Černá zmije

• Veľká Británia Blackadder
Veľká Británia, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Kamera:

Bill Broomfield

Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux, Angus Deayton (viac)

sator

Každá série se odehrává v jiném období britské historie, počínaje rokem 1485 a koncem roku 1917, a zahrnuje šest půlhodinových epizod. Blackadder sleduje neštěstí Edmunda Blackaddera (Rowan Atkinson), který je v každé sérii členem stejné britské rodinné dynastie. V každé sérii je naznačeno, že postava Blackaddera je potomkem té předchozí, ačkoli nikdy není uvedeno, jak a kdy se kterémukoli z Blackadders, kteří jsou obvykle mládenci, podařilo zplodit děti. V první sérii není Edmund Blackadder nijak zvlášť bystrý a je mnohem intelektuální horší než jeho služebník Baldrick (Tony Robinson). V následujících sériích se však pozice obracejí: Blackadder je chytrý, vychytralý, intrikující a manipulativní. ()

Ampi

Celý seriál by klidně obdržet označení (pro některé varování) obsahuje kvalitní britský humor a nebyla by to klamavá reklama. Rowan Atkinson ve své druhé nejlepší roli. Dobré dílo komedie nepotřebuje mnoho někdy stačí kulisy jak z československé kulisove pohádky. Co je dobré mít jsou dobré humorné dialogy a to Černá zmije napříč staletími má. ()

Nassau

Pro mě jednoznačně nejlepší počin od Atkinsona, který je doplněn skvělým Tony Robinsonem. Anglický humor ve své téměř vrcholné podobě a je jedno, jestli se zrovna koukáte na epizodu z hlubokého středověku nebo 1. světové války. Další z nesmrtelných seriálů, který postupem svého cynického věku zraje. Jako hnusné a levné víno od nepřátelského frantíka! 1. série 8/10, 2. série 9/10, 3. série 8/10, 4. série 9/10. ()

MarekT

Jelikož zde na databázi došlo v průběhu let k odlišnému rozdělení seriálu, než jaké tu bylo původně, berte to prosím jakožto souhrnný komentář, kdy jednotlivé série jsem tu postupně komentoval dvanáct let nazpět. Celý seriál je sám o sobě úchvatným dílem už pro své střídání jednotlivých dějinných období, kdy opakující se herecké obsazení své charaktery v dalších pokračování posouvají dále. Patřím k té většině, která první sérii považuje za takový náčrt možností, kdy je skoro až zázrak, že BBC svolila k natočení pokračování, neboť výpravnost úvodního sexteta epizod je možná až na škodu... Druhá až čtvrtá řada se pak stávají takřka bezchybnou záležitostí. I přesto, že Rowana Atkinsona s Hughem Lauriem svět zná pro jiné jejich role, zde podle mě zažívají životní chvilku. První jmenovaný nemá možnost v Mr. Beanovi využít svůj sarkasticky znějící hlasový projev, zatímco ten druhý je coby Dr. House až příliš vážný a už ne tak typicky "britský". V našich končinách se oproti minulosti povedlo napravit letitý zločin v podobě českého dabingu, nevhodně obsazeného a přeloženého, s překrýváním originálu navrch. Ale i když je nové přemluvení poslouchatelnější, doporučuji sehnat jednoznačně s titulky. Celkovou zábavu pak ještě posilují doplňkové díly - "Vánoční koleda", "Léta kavalírů" a "Zpátky jen krok". I.série - 70%, II.série - 100%, III.série - 100%, IV.série - 90% ()

LizianShaw

Tohle je Atkinsonovo snad nejvydařenější role. Místo přiblblého Beana a nešikovného Englishe je tu vychytralý Blackadder, který po všechny čtyři série srší svým cynickým důvtipem. Ano, v první sérii, je trochu Beanovsky vylekaný a vykoktaný, ale druhá a třetí série představují úplný vrchol komedie britského humoru. Mimojiné jsou zde i další hvězdy, kdy jsem nedokázal věřit svým očím, že je tu i Doctor House tentokrát bez vousů a s mimořádně vysokým hlasem. Čtvrtá série mi až tak vtipná nepřišla, ovšem je tu Stephen Fry a Darling, a bylo smutné loučit se s poslední epizodou. 80% ()

• V roce 2004 se seriál umístil na 2. místě v anketě "nejlepší britský sitcom" vedené televizemi BBC, ITV a Channel 4. (M4rkl4r)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz