Útěk z vězení v Dannemoře

• USA Escape at Dannemora (viac)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

BoPo

Seriál má 8 častí, 7. je rozdelená na dve. Udalosti sa vlečú ako v skutočnom väzení. Dalo sa to skresať do 3-4 častí a dôležitých udalostí, informácií by ste dostali rovnako. Takto zbytočne sledujete väzenskú rutinu. Nehovorím, že to bola nuda, svojim spôsobom to pomalé tempo k tomu väzenskému životu tak nejako sedí. Pre mňa je to hlavne ani nie tak príbeh o dvoch väzňoch a ich úteku, ale skôr príbeh o Tilly. Ona riskuje najviac, pretože riskuje všetko. Ona sa dostane k plánovaniu úteku tak nejako nechceno, ale samozrejme vlastnou vinou. A ona je pre mňa tou najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou. Útěk z vězení v Dannemoře je netradičná "love story", ktorá si vystačila bez pozitívny postáv. Výborná ukázka toho, čo dokáže človek ubití stereotypom, ktorý musí každý deň premáhať odpor k svojmu okoliu. A tiež seriál, ktorý sex nijako neidealizuje, neprikrášľuje. ()

Colby Sawyer

Tak bizarní, že to vlastně musí být pravda a ona i je. O reálném případu jsem nikdy neslyšel, dokud jsem nerozkoukal tuto minisérii, takže jsem byl překvapen, jak to vlastně celé bylo. Ben Stiller ukazuje, že s dobrým scénářem dokáže být mistrovským režisérem a je fakt škoda, že tak velkou část kariéry zasvětil trapným komediím a rodinným blbinám. Režisérská sesle k němu jde o dost víc. Ben má velkou podporu v ústřední trojici, která je hvězdná a především to jsou skvělí herci a jejich ztvárnění "hrdinů" bylo výborné. Celá věznice je fascinující "ekosystém", u kterého je divák vskutku zaskočen, že v ní k onomu útěku mohlo dojít. Celá minisérie je poutavá, i když trošku natáhnutá a flashback díl byl dost zbytečný, ale jinak to můžu doporučit. Po režisérské i herecké stránce je to skvělé a navíc s to má i dokumentární charakter. ()

Trevor

50 ročná nymfa pred dôchodkom chytí druhý dych a tak sa rozhodne pomôcť k úteku dvom vrahom. Seriál je obrazom intelektu v štátoch a hlavne Lyle a Tilly Mitchellovci sú obrazom dokonalého amerického sna s IQ na úrovni 80. U oboch partnerov dohromady. Naproti tomu sú chudáci vrahovia v podstate neviniatka, ktorým by režisér doprial slobodu a niekoľko ďalších vrážd policajtov či dôchodcov. Napriek tomu sa jedná o seriál, ktorý sa oplatí vidieť aj keď na vyrozprávanie príbehu by v pohode stačil približne dvojhodinový film, čím by príbeh získal spád a pravdepodobne v divákoch zanechal lepší dojem. ()

Caminzind

To se tak příjemně vleče. Excelentní ve všech ohledech. Stiller, Del Toro, Dano, Arquette, Lange(!)... Nebudu jmenovat všechny, ikdyž by si to asi všichni zasloužili. Tady se totiž sešlo všechno. Předloha. Režie. Scénář. Kamera. Hudba. Sehraná herecká parta. Prostředí věznice. To vše do sebe tak zapadá tak, že víc už ani nejde. Jeden z nejúchvatnější filmových počinů, jaké jsem kdy viděl. Akorát mohl být každý díl o hodinu delší, je tam málo rubání do zdi a málo toulání po lese. I tak je každá epizoda za 5 hvězd. Tolikrát jsem maximum nedal za celý loňský rok. Po velice dlouhé době upravuji svoji topku. 🎬 97% ()

