Útěk z vězení v Dannemoře

• USA Escape at Dannemora (viac)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

mclenin

Kto má rád filmovú / televíznu tvorbu z väzenského prostredia, príde si na svoje. Netreba však čakať akčnú štýlovku podľa vzoru Prison Break. Ben Stiller "za kamerou" vsádza na dramatickú zložku založenú na skutočnej udalosti, preto aj tempo je pomalé a chladné, uprednostňujúce častú fádnosť reality pred nespútanosťou fikcie čo však neuberá príbehu na pútavosti a napínavosti. (Seriál na mňa pôsobil ako "zosobnenie" tvárového hereckého prejavu Benicia Del Tora, navonok pôsobí prispato, pod povrchom je nevyspytateľný). ()

VictorMartel

„Země kriminálníků“, jak říkával můj ožralý strýc, maminkou po dekády dotovaný živitel ctěného senátora Valenty. Pak jsem mu vymáčknul těch jeho pět beďarů na zpoceném čele, zatáhl ho tradičně za prst, poslechl si slavnostně mi uspořený prd a doufal, že snad jednou také budu tím kriminálníkem. Pak snad neumřu ožralý v posteli, opuštěný všemi těmi tolikrát zmlácenými „nevděčnými kurvami“. No, je to pro mé zcyničtělé srdce osvěžující, když mi někdo ukáže amíky až po uši podobné Čechům a dá mi zapravdu, že zlo všeho druhu není žádným privilegiem mocných a bohatých, ale spíš tak nějak patří k životu ve znamení jeho všeobecné nouze. Excelentní usvědčení přehnaně namnoženého lidstva i pána boha, který bohužel netrpělivě sklidil tu hanebnou opičí úrodu a kontaminoval svět svými nezvedenými dítky. ()

BoPo

Seriál má 8 častí, 7. je rozdelená na dve. Udalosti sa vlečú ako v skutočnom väzení. Dalo sa to skresať do 3-4 častí a dôležitých udalostí, informácií by ste dostali rovnako. Takto zbytočne sledujete väzenskú rutinu. Nehovorím, že to bola nuda, svojim spôsobom to pomalé tempo k tomu väzenskému životu tak nejako sedí. Pre mňa je to hlavne ani nie tak príbeh o dvoch väzňoch a ich úteku, ale skôr príbeh o Tilly. Ona riskuje najviac, pretože riskuje všetko. Ona sa dostane k plánovaniu úteku tak nejako nechceno, ale samozrejme vlastnou vinou. A ona je pre mňa tou najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou. Útěk z vězení v Dannemoře je netradičná "love story", ktorá si vystačila bez pozitívny postáv. Výborná ukázka toho, čo dokáže človek ubití stereotypom, ktorý musí každý deň premáhať odpor k svojmu okoliu. A tiež seriál, ktorý sex nijako neidealizuje, neprikrášľuje. ()

Trevor

50 ročná nymfa pred dôchodkom chytí druhý dych a tak sa rozhodne pomôcť k úteku dvom vrahom. Seriál je obrazom intelektu v štátoch a hlavne Lyle a Tilly Mitchellovci sú obrazom dokonalého amerického sna s IQ na úrovni 80. U oboch partnerov dohromady. Naproti tomu sú chudáci vrahovia v podstate neviniatka, ktorým by režisér doprial slobodu a niekoľko ďalších vrážd policajtov či dôchodcov. Napriek tomu sa jedná o seriál, ktorý sa oplatí vidieť aj keď na vyrozprávanie príbehu by v pohode stačil približne dvojhodinový film, čím by príbeh získal spád a pravdepodobne v divákoch zanechal lepší dojem. ()

DwayneJohnson

Možné spoilery!!! Je pravda, že jakmile se seriál přehoupne z vězeňského prostředí, maličko ztrácí na kvalitě, ale to je pro mě jen naprosto zanedbatelný detail. Když totiž sečtu všechny díly, vychází mi série, která je opravdu mimořádně kvalitní, skvěle zahraná a možná ještě líp zrežírovaná. Ben Stiller velmi mile překvapil a co se mu podařilo nejlíp, kromě chytlavého příběhu, tak to je určitě vykreslení amerického venkova a pak také (ne)fungování samotné věznice, které je zhruba v prvních pěti dílech opravdu dokonalé, ať už se týká samotného chodu, nebo vězeňského prostředí, kam by asi žádný z nás nechtěl nikdy zavítat. Samostatnou kapitolou byl pro mě určitě díl číslo šest a návrat v čase, kde se asi v průběhu roku dozvíme, za co oba naši hlavní útěkáři, (nonšalantní seladon Benicio Del Toro a na první pohled trošku plachý Paul Dano) vlastně sedí a také fakt, že Tilly v podání báječné Patricie Arquette byla pěkná mrška už hodně let před událostí a nasadit parohy manželovi jí nedělalo vůbec žádný problém už tehdy. Sečteno, podtrženo vychází mi z toho nakonec velice hořká romance, o které měli asi všichni hlavní aktéři úplně jiné mínění. Ale co se dá dělat, když utíkám z vězení, musím počítat s tím, že se mi to buď nepovede, nebo že mě chytnou, v tom lepším případě. Ten horší už si domyslí každý sám. A na závěr jen taková upozornění pro uživatele Morholt, dílů není sedm, ale osm. Ale to jen tak na okraj. ()

• Když se Benu Stillerovi dostala do rukou první verze scénáře (napsaná dva měsíce po útěku), odmítl ji proto, že velká část byla smyšlená kvůli nedostatku veřejně dostupných informací. O pár měsíců později vydala generální inspektorka státu New York oficiální zprávu popisující okolnosti útěku, na jejímž podkladě vznikla finální verze scénáře. (HellFire)
  • Město Dannemora, kde se vězení nachází, nese název po městu ve Švédsku, kde se těžilo uhlí. (HellFire)

Ben Stiller zpátky za kamerou

Ben Stiller zpátky za kamerou

17.06.2020

Herec, komik a režisér Ben Stiller (Walter Mitty a jeho tajný život) po několikaleté pauze chystá další film. Stiller naposledy dělal oceňovanou minisérii Útěk z vězení v Dannemoře, jeho novinka… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

14.08.2018

Benicio Del Toro (Avengers: Infinity War, Sicario 2: Soldado) už za sebou jednu spolupráci s režisérem Oliverem Stonem (Divoši, Četa) na kontě má. Nyní ho ale čeká opáčko, zahraje si totiž hlavní… (viac)