Snímek Paterno se zaměřuje na Joea Paterna z Pensylvánské státní univerzity po vypuknutí sexuálního skandálu, v rámci něhož byl Jerry Sandusky obviněn ze zneužívání studentů. Poté, co se Paterno stal nejvýznačnějším trenérem v dějinách vysokoškolského fotbalu, je jeho odkaz zpochybněn a on sám je nucen čelit otázkám institucionálního selhání ve vztahu k obětem. Titulní roli ztvárňuje oscarový Al Pacino. Paterno je již třetím společným dílem Al Pacina a oceňovaného režiséra Barryho Levinsona, které natočili pro HBO. Ve filmu se představuje také Riley Keoughová v roli třiadvacetileté novinářky Sáry Ganimové, která jako první informovala o Sanduskyho případu v novinách Patriot News; Kathy Bakerová v roli Joeovy manželky Sue Paternové; Greg Grunberg a Larry Mitchell jako Joeovi synové Scott a Jay Paternovi; a Annie Parisseová coby Joevova dcera Mary Kay Paternová. (HBO Europe)

Morholt

Spíš než o životě legendy amerického fotbalu je to spíš drama o zavřených očích, kdy vedení univerzity i fotbalového týmu odmítalo řešit zneužívání dětí. Celý humbuk, který pak vypukl, se paradoxně nesoustředil samotného viníka, ale na Joea Paterna, který byl fakticky tváří celé školy. Na můj vkus to bylo trochu moc suché a málo emotivní. Své momenty to sice mělo, ale tím, že tvůrci de facto vypustili postavu pedofila Jerryho Sanduskyho, si příběh uzavřel řadu možností. Herecky v pohodě, ale spíš než chraptící Al Pacino, který vlastně setrvával v jediné poloze, mě bavila postava novinářky v podání Riley Keough. Lepší průměr. 60% ()

Lacike

Film pojednava vzhladom na sucasny stav v Hollywoode ohladom zneuzivania hercov a hereciek o aktutalnej teme. Sustredi sa na hlavny problem toho preco k zneuzivaniu dochadza v takej miere a vinnikom to tak dlho prechadzalo bez trestu. Pretoze akonahle sa jedna o vplyvnych ludi, tak vsetci okolo nad tym zatvaraju oci a niektori dokonca aktivne kryju vinnikov. V tomto filme sa pribeh vôbec nevenuje vinnikovi ale prave slvanemu trenerovi Paternovi, ktory je zosobnenim prave vsetkych tych ludi, ktory mohli s tym nieco urobit, ale zaslepene pred tym zatvarali oci. A akonahle sa cela kautza prevalila, tak ludia logicky vyventilovali aj svoju vlastnu nemohucnost na nom, pretoze na jeho mieste by sa vela ludi pravdepodobne zachovalo rovnako nespravne ako on. Celkom sa tesim na to, ked sa za par rokov dockame zfilmovania zakulisia udalosti ohladom Weinsteina a spol. Ale to potrva asi dlhsie, kedze by taky film musel nakydat spinu na vela sucasnych hviezd, ktore o vsetkom vedeli a drzali hubu. Ale spät k Paternovi. Rozhodne film stoji za zhliadnutie pretoze dokaze divaka donutit k zamysleniu sa nad tymi udalostami. Ale viac ako za 3* to nie je. Chybalo mi tam nieco intenzivnejsie. Nejaka väcsia konfrontacia s Paternom, ktory cely cas vyzeral jak zbity pes, ktory chce niekam ujst a mat od vsetkeho pokoj. Mozno sa mohol film viac venovat celej tej kauze komplexnejsie a nielen Paternovi, ktory bol viacmenej irelevantny. Asi najviac by ma zaujimal pristup samotnej policie, ktora o jednom incidente z roku 1999 vedela a hovno urobila. Prave oni s tym mali nieco spravit ako prvy. 6/10. ()

borec999

Po Doktorovi Smrť ďalší televízny film podľa skutočnej udalosti v produkcii HBO, v ktorom si hlavnú úlohu strihol Al Pacino. Nie je to až taká pecka ako minulý príbeh o eutanázii. Za menší zážitok z filmu môže jednak prostredie amerického futbalu, ktoré nám európanom veľa nehovorí a aj dĺžka 105 min., pri ktorej sa film nevyhol pár hluchým miestam. Al Pacino hrá klasicky dobre (no nie výborne) a ani zvyšok osadenstva nezaostáva. Tempo rozprávania je však pomerne vlažné a málo momentov dokáže vzbudiť výraznejšiu pozornosť alebo strhnúť. Hlavný dôvod, prečo som však bol nakoniec s filmom spokojný, je spracovanie. Páčilo sa mi, ako sa tvorcovia popasovali s celou kauzou a vyobrazili ju spôsobom, kde podobne ako v realite nie je jednoznačne povedané, kto je vinný a kto nevinný. Preto sa názory(podobne ako v reálnom prípade) na to, kto mal na kauze najväčší podiel viny budú po dopozeraní možno líšiť a každý si nájde svoju "pravdu". Čo je podľa mňa dobre. Aj napriek viacerým negatívam ma teda Paterno v konečnom dôsledku zaujal a hlavne, donútil ma počas sledovania filmu a aj po ňom premýšľať. Čo je dnes u filmov skoro zriedkavý jav. Niekde na pomedzí 3* a 4*. 70% ()

vyfuk

[KVIFF] Velice mě zasáhlo jakým způsobem je tento film ohodnocen. Dle mého šlo o docela sofistikovaný a příjemně udělaný snímek, který dle mého objektivně a konstruktivně sleduje skutečné události, které byly skoro až zapomenuté. Film se hlavně zaměřuje na postavu, která ani s tím neměla tolik společného, ale lid z něho udělal někoho, kdo s tím musel mít společného všechno. Dle mého se to právě asi zbytečně soustředí na postavu, která s tím ani moc neměla co společného, ale o to je to zajímavější. Opět film, který ukazuje lidskou hloupost, zmanipulovatelnost a fanatičnost. Prostě nádherně. No, co více říci. Za mě osobně dobrý film, který snad někdo v průběhu let někdo více docení. ()

Chrustyn

Aniž bych to předem věděl, po celou dobu jsem byl přesvědčený, že film režíroval právě Barry Levinson, protože je neuvěřitelně podobný filmům Doktor Smrt a Čaroděj ze země lží. Všechny pojednávají o temném skutečném příběhu a všechny jsou zahrané úžasnými herci.Jen je zde stejný problém, jako v již zmíněných filmech a to je viditelná TV produkce, kdy se režisér ani scénárista nesnaží jít více do hloubky a šokovat nebo překvapit. Takhle to jsou pouze méně známé, ale silné příběhy, převedené na filmový materiál. Bez silných herců v hlavních rolích, by filmy neměly čím zaujmout. ()

• Názov filmu sa objaví až v 11. minúte. (figis20)