Tady a teď

• USA Here and Now
USA, 2018, 9 h 35 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Hudba:

Michael Penn

Holly Hunter, Tim Robbins, Sosie Bacon, Andy Bean, Kevin Bigley, Trent Garrett, Jerrika Hinton, Jessica Lu, Daniel Zovatto, Peter Macdissi, Cynthia Ettinger (viac)

Toto nové drama z produkce HBO, od tvůrce seriálů Odpočívej v pokoji a True Blood: Pravá krev Alana Balla, pojednává o jedné moderní multikulturní rodině – tvoří ji profesor filozofie, jeho neurotická manželka, tři adoptované děti z Libérie, Vietnamu a Kolumbie, a jeden vlastní biologický potomek. Tato na první pohled dokonalá, pokroková rodina prochází řadou životních změn a emočních krizí. V průběhu první řady seriálu však vyjde najevo, že za zavřenými dveřmi se skrývají hluboké neshody a kontroverzní tajemství. Když jedno z dětí začne vidět věci, které ostatní nevidí, nastane zmatek. Jedná se o duševní poruchu, nebo snad o něco jiného? Seriál s hvězdným obsazením, v němž excelují držitelé Oscara Holly Hunterová a Tim Robbins, přináší tragikomické rozjímání o složitých silách, které na nás v dnešním světě působí. (HBO Europe)

KevSpa

Alan Ball se vrátil k žánru, který je mu nejbližší. Rodinné drama, ve kterém zkoumá mezilidské vzahy a řeší všechna možná tabu a problémy současné společnosti. Je až neuvěřitelné, kolik toho zvládne divákům naservírovat na prostoru desetidílné série. Here and Now sice není tak úderné jako jeho Six Feet Under či scénář k American Beauty, přesto si vás i tento seriál dokáže podmanit. Není to samozřejmě pro každého, ale kdo má chuť při sledování i trochu přemýšlet, rozhodně nebude zklamaný. 1. série - 100% ()

Gumi.30

Alan Ball opět potvrdil formu a opět vystavěl aktuální story, která stojí na silných individualitách i palbě do vlastních řad. Atypická multikulturní liberální rodina vám i přes puvodní nesympatie přiroste k srdci a dokáže odkomumikovat bolesti USA za Trumpovi vlády. Serial krásně graduje, což bohužel málem zašlape závěrečný slepenec. Jako by to bylo rozehráno spíše na 13 dilů, než 10. Další řady se nedočkáme, což je škoda. Svým způsobem jde, ale o nadčasové dílo, které do jisté míry dokázalo předvídat budoucí chod aktuálního dění. ()

Gogo333

První díl nastřelil takovou tajemnou zápletku, což mě zaujalo a k tomu moc pěkné herecké obsazení. Mystery zápletka se většinou řešila jen okrajově a spíše se tu probíralo drama v rodině, ale seriál si mě získal a hltal jsem každý díl. Postavy mě hodně bavily, nejvíc asi Kristen a Greg a pak taky tajemství kolem Ramona. Finále bylo pořádně WTF a doufám, že se dočkámě druhé série a nějakého vysvětlení. 80% ()

Malarkey

Víte, jaký to je, když koukáte na seriál, který se snaží být mysteriozní, ale zároveň promítá problémy úplně všech lidských ras do jedné rodiny? Tak já Vám to teda povím. Pěkně na hovno. Nejdříve tu onu mysteriozní linku vůbec nedokončí, ale ještě k tomu je tak nad věcí, že má takové kule otevřít stigmata všech lidských kultur v rámci jediné rodiny, které vládnou za jiných okolností naprosto bílí Holly Hunter a Tim Robbins. V tomto případě otevřou bolístky muslimům, černochům a deportovaným asiatům. Do všech si kopnou, ale co tím bylo řečeno, to ví snad jenom čert. Nechci být rozčilenej, ale mám po posledním dílu pocit, že tohle byl hodně zbytečnej čas. A nejsem si úplně jistej, že by to nová série zachránila. Jen by se topila v tom, co načala první. ()

Handle

Filmařsky je to podle mě geniální a dost nedoceněné. Herci hrají jak o život a všechna ta společenská témata společně s tajuplnou atmosférou fungují bezvadně k popřemýšlení o současném světě. Zároveň se seriálu daří vzbuzovat i zvídavost, co se z toho příběhu vlastně nakonec vyklube. Bohužel právě tady nastává kámen úrazu a dost studená sprcha. Po finálovém dílu mám totiž pocit, že jsem jen sledoval skvěle rozehranou hru, kde nic nebylo dotáhnuté do konce, a tak vlastně celé snažení přišlo vniveč. Škoda, tohle je naprosto nechutně podělanej masterpiece. ()