Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

SoolenJV

Jeden z prvních Woodyho filmů je zatím spíše tápáním a hledáním sebe sama a charakteristického stylu, než aby byl typickou Allenovkou. Forma fiktivního dokumentu funguje, místy prosakují fórky pro Allena typické, chybí ale chytře-vtipné-intelektuální-dialogy a jsou nahrazeny řadou více či méně absurdních skečů ze života jednoho kriminálníka - diletanta. ()

dopitak

Jakkoliv jsem Woodyho fanoušek (a že jsem nebyl vždy, a propracování se trvalo dlouho), zdaleka nikoliv všechny jeho projekty hodnotím jako výborné. Po pravdě, některé jeho filmy jsou hodně mizerné (viz. moje hodnocení). Jeho první sólový počin ale známku výbornou zaslouží, vtipná nadsázka na ntou, Woody si dělá srandu ze všeho a ačkoliv se možná nebudete válet smíchy (záleží na míře citlivosti toho kterého diváka), smát se dá pořád. Janet Margolin opět pěkná, pěkná, pěkná. ()

ScarPoul

Čo k tomu dodať? Myslím si, že prvý autorský film akéhokoľvek tvorcu predznamenáva jeho tvorbu aj to v akom duchu sa bude niesť. Woody Allen patrí k tým tvorcom, ktorých štýl je špecifický a ktorý si automaticky nájde fanúšikov, vďaka bláznivému a inteligentnému humoru, ktorý sa často týka sexu. Aspoň teda v jeho úplne ranných filmoch. Táto jeho prvotina je podarenou paródiou na dokumentárne filmy. Sledujeme fiktívny príbeh bankového lupiča, ktorému sa lepí smola na päty a ktorý si vďaka tomu vynúti nechcenú pozornosť so strany spoločnosti, ktorá ho neustále odsudzuje, alebo ignoruje. Vďaka tomu nemá vôbec šancu sa polepšiť. Film funguje aj ako určitá kritika spoločnosti a amerického systému, ktorý sa zameriava na odvrátenú stranu Ameriky - na chudobu a zločinnosť. A čo je veľmi potešujúce snaží sa prísť na dôvody, prečo to tak je. Nepozornosť v škole má krásne vyústenie v banke kde Virgil(Allen) nenapíše správne slová a kvôli tejto nejasnosti, kedy sa stretne celé osadenstvo banky aby im tú správu vysvetlil, ho zatvoria. Absurdné gegy striedajú ešte absurdnejšie, ale skvelo to funguje. Príbeh má slušné tempo a skvelo napísané postavy. Rozhodne sa jedná o výbornú komédiu, ktorá prezentuje jedného z najúspešnejších tvorcov súčasnosti na počiatku svojich tvorivých síl. ()

ORIN

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce). ()

Sarkastic

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti." ()

• Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • První film, ve kterém se Woody Allen objevil coby scenárista, režisér a herec. (don corleone)
  • Woody Allen chtěl film původně natočit černobíle a podtrhnout tím jeho polodokumentární styl, producenti mu to ovšem nedovolili. (Matty)