Charles Aznavour v Paříži

(koncert)
  • Francúzsko Aznavour en concert - Paris 2015 (viac)
Hudobný / Dokumentárny
Francúzsko, 2015, 90 min

Úchvatný koncert francouzského šansoniéra z roku 2015... Láska k hudbě je silnější než věk. I v jedenadevadesáti letech dokázal Charles Aznavour několikrát po sobě vyprodat pařížský Palác sportů a předvést výkon, který ohromil všechny přítomné. Aznavour do svých písní dokázal přenést všechny zážitky a zkušenosti, které během svého života nasbíral. Vždyť složil přes 1000 písní a hrál v 60 filmech. Přestože se Aznavour narodil v Paříži, nikdy nezapomněl na své arménské kořeny a stát na pomezí Evropy a Asie dlouhodobě podporoval. V roce 1995 byl dokonce jmenován vyslancem a stálým zástupcem při UNESCO v Arménii. (Česká televize)

progression

Neuvěřitelný výkon francouzského šansonového barda s arménskými kořeny. V jednadevadesáti letech předvedl na pódiu strhující výkon, podmanil si celý pařížský Palác sportů a vysloužil si několikanásobné "Standing ovations". Předvedl v obdivuhodné formě výběr ze svých nejoblíbenějších písní, které byly "odrazem" jeho bohatého uměleckého života. Na mnohé další se pochopitelně nedostalo, ale na ty by nestačilo ani 40 koncertů. Na dokumentární záznam koncertu i hodně nadstandardní zvuk i kamera a díky režii se podařilo do záznamu dostat i hodně z nezapomenutelné atmosféry tohoto koncertu. A tu výbornou harmonikářku v orchestru jsem si také náramně užil. ()

bohemia_regent

Do konce hodinu a půl trvajícího koncertu zbývá deset minut a jedenadevadesátiletý Charles Aznavour tančí na pódiu v záblescích stroboskopu... Ale především tu jde o jeho zpěv, který je obdivuhodný i bez ohledu na věk. Jistě, šansoniéři mají výhodu oproti zpěvákům většiny ostatních žánrů v tom, že víc než na technické dokonalosti tu záleží na výrazu; a ten naopak s rostoucím věkem a k němu přináležejícími zkušenostmi by měl směřovat ke stále větší hloubce. Vedle toho je pak např. snížený hlasový rozsah, než jaký měl zpěvák ve třiceti letech, opravdu nepodstatný. (To samé jsem si říkal v roce 2003 během pražského koncertu Ibrahima Ferrera - i když tomu bylo tenkrát „jen“ 76 let.) V pařížském Paláci sportu zaznělo (přesněji řečeno: do finálního sestřihu se dostalo) 22 písní, které šly rychle za sebou, zpěvákovy promluvy mezi nimi byly sporadické, stručné a vtipné. Jedinou výtku bych měl ani ne tak k samotnému pořadu, ale k České televizi, která měla skladby opatřit titulky s překladem textů (protože o ty jde v šansonu především, aspoň ve většině případů). Přece jen už nežijeme dobu mezi oběma světovými válkami, kdy byla francouzština hlavním světovým jazykem, který u nás ovládal každý maturant... Jinak je tento audiovizuální - s prominutím - „produkt“ koncipován ne jako běžný přenos, popř. záznam koncertu, ale jako hudební koncertní film. -------- V titulcích filmu uvedeno: český i originální název Aznavour. ()