Útěk z vězení v Dannemoře

• USA Escape at Dannemora (viac)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

Janek

Stiller nezaváhal a natočil čistou, filmařsky vyzrálou jízdu, která baví od začátku do konce. Doporučuji si nic dopředu nezjišťovat a být v napětí až do samotného závěru. Šestý díl to zbrzdí, na druhou stranu umě zmanipuluje vybudované sympatie k hrdinům. Klobouk dolů před Starskym (nebo Hutchem?). 90% ()

Isherwood

V polovině seriálu jsem se přistihnul, že mě svrbí prst nad Wikipedií, abych z ní nevysál všechno info o tomhle případu, ze kterého bizarnost jenom kape. Vydržel jsem až do konce a pak žasnul nad tím, že Ben Stiller přeci jenom trochu obrousil hrany, především co se povahy hlavního dua týče. Tahle dvojka nejsou vysmátí muklové, ale párek zmrdů, který je vám možná sympatický castingem, ale ten útěk jim ve svém hlubokém spravedlivém jádru vlastně ani nepřejete. Šel by z toho udělat dvouhodinový film se stejným poselstvím, ale pak bychom byli ochuzeni o precizní režijní jízdu, kdy si Stiller přesně vodí hrdiny i soundtrack, který pracuje s náladou, která jde proti diváckým očekáváním i žánrovým klišé. Plyne to zvolna a tušíte, jak to dopadne, ale tohle týdenní trýznění, kdy nedočkavě přešlapujete u televize a čekáte, až bude ve stream service aktivní tlačítko "play", jsem nezažil léta. Za tou zdánlivě prostou a šedivou fasádou věznice se skrývá hodně, systémová obžaloba, rozbité rodinné vazby i neuvěřitelný motor touhy po svobodě. Přičemž vyzobávat si můžete dle libosti. Do budoucna to nebude trvalka, chybí tomu víc diváckých highlightů i větší tah na pozlacená ocenění, ale obrovský pocit skvěle odvedené tvůrčí práce ve mě zůstane ještě dlouho. ()

Malarkey

Proč Ben Stiller netočí víc? Od tohoto seriálu uběhly dva roky a kde nic, tu nic. Přitom Útěk z vězení v Dannemoře je perfektně provedený seriálový útěk z vězení. Výborné je nejen vedení herců, kde Patricia Arquette, Paul Dano a Benicio Del Toro ukázali, proč jsou skvělí herci, ale navíc tu Stiller představil absurdní příběh, který natočil naprosto realistickou formou, což je u podobných příběhů dost potřeba. Jediný detail je snad akorát ten, že námět by stačil na film a tak je seriál víceméně dost natahovaný. Teoreticky by stačil první a poslední díl. Samozřejmě pro celkový zážitek stojí za to ale vidět celý seriál. Opět vysloveně kvalitní filmařina se vším všudy. ()

Radek99

Opravdu vynikající escapový seriál s překvapivým a podvratným - svým přesahem ovšem značně hlubokým - twistem v předposlední epizodě. Divácké sympatie k vězňům prchajícím z vězení jsou v drtivé většině případů pošetilé. Coby herec je Ben Stiller v podstatě jen průměrný bavič, překvapeně ale zjišťuji, že coby režisér je o několik úrovní výše! Kéž by na režisérskou stoličku usedal častěji... ()

Fr

„CHTĚL BYCH TI MALOVAT KRÁSNÝ OBRÁZKY A K TOMU NĚCO POTŘEBUJU"... "A CO?"... "PILKU NA ŽELEZO"... /// Příběh, kterej napsal sám život – protože tohle by snad ani nikoho nenapadlo. V hlavní roli manželé jak z Farga a dvojka šikovnejch vězeňskejch umělců…Ovšem moc se mi to pod kůži nedostalo. Jasně – Patricia Arquette hraje jakoby snad ani nehrála… (ale takovej Benicio zase nemá moc co hrát… většinu času jen sedí nebo píchá…), takže většinu času mně prostě zůstává „jen“ rozum stát. Je to takový… furt to samý. Až poslední díl plnej survivalu a špinavýho svědomí je zajímavej. Ale stejně moc dlouhej. Na tuhle historku přepálená stopáž… Kdyby to byl celovečerák… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem členem fanklubu Joyce Mitchell. 3.) Thx za titule ,,“need4seed“ a „98765““. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

