Realizačně velkorysá adaptace stejnojmenného bestselleru Mishy Glennyho (česky vydalo Argo v roce 2009). Scénář napsal na Oscara nominovaný Hossein Amini (Drive), režíroval žánrový specialista James Watkins (Žena v černém, Černé zrcadlo), hlavní roli nejmladšího člena ruské mafiánské rodiny Godmanových, žijící v londýnském exilu, ztvárnil James Norton (Šťastné údolí, Vojna a mír, Grantchester). Ve chvíli, kdy začne temná rodinná minulost ohrožovat život jeho otce i dalších blízkých, je Alex Godman, dosud bezúhonný absolvent elitních západních škol a majitel prosperujícího investičního fondu, nucen jednat. Postupně je vtahován do kriminálního prostředí, kde musí bojovat nejen o bezpečí těch, které miluje, ale i o svou duši. Jedním z ústředních témat na pozadí dramatického příběhu osmidílné série – jak napovídá název – je globalizace organizovaného zločinu, kterému se také nevyhnula tzv. mcdonaldizace. Novodobé mafiánské války se vedou spíše v zasedačkách než v ulicích, utrpení a zmařené životy za sebou ale zanechávají stále stejné. Natáčelo se v různých koutech světa (Velká Británie, Rusko, Chorvatsko, Česká republika, Indie, Izrael). Série vznikla v koprodukci britské veřejnoprávní BBC a americké společnosti AMC. (Česká televize)

tranquill

"Tyhle války se dnes vedou v zasedačkách, ne v ulicích..." Ano, ale i v těch "zasedačkách" lidé umírají. Skvělý seriál o "rodinách", mafiánských i těch skutečných. A také o tom, že když něco máte v krvi, tak vás to stejně dožene. "Vlevo je salonek míru a vpravo salonek války, do kterého chcete vstoupit?" ()

kocik1

Takový Kmotr ve světě hackerů a PC. Vcelku vydařený příběh a zajímavě prokreslené postavy se s předposledním dílem rozpadnou do naprosto nelogického propletence a nesmyslu, kdy postavy jednají zcela protichůdně oproti tomu, jak se chovaly dosud. Ne, opravdu jsem nechápala onu tajemnou výhružku jinak, než že scénárista potřeboval pokračovat dál. A už vůbec nepochopitelná byla motivace seniora, který dvou objednávkou zcela popřel to, co Alexovi těsně před tím vtloukal do hlavy. ()

bearmeedek

Velice příjemné překvapení mezi mafiánskými filmy. Zcela jinak podaný děj, než na jaký jsme zvyklí u všech těch ostatních, klasických, podání. Je to ovšem tím, že se odehrává v současné, moderní době. A dneska se holt vydělává jinak, než dřív. Jen to zabíjení je stejné. Seriál je poutavý i tím, že se odehrává v různých (a atraktivních) koutech světa, takže i když děj zpomalí a obchody se sjednávají za dlouhého povídání, tak je pořád se na co dívat. Jednou z významných zemí pro pašování drog je zde i Česká republika. Tu si filmaři pro Prahu vypůjčili Rodena a Vašuta a pak nám je normálně zamordovali. Ovšem hlavně je to o Rusech. A ruská mafie v britském podání se rozhodně povedla. ()

castor

Vyrůstal v bohaté rodině s židovským původem a s kriminální minulostí. Pochází z Ruska, ale řeč už moc neovládá. Rodinu nicméně bere jako základ všeho. Má krásnou přítelkyni, vede investiční firmu, kterou vybudoval bez pomoci movitých rodičů a hlavně na legálních základech. Společnost ale přeci jenom nezažívá nejlepší časy, protože ji někdo pomluvami poškozuje. Investoři začnou houfně vybírat své peníze. Alexovi se proto nabízí spolupráce s lodním magnátem z Izraele. Jenže a/ investice spočívá ve vyprání špinavých peněz, b/ násilně umírá Alexův strýc, c/ pokus odstranit mafiána Vadima, který rodinu kdysi vyhnal z Ruska, nevyšel. To všechno roztočí kolotoč událostí, nicméně první polovina série se nese v duchu přehršle informací, situací, stejně tak postav, zatímco se nedokážeme pořádně dostat ani k těm stěžejním. Cokoliv týkající se korupce, praní peněz, pašování drog nebo třeba obchodu s bílým masem je nicméně pro diváka chtě nechtě zajímavé a lákavé, obzvlášť když se pohybujeme mezi (vesměs) sympatickými lidmi a luxusními sídly. A i Prahu navštívíme, ve které potěší zejména Karel Roden. Druhá polovina série pak přinese jakési „polidštění“ epizod. Jasnější linie (Vadim, Godmanovi), jasnější příběh. Bavil stárnoucí patriarcha Dmitrij (Alexej Serebrjakov), bavila gradace posledních dílů. Nakonec vlastně spokojenost. S přivřením obou očí. ()

Torpid

Starý dobrý příběh o v poctivém spekulativním bankovnictví ukotveném synkovi mafiánského rodu, kterého minulost tatínkových aktivit postupně dožene. Tentokrát žádné melancholické retro, ale globalizovaný svět. Odehrává se to všude možně a Praha je dokonce jednou z hlavních lokalit. Dobře napsané, zahrané, inteligentní postavy působí inteligentně a kdo má mít charisma, tak ho skutečně má. Vynikající casting - především Rusů a Židů. Nebýt několika zbytečných a natahovaných dějových linek uprostřed série, bylo by to za plný počet. Cekem podstatná role Karla Rodena taky potěšila. ()

• Seriál se natáčel na několika místech na světě: Bělehrad (Srbsko), Praha (Česká republika), Tel Aviv (Izrael), Mombaj (Indie), Moskva (Rusko), Istanbul a Izmir (Turecko), Káhira (Egypt), dále ve Velké Británii, Belize a Chorvatsku. (Yardak)