Realizačně velkorysá adaptace stejnojmenného bestselleru Mishy Glennyho (česky vydalo Argo v roce 2009). Scénář napsal na Oscara nominovaný Hossein Amini (Drive), režíroval žánrový specialista James Watkins (Žena v černém, Černé zrcadlo), hlavní roli nejmladšího člena ruské mafiánské rodiny Godmanových, žijící v londýnském exilu, ztvárnil James Norton (Šťastné údolí, Vojna a mír, Grantchester). Ve chvíli, kdy začne temná rodinná minulost ohrožovat život jeho otce i dalších blízkých, je Alex Godman, dosud bezúhonný absolvent elitních západních škol a majitel prosperujícího investičního fondu, nucen jednat. Postupně je vtahován do kriminálního prostředí, kde musí bojovat nejen o bezpečí těch, které miluje, ale i o svou duši. Jedním z ústředních témat na pozadí dramatického příběhu osmidílné série – jak napovídá název – je globalizace organizovaného zločinu, kterému se také nevyhnula tzv. mcdonaldizace. Novodobé mafiánské války se vedou spíše v zasedačkách než v ulicích, utrpení a zmařené životy za sebou ale zanechávají stále stejné. Natáčelo se v různých koutech světa (Velká Británie, Rusko, Chorvatsko, Česká republika, Indie, Izrael). Série vznikla v koprodukci britské veřejnoprávní BBC a americké společnosti AMC. (Česká televize)

Malarkey

Seriálu určitě pomohl český nádech v podobě pražských míst a Karla Rodena. I díky tomu mi celý ten námět přišel daleko zajímavější, než asi ve skutečnosti je. Jinak by to byl asi totální průměr. Až profesorsky natočeným britským seriálem bez špetky emocí, ale s jasnou myšlenkou a určitou vypovídající hodnotou. Co mi je ale po nějakých rádoby zlodějíčcích, kteří žijí v duchu pojmu Mcdonaldizace. Akorát to opět potvrzuje, kdo v dnešní době vládne světem. Někdo jim říká Zednáři, někdo prostě ti, kteří mají peníze, protože ti, co mají peníze, mají také moc. Říkejte si tomu jak chcete, ale tento seriál je jasným důkazem toho, jak to ve světě vypadá. Každopádně musím říct, že když už nic jiného, tak James Norton mě za krátkou dobu už podruhé o svém herectví jasně přesvědčil. ()

Fr

„ROČNÍ OBRAT MEZINÁRODNÍHO ORGANIZOVANÉHO ZLOČINU SE ODHADUJE NA 870 MILIARD DOLARŮ…“ /// Britská krimi minisérie, ve který máme možnost sledovat přerod mladýho, úspěšnýho a spokojenýho muže, hnanýho touhou po pomstě, v mafiána. Ta pomsta ale nakonec jenom ospravedlňuje to, co se z něj postupně stává… Sledujeme převážně ty špatný. Komu fandit? No, těm špatnejm! Tihle anti-hrdinové jsou totiž dobří i špatní zároveň. Dneska už se gangsteři neproháněj po ulicích s Thompsonem v ruce. Sedí v zasedacích místnostech jako bankéři, politici, právníci. Hranice mezi obyčejným světem a podsvětím se ztenčila. A tihle lidi chtějí ovládat svět. Jedno však zůstalo stejný - mocní muži mají schopný nepřátele… Dynamika vyprávění je kolísavá. Nečekejte strhující jízdu plnou zabíjení a akčních pasáží. Jde o vztahy v rodině, o lidi, který (někdy až smrtelně) ovlivní Alexovi mocenské hry a rozhodnutí. Na pozadí lidskýho příběhu se nám odkrejvá děsivej pohled na to, jak snadno se peníze stávaj špinavejma a jak může fasáda luxusu maskovat hrozný zločiny. V tomhle světě rasa, náboženství, barva a krédo nepředstavují žádný překážky. Jde jen o uzavření výnosnýho obchodu. Baví mě, jak tvůrci přistoupili ke ztvárnění toho takzvaně globálního světa. Navíc je super, že tady každej mluví tak, jak mu zobák narostl. Jestli je postava z Izraele, Ruska nebo Bombaje, tak herec taky. Z našich luhů a hájů do seriálu výrazněji zasáhl Karel Roden. A nsmazatelnou krvavou stopu zde zanechal Marek Vašut. Ano, takhle pravděpodobně funguje dnešní svět organizovaného zločinu. Nevím, jestli bych měl podobnej názor ve skutečným světě, ale v tomhle filmovým mě to bavilo! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „McMafie - Zločin bez hranic“, kterou v roce 2007 napsal Misha Glenny, neznám. 2.) Nechápu rozdíl mezi děláním něčeho kvůli prachům nebo kvůli výdělku. 3.) Thx za titule „danielsk“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