gudaulin

Bena Stillera jsem měl dlouhá léta zafixovaného jako úspěšného baviče - tvůrce a aktéra nenáročných komických podívaných. Pak přišel s novým zpracováním Waltera Mittyho a já s překvapením zjistil, že komedii umí natočit i kultivovaným způsobem a je schopný zdrženlivého, civilního hereckého projevu. Stále se ale pohyboval na bezpečné půdě komediálního žánru. Až Útěk z vězení v Dannemoře mě přesvědčil, že jeho talent je všestranný a nedoceněný. Útěk je jednou z nejlepších a nejzajímavějších útěkových žánrovek s propracovanými, nejednoznačnými charaktery, skvělým scénářem a špičkovým herectvím. Série představuje nevšední zážitek i za předpokladu, že znáte konec příběhu natočeného podle skutečných událostí. Už jen sledovat módy chování trestanců a dozorců a všech ostatních aktérů příběhu je k nezaplacení. Seriál se žánrově pohybuje na hraně mezi dramatem a tragikomedií. Účast Benicia Del Toro a Patricie Arguette dělá z Útěku mimořádnou událost a skvělou zábavu. Del Toro si labužnicky vychutnává svou postavu a dává divákovi poznat sílu její záludnosti, krutosti a destruktivity, Patricia se nenechává zahanbit a kontruje poživačností, nezodpovědností, myšlenkovou krátkozrakostí a sebestředností. Zkrátka líbezná společnost k pohledání. Celkový dojem: 95 %. ()

Dudek

Řemeslně velmi dobře zvládnutý útěkový seriál, který táhnou zejména vynikající herci v hlavních rolích. Patricia Arquette je jako naivní Tilly herecky naprosto přesná a strhává na sebe většinu pozornosti, Benicio Del Toro si vystačí s pokerovým výrazem a minimalistickou hereckou kreací. Zejména vězeňská část, kdy postupně dochází k budování vztahů a získávání větší a větší důvěry je prostě skvělá. Horší je zlom, který přichází v druhé polovině. Retrospektivní díl je zajímavý tím, že divákovi ukáže, že fandit hlavní dvojici není úplně košér a může být i jistým procitutním pro Tilly, které dojde, že za charismatickou tváří se skrývají nebezpeční zločinci. Z dějového i filmařského hlediska však až tak povedená není. Poslední dvojdíl směřuje k očekávanému vyústění, a až tak moc nemá co nabídnout. Je natahovaný, čímž dokresluje atmosféru dlouhé doby na útěku a sustředí se zejména na pokřivený charakter vězně Matta. ()

Real Tom Hardy

"OH, MY GOD, LYLE, FINE. WE'LL EAT AT FUCKING KING'S WOK." -------------- Prvá epizóda atmosférou zasneženého chladného New Yorku a prekvitajúceho väzenského života nešetrí ani na chvíľu a práve ten väzenský život sa nesie v úplne inom duchu, než je možné vidieť v takmer každom jednom filme/seriáli, čo ma zarazilo, zároveň príjemne prekvapilo, ale najmä nesmierne potešilo. Z ciel sa ozýva hlasná basová hudba, televízie na poschodiach hrajú svetelnú show, mnoho trestancov sa pokúša stať Picassom, z blokov sa šíri v rámci možností neskutočná voľnosť a všade po celách sa váľajú kopy predmetov, aké som v iných filmoch/seriáloch z väzenského prostredia ešte nevidel. Normálne akoby sme ani neboli vo väznici. A objavil sa tu aj Wonder Bread! Mňam! Samotný únik vyznieva vierohodne a autenticky, i keď porovnávaním s Prison Breakom všetko vyzerá autenticky. Tento celý cirkus vedie Del Toro s vizuálom ako po týždňovej kalbe a, samozrejme, narušená chorá nadržaná Joyce alias Patricia Arquette. Showtime si to neskutočne dáva posledné roky, najmä minulý a tento, bomba za bombou, že až nestíhaš. ()