Flynn

HBO a s nimi i Ben Stiller umí. Vše navíc podloženo příběhem dle skutečné události. Skvělé obsazení, dobré postavy. Bohužel jsem se dostal pouze k verzi s českým dabingem a ta tomu vzala tu 1 hvězdičku. Jinak hezky vybudovaný příběh, který poskytne prostor k poznání postav, nebo alespoň jejich záměrů. V předposledním díle se nakoukne do minulosti, aby člověk před samotným finále ty postavy znal tak říkajíc do morku kosti. Zajímavý koncept a mě se to moc líbilo. Vynikající Benicio Del Toro, určitě zajímavá náplně na několik večerů. ()

angel74

Nestačím zírat, jak se Ben Stiller na postu režiséra vycajchnoval. Vůbec bych se nezlobila, kdyby už za kamerou zůstal, protože tohle se mu vážně povedlo. Tady snad klaplo úplně všechno, a to počínaje vypiplaným scénářem přes bravurní režii, vymazlenou kameru, úžasný soundtrack až po naprosto skvělé herecké výkony všech zúčastněných, z nichž si zaslouží absolutorium poněkud ujetá švédská trojka Benicio Del Toro, Patricia Arquette a Paul Dano. Klidně bych si dala dvojnásobnou porci dílů, jak jsem z tohohle seriálu nadšená. (95%) ()

Radiq

No to se Ben Stiller pochlapil. Úplně něco jiného, než bych od něj čekal, žádné nedomrlé komediální sračky, ale pravá nefalšovaná vezeňská prchačka. Tohle je jeho nejvyspělejší počin (i když Walter Mitty taky nebyl k zahození). Nejen, že to zvládl zrežírovat přirozeně a plynule, bez zbytečných výmyslů k obohacení napětí a bez tak populárních zvratů... a to se dnes už jen tak nevidí. Prostě parádní útěk z vězení branej ze všech možnejch úhlů a s hodně detailama (asi proto, že to bylo podle pravdy - tohle prostě nevymyslíš). Ale největším plusem jsou jednoznačně herecké výkony. Patricia Arquette nikdy nepatřila mezi mé bohyně krásy, ale obdivuju, že tady se nechala zhyzdit ještě víc, než je - a i když někdy její kňourání znělo dost otravně, roli zvládla skvěle. Benicio Del Toro, to už je sázka na jistotu, ale byl jsem zvědavej na Paula Dana, kterýmu jsem kdysi předvídal velké filmové skutky - a nespletl jsem se. Oba dva předvedli úchvatné duo kriminálníků s touhou po svobodě a nekompromisně si pro ni i došli (aspoň na pár dní). Benicio a jeho skrytej ďábel, no kurva, zážitek - jeho proplachování huby chlastem nebo hrubohláška "Don't tell anybodyyyyy" na konci 3. dílu, nezapomenutelné. Nesmím ale zapomenout na postavu Lylea, kterého stvárnil nenápadnej Eric Lange - podle mě hodně lidem musel působit jako křoví, ale podle mě jeho výkon patřil k tomu nejlepšímu z celého seriálu (nejde jen o jeho ksicht a pohyby spodní čelisti, ale celkově ten dojem, kterej dával) - třeba oproti známějšímu Davidu Morsovi byl mnohem lepší. Tenhle seriál mě prostě potěšil, protože byl takovej... skutečnej. ()

Gothar

Ben Stiller ma veľmi pozitívne prekvapil Seriál je natočený kvalitne a obsahuje aj niekoľko výnimocných scén - najlepší bol prechod tunelom v úvode 5. dielu. Celkovo by som to však skrátil, pretože napríklad 4. diel mi pripadal len ako naťahovanie času a v priebehu seriálu by sa tiež našli nudné scény, ktoré vo výsledku nič nepridávali. Ale všetko je vyvážené tým, že sa seriál drží skutočného príbehu bez zveličovania. Nie sú tu žiadne umelé zdržania a prekážky ako v Prison Break, dej stále postupuje vpred a tak to má byť. 80 % ()

Tosi

Než se seriál dostal ke skutečnýmu útěku z vězení, dal si teda načas, ale napětí vybudoval chytře a promyšleně. Skvěle natočený i zahraný, prostě stylovka za plnej počet. ()

Lachtaan

Občas se prostě musí stát, že osobní vkus se nesejde s tím obecným a ačkoli mě Escape at Dannemora lákal zdejšími obstojnými čísly, já na ně nedosáhl skoro v jediné epizodě a ke konci mi vadil už i jinak velmi trefný Paul Dano. Celou tuhle vězeňským úprkem šmrnclou minisérii jsem si představoval úplně jinak a třebaže Patricia Arquette tu hraje znamenitě, její role většinu času tvoří spíše facky na rukou než jakoukoli známku soucitu a na úkor toho jdou všichni ostatní bezbranně do pozadí. A ani ten konec na mě už poté příliš nezafungoval. [viděno na SkyShowtime] ()

