Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

H34D

Komedie Seber prachy a zmiz mi zprostředkovala první setkání s Woody Allenem jako takovým a musím přiznat, že jsem si ho ihned oblíbil. Režisér a scenárista je prostě vynikající, jako herec už je mi trošku méně sympatický, ale na druhou stranu, jen těžko si dokážu v jeho roli představit někoho jiného. Mile mě překvapila svěží atmosféra, jistá nadčasovost a hlavně inteligentní humor, což se u 40 let starých filmů jen tak nevidí. 8/10 ()

Enšpígl

S Woody Allenem máme naprosto totožný smysl pro humor. Hlášek a gagů je ve filmu tolik, že z nich žijete pak ještě celou noc i s následky. Když jsem se totiž z ničeho nic začal ve tři hodiny ráno smát, Petruška usoudila, že po dlouhém čase přišla doba, aby mě opět vyšetřili pánové v bílém. Jenže tentokrát byl na vině Woody Allen a ne já. Posuďte sami " Když jsem byl v její blízkosti něco mě svrbělo, myslel jsem si, že je to láska, ale byly to jen plané neštovice." ()

misterz

Maléry pána Fantozziho na Allenovský spôsob boja proti systému, možno rovnako zábavné, avšak určite inteligentnejšie. Niektoré scénky mi privodili kŕče v bruchu, pritom však všetky tie komické gagy krásne zapadali do života Virgilla Starkwella a šikovne tak pomáhali dotvárať obraz jeho osobnosti. Veľmi sympatická záležitosť. 85/100 ()

J*A*S*M

Když je Woody za nepraktického intelektuála, tak mi celkem sedí (protože se s ním můžu lehce ztotožnit :-P), problém nastává, když je prostě za trotla. A to je případ Take the Money and Run. Tato jeho prvotina není žádnou extra vtipnou kanonádou, dost gagů je průhledných a předvídatelných, zvláště v závěru. Z filmu mám spíš rozporuplné pocity, kdyby se to sestříhalo do dvou dvacetiminutových dílů nějakého komediálního seriálu, bylo by to lepší. O víc než sled komediálních scének v případě tohoto filmu stejně nejde. ()

B!shop

Prvni opravdovej rezijni pocin Woodyho Allena a hned takovahle pecka. Celej film je naprosto strestena komedie o vecnym smolarovi a lupici Virgilovi v podani jeste mladyho Woodyho, ktera je natocena lehce dokumentarnim stylem, takze tu je porad hlas vypravece a sem tam rozhovor s rodicema, ucitelem, pripadne kamaradama. A i kdyz se sem tam nakej vtipek da predvidat, vetsinou to jsou fakt perfektni fory a neni tu zadny hluchy misto, vtipny scenky jsou neustale, film je sviznej, ma jen 80 minut a je to proste skvela zabava, ktera ma sanci pobavit i lidi, co Allena dvakrat nemusi, protoze tady nehraje zadnyho neurotika. ()

• Přes 100 vězňů San Quentina si ve filmu zahrálo jako kompars. Herci byli označeni razítkem, které bylo viditelné pod speciální lampou, aby bylo možné na konci natáčecího dne odlišit, kdo je herec a kdo vězeň. (don corleone)
  • Woody Allen chtěl film původně natočit černobíle a podtrhnout tím jeho polodokumentární styl, producenti mu to ovšem nedovolili. (Matty)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)