Fiftis

Seriál to bol v skutku kvalitný, asi začínam mať rád miniseriály. Ten žid Ben Stiller naozaj umí. Mexický Brad Pitt - Del Toro opäť nehral - on to žil. Jeho kvality sú nedocenené. Paul Dano nezaostával, len si bohužiaľ už neviem ani za boha spomenúť kde som ho predtým videl. No a Patriciu Arquette som už asi dlho nevidel, lebo z tejto sexice sa stala ohava a o to horšie bolo zistenie, že ju tak neurobili len v seriáli ale že tak vyzerá už pár rokov aj v skutočnosti. Neviem kedy tak skyprila. Spomienky na túto minisériu ostanú vryté navždy v mojej pamäti vďaka skvelým hercom, ktorí hrali väzňov a tí praví nech zhnijú v pekle za to čo urobili. ()

Aky

Řemeslně je to zřejmě velmi dobře odvedená práce. Co ji v mých očích snižuje, je neskutečná rozvláčnost a zdlouhavost vyprávění. Když se tluče kladívkem do zdi pět minut, je to zkrátka pro mne moc dlouhé. Téměř zde nenaleznete sekvenci, která by zkrácená na polovinu utrpěla. Možná to měl být spíše dvouhodinový dramatický a napínavý film. Mimochodem - těch dílů je osm, nikoliv sedm. ()

DwayneJohnson

Možné spoilery!!! Je pravda, že jakmile se seriál přehoupne z vězeňského prostředí, maličko ztrácí na kvalitě, ale to je pro mě jen naprosto zanedbatelný detail. Když totiž sečtu všechny díly, vychází mi série, která je opravdu mimořádně kvalitní, skvěle zahraná a možná ještě líp zrežírovaná. Ben Stiller velmi mile překvapil a co se mu podařilo nejlíp, kromě chytlavého příběhu, tak to je určitě vykreslení amerického venkova a pak také (ne)fungování samotné věznice, které je zhruba v prvních pěti dílech opravdu dokonalé, ať už se týká samotného chodu, nebo vězeňského prostředí, kam by asi žádný z nás nechtěl nikdy zavítat. Samostatnou kapitolou byl pro mě určitě díl číslo šest a návrat v čase, kde se asi v průběhu roku dozvíme, za co oba naši hlavní útěkáři, (nonšalantní seladon Benicio Del Toro a na první pohled trošku plachý Paul Dano) vlastně sedí a také fakt, že Tilly v podání báječné Patricie Arquette byla pěkná mrška už hodně let před událostí a nasadit parohy manželovi jí nedělalo vůbec žádný problém už tehdy. Sečteno, podtrženo vychází mi z toho nakonec velice hořká romance, o které měli asi všichni hlavní aktéři úplně jiné mínění. Ale co se dá dělat, když utíkám z vězení, musím počítat s tím, že se mi to buď nepovede, nebo že mě chytnou, v tom lepším případě. Ten horší už si domyslí každý sám. A na závěr jen taková upozornění pro uživatele Morholt, dílů není sedm, ale osm. Ale to jen tak na okraj. ()