gudaulin

McMafia představuje mcdonaldizaci žánru a tématu. Svým divákům servíruje globalizovaný produkt, který může bez problémů konzumovat česká rodina z panelového sídliště, beduíni v pouštích Blízkého východu i indická rodina ze slumu velkoměsta. Časté střídání lokací, obrázky ze života společenské smetánky, povrchní moralizování na téma kapitalismu. Je to mělké a neautentické. Kdybych měl hledat přirovnání v oblasti hudby, připodobním McMafii k chytlavému pop-rocku. V řadě detailů je to neskutečně naivní, ba hloupé, vývoj postav a jejich rozhodování nehodnověrné. Pokud dojde k atentátu, můžete předpokládat, že pachatelkou bude svůdná modelka, a syrovost je pravidelně nahrazována melodramatičností. Obsazení je v rámci toho, čím chce seriál být, ucházející, ale jde o tak tuctovou komerci, která se navíc tváří jako něco významnějšího, že se mi ani na průměrné 3 hvězdičky jít nechce. Celkový dojem: 45 %. ()

castor

Vyrůstal v bohaté rodině s židovským původem a s kriminální minulostí. Pochází z Ruska, ale řeč už moc neovládá. Rodinu nicméně bere jako základ všeho. Má krásnou přítelkyni, vede investiční firmu, kterou vybudoval bez pomoci movitých rodičů a hlavně na legálních základech. Společnost ale přeci jenom nezažívá nejlepší časy, protože ji někdo pomluvami poškozuje. Investoři začnou houfně vybírat své peníze. Alexovi se proto nabízí spolupráce s lodním magnátem z Izraele. Jenže a/ investice spočívá ve vyprání špinavých peněz, b/ násilně umírá Alexův strýc, c/ pokus odstranit mafiána Vadima, který rodinu kdysi vyhnal z Ruska, nevyšel. To všechno roztočí kolotoč událostí, nicméně první polovina série se nese v duchu přehršle informací, situací, stejně tak postav, zatímco se nedokážeme pořádně dostat ani k těm stěžejním. Cokoliv týkající se korupce, praní peněz, pašování drog nebo třeba obchodu s bílým masem je nicméně pro diváka chtě nechtě zajímavé a lákavé, obzvlášť když se pohybujeme mezi (vesměs) sympatickými lidmi a luxusními sídly. A i Prahu navštívíme, ve které potěší zejména Karel Roden. Druhá polovina série pak přinese jakési „polidštění“ epizod. Jasnější linie (Vadim, Godmanovi), jasnější příběh. Bavil stárnoucí patriarcha Dmitrij (Alexej Serebrjakov), bavila gradace posledních dílů. Nakonec vlastně spokojenost. S přivřením obou očí. ()

Aky

Skvělý James Norton. Se svým minimalistickým hraním seriál zcela ovládl. Jakkoliv se dalo tušit, kam příběh směřuje, dělo se tak v příjemném napětí. Vše povyšují náhledy do různých destinací, v nichž se natáčelo, takže bylo i osvěžující sledovat rozdíly mezi státy a systémy dnešního světa. ()

