liquido26

Tento starý černobílý snímek sleduje vzestup a pád Richarda, vévody z Gloucestru, pozdějšího krále Richarda III., jeho intrikování a vraždění svých příbuzných a smrt v bitvě u Bosworthu. Film sice není moc historicky přesný (Richard v bitvě umírá až dva roky potom, co se zmocnil trůnu a nikoliv bezprostředně jako je to ukázáno ve filmu ...), ale to vůbec nevadí. Kulisy a kostýmy jsou myslím si povedené, bitevní scény docela výpravné, i když krátké, no a herci to je jedna báseň. Basil Rathbone v roli Richarda III. skvěle ztvárňuje přetvařujícího se, slizského, arogantního, bezohledného ale přesto docela sympatického padoucha, hororový král Boris Karloff si zde vystřihnul další zrůdičku - plešatého, křivonohého kata Morda, krásná Barbara O'Neil v roli královny a konečně Vincent Price coby zženštilý vévoda z Clarence. ()

DaViD´82

"You're more than a duke. More than a king. You're a God to me!" Richard III. dle Universalu v době jeho zlaté monstr éry. Shakespeara od toho nikdo soudný snad ani očekávat nemůže, takže žádný šok z určité béčkovosti by se dostavit neměl. Což ovšem vzhledem k lahůdkovému obsazení je vlastně ohromná škoda. Vždyť jen to hlavní mužské trio ve složení Basil Rathbone, Vincent Price a Boris Karloff je terno samo o sobě. Škoda, tedy že je Price trestuhodně upozaděný a Boris Karloff rovnou spíše do počtu. Větší roli totiž jeho jméno hraje na plakátech než ve filmu samotném. Ale má to své kouzlo i tak. Třeba ve scéně pijáckého souboje. ()

Goldbeater

Nevím, proč je zde zařazení do hororu, protože Tower of London je ryze historické drama. Horor snad může připomínat jen přítomnost démonického Borise Karloffa, ale je třeba bezhlavě označovat za horor každý film, ve kterém tato legenda hraje? Proto apeluji na každého, kdo by snad čekal nějakou strašidelnější podívanou, opravdu jde jen o drama. Ale zajímavé, jsem zvědav na remake s Vincentem Pricem, který zde mimochodem hraje i v jedné z menších rolí. Málem bych ho nepoznal. ()

Oktavianus

Shakespeare podle Universalu. Takže především temné podzemní kobky, mučírny, popraviště a bojiště. A Richardova úchylná sbírka panenek v podobě lidí, kteří mu stojí v cestě stát se králem. Samozřejmě, kdybych nadával, že o horor nejde a "temné" jsou snad jen scény z kobek a vražd, hodnocení musím snížit, protože ale jde o jedno z mých oblíbených témat - dějiny Anglie -, jsem ochoten to přejít. A to především pro řádění ambiciózního Richarda v podobě Basila Rathbona a jeho sadistického kata Borise Karloffa. Škoda jen nevyužitého potenciálu Vincenta Price, ale jeho sláva měla teprve přijít, kdežto Karloff i Rathbone už byli hvězdami první velikosti. A k tomu přičtěte nádherné ženy (zvlášť Barbara O´Neilová se povedla) a z Tower of London je krásně temné a krvavé drama. ()