmaid's Tale vyhrálo jen díky tomu, ten seriál mám rád, super atmosféra, ale je víc než jasné, proč zrovna tento seriál slaví takový úspěch - právě teď. Hnus, snad budou Oscaři lepší show. ()

Tomas_PO

Weeellll, I don’t knoow... The host nezaujal, okrem úvodu ho snáď ani nebolo vidieť. Téma sexual harassmentu je síce silná, ale postaviť na tom celý priebeh mi prišlo patetické, čo zaklincovala Oprah svojim príhovorom. Ale zas, keďže sa harassment udial aj v hereckej brandži, možno to na chlapov v Beverly Hilton zapôsobilo. No zas, obĺubenú párty odlišujúcu Glóby od Oskarov to zabilo. Nepomohlo ani to, že sa mi pred glóbmi podarilo zhliadnuť len minimum filmov. A..to po každom ocenení bola stále 5 minútová pauza (síce vyplnená dokonalým zvukovým podmazom) a celá showka bez jediného hudobného performancu? ()

mr.twizta

Meyersuv uvodni monolog byl prijemne ostry, avsak ten kousek s dorikavanyma vtipama prilis nezafungoval. No a pak se strhlo ocekavane biti se do zenskych prsou, obcas narusene nekolika prijemne podvratnymi vystoupenimi. U Oprah se vyplati zajit si na hajzl a potom treba namazat rohlik lucinou. Celkove lepsi a sviznejsi rocnik nez ten Fallonuv (ten se doufam uz nikdy nevrati), ale dokud se budou resit socialni hashtagy, sesnerovane zabave se neubranime. ()