Trajektt

Omlouvám se, ale tento komentář může obsahovat prvky spoileru, takže když si ho přečtete před zklédnutím tohoto televizního miniseriálu, tak byste na mně mohli být naštvaní, že jsem vám prozradil něco, co by vám mohlo prozradit pointu tohoto příběhu a taky byste si o mně mohli udělat negativní obrázek a to fakt nechci, jelikož chci být všemi milován a obdivován a ještě k tomu mít fanklub, který projde Prahou na Staroměstské náměstí s transparenty na kterých bude napsáno „Trajektt na hrad" a dalšími povznášející transparenty vystihující mojí dokonalou osobu a ještě lepší charakteristické rysy. Tak abych se vrátil k tomuto seriálu z americké produkce u kterého jsem se celkem dost pobavil !!! Asi to bylo tím, že se režie ujal komediální herec a pro mě  doposud překvapivě na postu režisérského křesla usedl Ben Stiller. V tomto zdlouhavém vyprávění se dozvíme o přípravách na útěk z vězení, které se skutečně odehrálo v jednom malém městečku v americkém státě New York. Tento případ byl ojedinělý asi ve více aspektech, že si ho producenti a autoři vybrali, aby o něm napsali tuto tragickou grotesku. Protože hloupost a jednoduchost hlavních představitelů byla od začátku každému divákovi vysloveně trnem v oku. Abych to vysvětlil, tak to myslím tak, že když chce někdo utéct z vězení, tak to promyslím do posledního detailu. A néé jako místní dva muklové, kteří dejme tomu, vymyslí, jak se dostat za brány tohoto ústavu i když tam to taky tak trochu skřípe v základech, ale dejme tomu. Ale nedomyslí, co budou dělat až budou stát venku a spoléhají na pomoc člověka, kterej je vlastně ani nezná a nemají náhradní plán a proto se vydají do hor, kde nejsou schopni přežít ani měsíc, protože asi v dětství nejezdili na skautské tábory, kde by se naučili základní přežití a tak to taky dopadlo, tak jak to dopadlo. Jeden z nich si dokonce usmyslel, že s flaškou jde všechno líp a tak byl imrwere pod obraz, takže jeho rychlost útěku se dala srovnat s rychlostí rychlých želv, kterých nám po republice jezdí nespočetně mnoho. Ale i to, co předcházelo tomuto útěku bylo vcelku unikátní. Protože tihle dva milovníci si vybrali místní švadlenu, která byla jejich vedoucí v jejich vězeňském zaměstnání a kterou tam oba brousili tak jak zákon káže. Ona naivně zamilovaná do těchto dvou výtečníků byla schopna udělat cokoliv, co jim na očích uviděla. A v tom byl ten kámen úrazu. Protože oba protřelí zločinci této žábě uvěřili. Dál už to rozepisovat nebudu, ale musím vyzdvihnout hlavně herecké výkony hlavních představitelů a také fascinující krajinu v okolí tohoto nápravného zařízení. A také práci vizážistů zejména u Patricia Arquette se kterou si pohráli, tak že když jsem se poté díval na reálné fotky postavy, kterou hrála tak se jí fakt podobala narozdíl od obou uprchlíků, kteří  v reálu neměli charisma, což se o Beniciovi Del Torovi říct nedá, protože ten toho charismatu má na rozdávání. Možná bych producentům vytkl, že to občas bylo moc zdlouhavé a tento počin mohli smrsknou tak na čtyři díly, ale jinak to byla celkem povedená taškařice, jejíž premisa úspěchu byla z mého pohledu předem jasná. Též mě pobavil celkem vtipný pohled do každodenního života amerických vidláků a zaměstnanců věznice, kteří toho v tý hlavě moc neměli a byli tak trošku jednodušší. Za oddechovou zábavu, kde je výsledek předem jasný dávám 80%. () (menej) (viac)

Slarque

Skutečnost je občas podivnější než film. :) Seriál neskrývá absurdní podtóny příběhu, ale je natočen se vší vážností jako drama. Dlouho jsem se divil, jak málo jsem se toho o hlavních postavách dozvěděl, až přišla šestá epizoda složená ze tří velkých flashbacků. Což byl o to větší teaser na závěrečnou epizodu se stopáží celovečeráku. Ben Stiller už několikrát prokázal, že výborně zvládá i režii. Trojice Benicio Del Toro, Paul Dano a Patricia Arquette to celé s pomocí pár dalších herecky utáhne. Takhle nějak by se měly seriály dělat. ()