DwayneJohnson

Možné spoilery!!! Nemůžu dát víc, i kdybych chtěl. Tenhle seriál totiž působí strašně nevyváženě a někdy dost naivně. Má to své světlé stránky, jako například hlavní, herecké duo a pak hlavně herecký výkon Alexova otce, v podání výtečného Alexeje Sebrjakova, zbytek je však jen průměrná podívaná, plná klišé, u které jsem leckdy jen nechápavě kroutil hlavou. Namátkou otřesný Marek Vašut s Karlem Rodenem, předávání peněz za bílého dne na silnici plné lidí, nebo zbavení se konkurence. A úplný konec tomu taky moc nepřidal. Takovému, charakterovému přerodu jsem naposledy uvěřil Genny Sevastanovi v Gomoře, ale tady ani náhodou. Nejenže je to mnohem lepší seriál, ale Salvatore Esposito také mnohem lepší herec. I když se na Jamese Nortona celkem fajn kouká, je to zatím z mého pohledu asi tak vše. Tři mínus. ()

Slarque

Skoro osm hodin dlouhý přerod bankéře slušňáka v bankéře mafiána se Britům povedl. Je svižný, rozprostřený po půlce světa, a spíš než na akci sází na dobře napsané postavy ústřední rusko-britské rodiny. James Norton to podle mne občas s tou pokerovou tváří až trochu přeháněl, ale jinak nic proti němu, také tu měl dost co zahrát. Potěšily i české lokace a herci, i když bych byl radši, kdyby Praha nefungovala jako brána ruské mafie do Evropy (ale bohužel to odpovídá realitě). ()

Chrustyn

Mafiánské minisérie mám rád a častokrát jim odpustím i utahané tempo. Musí však být dobře zahrané a musí se tam dít něco, co mě donutí těch několik hodin u vyprávěného příběhu vydržet. McMafia to nemá. ()

Morholt

Chtě nechtě jsem si musel vzpomenout na Kmotra. I tady nechce mít hlavní hrdina s kriminální minulostí svojí rodiny nic společného, ale stejně jako Michaela Corleoneho i jeho nakonec okolnosti semelou. Jen se tady jedná o mezinárodní zločin na té nejvyšší úrovni, do kterého jsou zapleteny jak ruské bezpečnostní špičky, tak třeba izraelský politik či český ex-policista. Vše se tedy odehrává v kulisách Moskvy, Prahy, Londýna, ale i Bombaje či španělských letovisek. Zejména domácí prostředí pro mě bylo plus. Kor když mu vládl jako vždy perfektní Roden. Nicméně alfou a omegou celého seriálu bylo, jak se představitel hlavního hrdiny popasuje se svojí proměnou a musím říct, že i když James Norton rozhodně není Al Pacino, zvládl to skvěle. Bavili mě i herci ve vedlejších rolích a zejména Merab Ninidze v roli hlavouna ruské mafie byl naprosto bezchybný. K dokonalosti tomu sice něco málo chybělo, ale to vem čert. Doufám v druhou řadu. 85% ()

Lacike

Po pár dieloch som to vzdal. Na môj vkus je to až príliš rozťahané a charizma hlavného hrdinu, ktorý sa z finančníka postupne mení na nového Kmotra, je podľa mňa nulová. Príliš sa tam venujú finančným machináciám a úkor poriadnej krvavej mafiánskej omáčky. Potešila ma aspoň účasť českých hercov, ktorí si pre zmenu zahrali Čechov, keďže sa dej odohráva aj v Prahe. Takže za mňa je to len priemerný seriál, ktorá ma nezaujal natoľko, aby som ho sledoval ďalej, ale kto má rád pomalšie seriály o ruskej mafii, tak asi bude spokojný. 5/10. ()

agentmiky

Velice pomalu plynoucí příběh o mafiánské rodině, která musí kvůli jedinému činu začít žít opět na druhé straně barikády. Čekal jsem větší gradaci, ale na druhou stranu se mi zase líbilo luxusní vyprofilování jednotlivých postav. Seriál je založen na dialozích a situacích z nich plynoucích. Akční scény se ale vůbec nekonají (jen na pár několikavteřinových výstřelů). Celé to soupeření se rozehrává zejména ve virtuálním světě internetu, kde se přesouvají jednotlivé peněžité transakce. James Norton se mi zpočátku nejevil jako nejlepší volba na hlavního hrdinu, ale postupem času si mé sympatie získal. Zejména Alexej Serebrjakov a Merab Ninidze převáděli herecký koncert. Zamlouvaly se mi rozmanité lokace, kde se natáčelo. Významnou roli obdržela Praha a hlavně Roden (mj. si zde zahrál i menší, ale vskutku zajímavou roli Vašut). Popravdě nevím, jestli se mi finální přerod hlavního hrdiny z empatického člověka na vychytralého grázla zdál věrohodný. Ale jako zakončení OK. Druhou sérii nečekám. Dou budoucna více takových projektů. Za mě dávám 77 % ()