Eleanor05

Sakra, Stillere, když umíš takhle točit, proč jsi půl života strávil hraním v pitomých crazy komediích? Odteď už jedině za kamerou! Pro tuto minisérii jsem se rozhodla na základě letošních nominací na Emmy společně s faktem, že v ní hraje můj oblíbenec Paul Dano, ale je spravedlivé uznat, že hlavním tahounem je zde !skvělá! Patricia Arquette, coby obtloustá, životem zklamaná mamina v přechodu, která zoufale touží vymanit se ze stereotypního manželství. Ačkoli Benicio Del Toro a Paul Dano jsou v Útěku z vězení v Dannemoře dobří, ona je prostě úžasná. Vůbec celý cast je vybrán skvěle, oceňuji, že lidé vypadají až do nejmenší roličky jako lidé, nejsou tu žádní bachaři Chrisové Hemsworthové nebo prodavačky Scarlett Johansonové, ale lidé, kteří mají vrásky, kila navíc a obyčejné, mnohdy nevkusné oblečení. Všechno tohle přispívá k podpoření studené, všední atmosféry maloměsta a k realističnosti příběhu. Rovněž oceňuji originální kameru a nápaditý soundtrack. Problémem se bohužel stává roztáhanost a bezdějovost některých dílů, příběh plyne občas velmi pomalu, možná by sérii prospělo, kdyby byla kratší a rozhodně by pomohl kvalitnější scénář, ale i přes mé výhrady, se stále jedná o nadprůměrný počin. ()

vyfuk

Další skutečná událost přenesená na kameru. A ne vůbec špatně. lehce se objevují prvky institucializace jako ze Shawshanku, kdy někdo je za mřížemi umělec a génius, ale venku je úplně vypatlaný. S tím se pojí i to, že Ben Stiller ukazuje zajímavé výtky svého tvůrčího umu, který funguje hlavně ve vážných tématech. Paul Dano pro mne není příliš sympatický herec, ale tohle byla konečně část, kdy nejen mi byl sympatický, ale dokonce jsem mu fandil až do finále. Což ještě víc ukazuje kvalitu zpracování, kdy jsem navázal vztah s postavou. Gratuluji. ()

Skeksis

Škaredá semetrická krivozubá kurva si zmyslí, že jej nestačí muž, tak si narazí ďalšieho krivozubca a ešte sa čuduje, že jej ten prvý nadáva do kuriev a chce jej zobrať syna. Nakoniec jej nestačí ani ten druhý, a zmyslí si, že chce ďalšieho, dokonca aj dvoch. No ešteže pracuje vo väzení, kde sa na ňu ulakomí mladý väzeň, a keď sa na ich pomer príde, tak mu zakážu pracovať v dielni, kde je semetrika šéfka. Tak si narazí ďalšieho väzňa, ktorý ju iba využije pre plán úteku. Konečne niekto využije ju! Tak si to tí dvaja väzni mašírujú rúrami von. Celkom sa mi nechce veriť, že sa z mierne povedané jednoduchého väzňa, ktorý ani nevie kresliť, zrazu stane architekt a strojný inžinier s istotou behajúc a plaziac sa v labyrinte z trubiek, stien, chodieb, mriežok a potrubí. Ani to, že na rezanie do hrubého kovu mu stačil akýsi smiešny pilník na nechty. To ale nič nemení na veci, že sa im podarilo ujsť. Výborní herci na čele s Beniciom, ktorý by vyzeral charizmaticky aj na hnojisku vo vreci na zemiaky. Patricii tie protézy ani nemuseli dávať, lebo tá má krivé zuby tak či tak. A Paul si dúfam cucanie tej bradavky užil. Hádam ho aj nakojila. ()

Soweek

Velmi solidně odvedná práce po všech stránkách. Trojice Del Toro - Dano - Arquette funguje na výbornou. Arquette si v seriálu prošla v podstatě stejnou proměnou, jako kdysi Charlize Theron ve filmu Monster, za který dokonce získala Oscara. ()