Chrustyn

Ben Stiller, tentokrát překvapivě odvážně zpracovává skoro až neuvěřitelný útěk z vězení podle skutečných událostí, do kterého byla zapletena jedna ze zaměstnankyň věznice, která udržovala vztah s oběma uprchlými vězni. Jako dvouhodinovka by to fungovalo daleko lépe, protože těch 7 hodin je na dané téma moc a na seriálu je znát roztahanost. Tudíž celý příběh ve výsledku docela nudí, přestože je zde celá řada opravdu zajímavých scén, kterým pomáhají i výborné herecké výkony. ()

mcb

Nečekané překvapení na konec roku si připravil Ben Stiller, který natočil všech osm epizod minisérie o až „fargovsky“ podivuhodném útěku z vězení podle skutečné události. Zejména znalost klišé útěkářských filmů od Brubakera až po Vykoupení z věznice Shawshank a ikonické herecké výkony Benicia del Tora a Patricie Arquette dělají ze sledování návykovou záležitost, která v procedurálním duchu přibližuje útěk jako pečlivě promyšlený stroj, který se zvrtne jedině lidským zaváháním. Jedna z žánrových událostí roku se svou stavbou nejvíce podobá celovečernímu hollywoodskému filmu, avšak nataženého na osm hodin vyprávění. Zdá se, že Stiller po svém debutu z roku 2015 našel svou režijní polohu, která mu sedí daleko lépe – takto sebejistě zrealizovaná, syrová vize například připomene tvůrčí začátky jiného herce Bena Afflecka ve filmech jako Argo nebo Město. Nejlepší epizoda: Part 5 (5) ()

HellFire

Veskrze velmi jednoduchý, ale skvěle odvyprávěný příběh o útěku z vězení. Kromě velmi silných hereckých výkonů (Benicio del Toro jako tradičně vítězí na plné čáře, ale skvěle mu sekunduje Patricia Arquette) jsem celou dobu žasl nad silným režijním dohledem Stillera. Nepouští se do žádných experimentů, všechno je promyšlené a hlavně to dává smysl. Zaměřuje se především na vykreslení charakterů, takže nám postavy utkví v paměti. Po technické stránce mi učarovala práce s kamerou. ()

TheEvilTwin

Escape at Dannemora je dokonalým příkladem, že i velmi zručný režisér a áčková skvadra herců neudělají dobré dílo, pokud nemají výraznější nápad a dostatečně dobrou látku ke zpracování. On totiž tenhle true-story příběh o dvou vězních plánujících útěk z vězení za pomoci jedné vězeňské pracovnice je tak straaaaaašně obyčejný a divácky nevděčný, že se až divím, že do toho tvůrci šli a že jsou zdejší ohlasy na seriál až tak nadhodnoceně kladné. Ve scénáři není totiž doslova jediná věc, která by stála za zmínku, šokovala, překvapila, bavila, budila napětí nebo vtáhla hlouběji do děje, jelikož samotný příběh není ničím speciální. Totéž se ovšem nedá říct o zbytku - Ben Stiller ta kamerou je totiž absolutní šílenec a borec, protože dokázal v prvních třech dílech vybudovat mezi postavami takovou atmosféru a vytvořit takové pouta, že zaháčkuje diváka už po pár minutách sledování a tyhle charaktery hlavní trojice postav jsou bez debat něco, na čem stojí celé hodnocení série. O to líp, že jde o Benicia Del Tora (netřeba představovat), kterému šikovně sekunduje Paul Dano (Prisoners!!!) a spolu teda doslova “dělají show.” Zpočátku jsem si říkal, že pomalý rozjezd tyhle výkony dobře zkompenzují a časem přijde dějový “boom”, do kterého si vystačím s výborným vývojem vztahů ve věznici, dobrým vykreslením motivace všech zúčastněných a poutavě dávkovanými klíčovými detaily postav, ale bohužel žádný zlom nepřišel a po 4. dílu už seriál začal trochu nudit. Chybí mu drajv, děj, napětí a lepší příběh “po útěku” a bohužel na tomhle padá do vod obyčejného průměru. Škoda, technicky je totiž úplně bezchybný. ()

