Barry

• USA Barry
USA, (2018–2023), 15 h 55 min (Minutáž: 24–36 min)

Tvorcovia:

Alec Berg, Bill Hader

Hudba:

David Wingo

Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth, Sarah Goldberg (viac)

Čierna komédia Barry v hlavnej úlohe s Billom Haderom pojednáva o deprimovanom, podradnom nájomnom vrahovi, ktorý počas svojej vražednej misie v Los Angeles úplne prepadne herectvu. (HBO Max)

Tatannka

Barry dělá to, co mu jde nejlíp – zabíjí lidi na objednávku. Není zvyklý si stěžovat, když se ale při sledování jedné z obětí náhodou připlete na herecký kurz, začne mít pocit, že by svůj životní styl rád změnil a stal se hercem. Příběh hitmana s duší, která se začne probouzet na hodinách herectví, je nejdřív praštěnou komedií, postupně v ní ale začíná jít do tuhého - aniž by přestala být vtipná. Nejenže podsvětí Barryho vtahuje zpátky, on sám si začíná představovat, že emoce, které díky vraždění zažívá, by z něj mohly udělat druhého Al Pacina. Kontrast narcistního rádoby uměleckého hereckého prostředí a roztomile pragmatického uvažování čečenských gangsterů, kteří chtějí Barryho schopnosti vytěžit, stejně jako jeho herecký kouč, nutí člověka uvažovat, co stačí k dobré komedii – Barry to každopádně všechno má. ()

dragon94

Barry začal jako velmi dobrá černá komedie o nájemném zabijákovi, který se rozhodne přestat zabíjet, protože nalezne zalíbení ve spolku začínajících herců. První dvě série byly dost dobré a správně ujeté. Výrazněji jim akorát chyběl trošku nosnější děj. Všechny ostatní nedostatky jako občas málo humoru, docela málo akce a některé nevýrazné charaktery, dokázala v pohodě zamaskovat krátká stopáž jednotlivých epizod a sem tam opravdu povedený gag. Ve třetí sérii však seriál zvážněl a bylo vidět, že z toho Bill Hader chce mít něco víc, než jen černou komedii. Takový svůj Breaking bad. A tak seriál přeměnil v něco vážnějšího a v některých scénách i rádoby artovějšího. Bohužel na to, aby to fungovalo neměl dostatečně nosný děj a ani charaktery (nebo je akorát nedovedl patřičně využít). Ve čtvrté sérii se objevilo pár skvělých humorných scén jako z prvních dvou sérií, ale zároveň přibylo spoustu pouze "artových" epizod a scén, které víc než scény připomínaly obrazy. Někoho tohle experimentování se žánry mohlo bavit, ale mě to zkrátka nebavilo. I přesto že se ze 3. a 4. série vytratilo to co jsem si na seriálu v prvních dvou sériích tak užíval, jejich shlédnutí nelituji. Se samotným finálem seriálu jsem pak spokojený. Bylo svým způsobem dost unikátní a i přesto, že nebylo takové jaké bych si přál, skončil seriál dost důstojně a uspokojivě. Myslím, že je velká škoda, že byl Barry po celou dobu tak dějově chudý a nepracoval lépe s postavami, protože se z toho tématu dalo vykřesat něco mnohem lepšího. 1 .Série 4*   2. Série 4*   3. Série 2-3*   4. Série 2-3*  Celkově 3* 55% ()

necisty

Barry mě bavil hned od první série a kvalitu si držel až do 3. Vážně netuším, co tvůrce přimělo to v té 4. tak posrat. Řekli jim, že jim další sérii nedají a oni nestihli vše, co chtěli? Vězení bylo příliš krátké a ten sek s posunem o několik let byl strašně zmateční a Sally se pak chovala jak p*ča. Bohužel ani závěr to příliš nespravil, přestože tam snaha byla a dokonce to chvíli vypadalo, že to vysvětlí jinak. Škoda, potenciál byl, tak trochu mi to připomínalo Dextera. ()

hroubek

S01 - Slyšel jsem na seriál jen chválu, tak jsem se to rozhodl zkusit. A sedlo mi to takovým způsobem, že jsem sjel první řadu na jeden zátah. Je to hodně povedené a zajímavé. Líbí se mi to, jak je to po příběhové stránce rozkročení mezi komedií a dramatem, je to výborně využité. Bill Hader je zde výborný a jde o jeho srdcový projekt. Některé momenty fungují, tak na půl, ale ke konci se to rozjede velmi zajímavým způsobem, který nutí si pustit další díly. Z mé strany spokojenost. S02 + 03 - Dal jsem další dvě řady hned za sebou a jsem velmi spokojený. Krásně se rozehrají zápletky z minulé řady a uvěřitelně se rozvíjí příběh. Místy to skvěle graduje a má to úžasné momenty (celý 5. díl druhé řady, finále druhé řady, honička na motorkách ze třetí řady, nebo bomba a samozřejmě závěr třetí řady). Seriál se nese na hraně dramatu a komedie, a místy se ty hranice dost často prolínají a ta nadsázka a vtip mizí. Druha a třetí řada jsou hodně depresivní podívaná a docela jsem koukal, co se zde děje. Osobně mám problém skoro se všemi postavy, protože jsou mi "svým způsobem" nesympatický a jsou to svině, kteří využívají Barryho, jenž se díky tomu nemůže vyhrabat ze svých problémů. Hodně moc se mi líbil způsob jakým je zde prezentován začarovaný kruh pomsty, násilí, zmaru a boleti. Čekání na další řadu bude dlouhé. S04 - Velmi povedené zakončení. Třetí řada končila velkým zvratem a já byl hodně zvědavej, co s tím tvůrci provedou. Tvůrci se opět vydali cestou, kterou jsem neméně očekával a znovu mě posadili na zadek tím, co si dovolili. Ubylo komediálních momentů a více je to hutné drama, na které se místy nekouká nejlépe. Po herecké stránce je to opět bezchybné a hlavní pětice herců podává fantastické výkony. Tempo je místy pomalejší, ale ke konci se to velmi pěkně rozjede. Osobně se mi líbil konec, který je takový jaký by se líbil samotnému BARRYMU. ()

DaViD´82

Barry Is the New Dexter. Hledá se to dlouho, protože je to zprvu až příliš rozkročené mezi komediální a dramatickou polohou, což se odráží i ve výkonu Hadera, protože i u něj jsou ty dvě polohy (uťápnutá versus zabijácká) tak daleko od sebe, že nemají příliš styčných bodů. Jenže tvůrci vědí co dělají a jakmile si to v sedmé epizodě sedne způsobem, který z hlavy dlouho nedostanete, tak rázem víte, že Barry opravdu není pouze "wannabe něco jako Dexter", ale že našel osobitou polohu, která je mrtě nosná i zajímavá. | S1: 4/5 | ()

• V seriálu je několik náznaků, že tvůrci Bill Hader a Alec Berg jsou velkými příznivci metalové hudby. Na plakátech v pokojích různých postav tak můžeme zahlédnout plakáty kapel jako jsou Metallica, Pantera či Anthrax. (KubiSchroder)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)