Lukoboss

Po starým a dnes, dá se říct, legendárním Prison Break, přichází realističtější a tvrdší seriál o útěku z vězení. A má to hned několik zajímavostí, který mě nutí dát nejvyšší hodnocení. Celý je to ve výsledku tak šílený a absurdní, až jsem nevěřil, že se to ve skutečnosti fakt takhle mohlo stát. Ale vydržel jsem a o případu jsem si něco našel až po dokoukání (nooo je to zajímavý čtení a fakt to odpovídá!). Režie v podání B. Stillera je výborná, málokdo by řekl, že to je ten stejnej týpek, kterýho známe ze všech těch ujetých komedií. A pak tady máme herecký výkony. Hlavní "čtyřka" v podání B. Del Tora, P. Arquette, P. Dana a D. Moorse je skvělá a stojí na ní vlastně celá série. Všichni jsou výborní a role jim opravdu sedí, tady se casting povedl. Musím říct, že jsem byl velice mile překvapenej a kéž by takových mini seriálů mimo mainstream vznikalo víc! P.S.: Manžel hlavní podezřelé bachařky je ten nejhodnější blbec s dobrým srdcem na světe, to jsem snad ještě neviděl. Až mně ho vlastně bylo líto... ()

Hanys_

Na plnou palbu tomu něco chybí, ale jinak parádní útěkářská minisérie. Herecky i filmařsky na jedničku, jen to prostě nebylo až tak vtahující, jak bych chtěl. Možná to bylo tím počtem dílů? ()

Gogo333

Del Toro výborný, hlavně ve vězení. Paul Dano, taky úžasný výkon, hlavně na konci jsem mu i dost fandil. Příběhově moc zajímavé, herecky krásně odehrané. Tohle se hodně povedlo. ()

orkadimenza

Narozdíl od sledování známého a profláklého Prison Break jsem při výběru seriálu na který se vrhnu ukázal na Escape at Dannemora. Důvod? Příběh podle skutečné události. Ty mě vždycky lákaly a navíc mě potěšil rozumný počet epizod. Hned od začátku mě zaujala řemeslně perfektně odvedená práce, vykreslení postav a zachycení atmosféry bylo famózní, o to víc jsem byl překvapen, když jsem na konci první epizody viděl v titulcích jméno Bena Stillera (o jehož místu na režisérské židli jsem díky spontánnímu výběru seriálu nevěděl). Stejně tak jsem byl potěšen, jak hezky to šlapalo ústřednímu triu - oscarové bláznivé Patricii Arquette, nekompromisnímu Beniciu Del Torovi (který se asi jako jediný své postavě příliš nepodobal) a neznámému, ale zato přesvědčivému Paulu Danovi. První základní kámen byl položen na správné místo, teď už jen zbývalo sledovat, jakou cestou se seriál a osudy Davida Sweata a Richarda Matta vydají. Musím ocenit výběr zásadní volby, kterou Ben Stiller zajisté měl před zahájením celého projektu - film nebo seriál? Jsem si jistý, že pokud by chtěl Stiller na díle s tak exkluzivním scénářem trhnout nějakou tu kačku navíc, rozhodně by zvolil dvouhodinové přenesení na bílé plátno. Místo toho ale roztáhl celé dílo na bezmála 8 hodin poctivého materiálu, které dbá na atmosféru a nechce přeskočit žádný podstatný detail. Párkrát jsem se sice přistihl při koukání na hodinky, ale i přesto jsem za tuhle volbu pro seriál rád. Velká škoda, že závěrečnou gradaci přerušila 6. epizoda v podobě flashbacku, protože nebýt ní (nebo kdyby byla ze začátku seriálu), rozhodně by celé dílo působilo kompaktněji a ve výsledku na mně zanechalo silnější dojem. Závěrečná epizoda mě uchvátila zejména zkombinováním své přesnosti případu, které ale ani trochu neubralo na atmosféře. Celkový dojem ze seriálu je bez pár šrámotů výborný a rozhodně bych ho doporučil všem fanouškům Shawshanku nebo Prison Breaku. 85% ()

Ben Stiller zpátky za kamerou

Ben Stiller zpátky za kamerou

17.06.2020

Herec, komik a režisér Ben Stiller (Walter Mitty a jeho tajný život) po několikaleté pauze chystá další film. Stiller naposledy dělal oceňovanou minisérii Útěk z vězení v Dannemoře, jeho novinka… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

14.08.2018

Benicio Del Toro (Avengers: Infinity War, Sicario 2: Soldado) už za sebou jednu spolupráci s režisérem Oliverem Stonem (Divoši, Četa) na kontě má. Nyní ho ale čeká opáčko, zahraje si totiž hlavní… (viac)