veru_needy

Útěk ze zařízení s maximální ostrahou patřil v létě 2015 k hlavním tématům zpráv. Nejen během rozsáhlého honu na uprchlíky, ale zejména poté, co jeden z nich po dopadení velmi ochotně podal podrobné svědectví. Ještě více pozornosti si však získal příběh o tom, jak Sweat a jeho komplic Richard Matt přišli k nezbytným nástrojům. Oba totiž udržovali milostný kontakt s šéfovou krejčovské dílny, kde byli vězni zaměstnáni. Dáma jménem Joyce "Tilly" Mitchell uvěřila, že ji čeká lepší život v Mexiku, a pašovala vězňům pilky skryté v mraženém mletém mase. Další pozoruhodnou stránkou bizarní události byly totiž výsady velmi volného režimu, kterých zejména tito dva vězni využívali. Tento seriál se soustředí zejména na prokreslení jednotlivých postav, vztahů mezi nimi a prostředí, v němž je můžeme pozorovat. Hlavně díky dobrému obsazení je to opravdová radost sledovat všechny zúčastněné nešťastníky. Vězeň Sweat je přesvědčivý jako dříč a v podstatě naivní dobrák (i když ve vězení také není jen tak), do něhož je Tilly zamilovaná. Šéfem celé akce, který se fyzicky nijak nepředře, je právě Matt. Královnou všech těch tragikomických existencí je nehezká a sexuálně neukojená Tilly, na jejíž nehezké podobě si dali tvůrci obzvlášť záležet. Jejím neštěstím jsou její touhy a ambice, které ale směřují jen k jiné verzi hloupé existence, než je ta aktuální. ()

Morholt

Rozpaky. Na jedné straně výborní herci, hezký vizuál a zajímavé téma. Na té druhé zbytečně natažené do sedmi téměř hodinových dílů, díky čemuž šly kolem mě i ty nejdůležitější momenty. Stiller si chtěl zřejmě svůj první režijní úkrok mimo komediální žánr náležitě užít, ale tady to má spíš negativní dopad. 50% ()

BoPo

Seriál má 8 častí, 7. je rozdelená na dve. Udalosti sa vlečú ako v skutočnom väzení. Dalo sa to skresať do 3-4 častí a dôležitých udalostí, informácií by ste dostali rovnako. Takto zbytočne sledujete väzenskú rutinu. Nehovorím, že to bola nuda, svojim spôsobom to pomalé tempo k tomu väzenskému životu tak nejako sedí. Pre mňa je to hlavne ani nie tak príbeh o dvoch väzňoch a ich úteku, ale skôr príbeh o Tilly. Ona riskuje najviac, pretože riskuje všetko. Ona sa dostane k plánovaniu úteku tak nejako nechceno, ale samozrejme vlastnou vinou. A ona je pre mňa tou najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou. Útěk z vězení v Dannemoře je netradičná "love story", ktorá si vystačila bez pozitívny postáv. Výborná ukázka toho, čo dokáže človek ubití stereotypom, ktorý musí každý deň premáhať odpor k svojmu okoliu. A tiež seriál, ktorý sex nijako neidealizuje, neprikrášľuje. ()

Ben Stiller zpátky za kamerou

Ben Stiller zpátky za kamerou

17.06.2020

Herec, komik a režisér Ben Stiller (Walter Mitty a jeho tajný život) po několikaleté pauze chystá další film. Stiller naposledy dělal oceňovanou minisérii Útěk z vězení v Dannemoře, jeho novinka… (viac)

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců… (viac)

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

Benicio Del Toro bude čelit rodinné krizi

14.08.2018

Benicio Del Toro (Avengers: Infinity War, Sicario 2: Soldado) už za sebou jednu spolupráci s režisérem Oliverem Stonem (Divoši, Četa) na kontě má. Nyní ho ale čeká opáčko, zahraje si totiž hlavní… (viac)