slunicko2

Mafiánská limonáda. 1) Pointa seriálu byla jasná už od prvního dílu. Nicméně bylo zajímavé sledovat cesty, jak se k ní tvůrci dopracují._____ 2) "Mcdonaldizace žánru a tématu" (gudaulin) mi příliš nevadí. U Mackieho si občas dávám jejich umělou zmrzlinu a oceňuji i jejich obchodní model._____ 3) 33letý James Norton (bankéř Alex Godman) je proklatě sympatický, ačkoli je vlastně ten nejhorší. Pak tu je 34letý Izraelec Oshri Cohen (Kleimanův tělesný strážce Joseph) nebo třeba 38letý Brazilec Caio Blat (Antonio Mendez, mluví za Mexičany)._____ 4) Psáno po první řadě._____ 5) Výstižný koment: gudaulin**. ()

Lord.Jim

Seriál je strašně statickej a postavy vzbuzují dojem, že se tak nějak bez souvislostí přesouvají z místa na místo. Některé herecké výkony působí až legračně. Naproti tomu jsou tam i skvělé momenty, o to větší je to škoda. ()

kocik1

Takový Kmotr ve světě hackerů a PC. Vcelku vydařený příběh a zajímavě prokreslené postavy se s předposledním dílem rozpadnou do naprosto nelogického propletence a nesmyslu, kdy postavy jednají zcela protichůdně oproti tomu, jak se chovaly dosud. Ne, opravdu jsem nechápala onu tajemnou výhružku jinak, než že scénárista potřeboval pokračovat dál. A už vůbec nepochopitelná byla motivace seniora, který dvou objednávkou zcela popřel to, co Alexovi těsně před tím vtloukal do hlavy. ()

octopuska

BBC umí natočit i novodobou mafiánskou podívanou. Špinavý byznys se dnes odehrává v honosných kancelářích a na opulentních večírcích, většinou pod rouškou dobročinných akcí. Každý správný mafián má top bankéře, který umí pracovat s účty a fondy, jako cukrář s těstem. Špinavý prachy z nelegálních obchodů protáhne přes půl světa a ejhle vše je v cajku. Kdo nechce hrát s pravidly McMafie, tak okusí staré metody. Násilí a zbraně. Příběh mladíka z ruské, mafiánské rodiny, který chce vést košér život, ale nějak z toho zkrátka nejde vystoupit, ať chce sebevíc. Jeho přeměna v chladného mafiána je dokonalá. Minimalistická podívaná s luxusní atmosférou a lokacemi. Hodně konverzační, minimum akce. A hlavně James Norton nám ukazuje, jaký by byl parádní 007. Velmi britský, okouzlující a bondovský. A doufám, že i bude. Chtělo by to druhou sérii. ()

Skeksis

Ok, ok, James Norton od slizského farára v Grantchester po nádejného mafiána v McMafia. Pozeralo sa to dobre, ale ťažko uveriteľná naivita to celé kazila. ()

kolemjdouc

Je vidět ,že když se k dobrému scénaři vyberou pečlivě herci je to nádhera.Myslím dokonalost zpracován- příběh mafiánů je v jiné rovině.Zklamal mě Roden byl jakoby v křeči ale asi to bylo tím že neměl dost prostoru se projevit.Profesionální výkon Nortona .Dobrá kamera .SKVĚLÁ REŽIE.Divák je udržován ve stavu napětí protože pokud se na chvíli podíváte jinam na obrazovce se odehraje něco klíčového a můžete potom tápat:co se sakra děje???? Obzvlášť kvituji že dávají dva díly najednou.Jen ten dabing kdyby byl výraznější.nedávno jsem viděla film nadabovaný brněnskými herci a to je o něčem jiném.Ale jinak absolutní spokojenost ()