Slavkovský advent

• Česko Austerlitz Advent

Píše se rok 1805. Příběh se odehrává během bitvy u Slavkova. Moravská metropole Brno se tak ocitá v nepřehledné situaci, kdy co chvíli městu vládne někdo jiný. V blízkosti Brna nacházíme hlavního hrdinu Kajetána, svědomitého správce majetku brněnského měšťana, který před vojenskou hrozbou uprchl do bezpečí slezského Krakova a zanechal nebohému Kajetánovi svou usedlost a grunt na starost. Poklidný advent nekonfliktního Kajetána a jeho mladičké manželky, přehluší dunění blížících se děl a oba se přes noc stanou nedobrovolnými ubytovateli průchozích vojsk. Dveře si postupně otevřou příslušníci tří armád a kultur. Kajetán se snaží za každou cenu uchránit vlastní život a i život své manželky a čeledi před pleněním a drancováním táhnoucích armád. (Česká televize)

Padme_Anakin

Hutné válečné drama s mrazivou atmosférou, na špatném místě ve špatný čas, obyčejní lidé uprostřed běsnící vřavy a vojáků různých armád. Výborné zpracování tématu nadčasového, herci do jednoho skvělí, zejména se mi líbila Petra Šimberová, byla okouzlující a fantastický Karel Dobrý. Jedné je z toho ovšem smutno... ()

honajz

Tak to byla síla. Škoda, že to ČT takhle utopila. Vynikající, dramatický a velmi dobře natočený historický film, který kromě hlavní linie nabízí i několik dalších podtextů a kromě toho skvělou výpravu, kostýmy a herecké výkony. Takhle se kurnik mají točit filmy! Pro mne osobně má samozřejmě film ještě bonus navíc v tom, že všechna ta místa jako Pozořice, Šlapanice znám osobně, a vůbec bych se nedivil, kdyby se příběh odehrál třeba dole na Pinduli u Podolí. Moc se mi líbilo prokreslení charakterů postav, na malém půdorysu naznačená nesmyslnost války i všech siláckých řečí (každou chvíli stejně vládne někdo jiný, jen obyčejní lidé na to vždy doplácejí), ale také náboženský podtext - ostatně Morava - a vlastně i celkové vyznění týkající se osudu obou hlavních hrdinů. A je znát, že to točil někdo, kdo tuhle část Moravy znát, a je to dobře. Když vzpomenu Svatbu na bitevním poli... ááále, škoda slov na ten paskvil. ()

Adam Bernau

Mám-li (stále ještě aspoň) trochu rád Českou televizi, tak hlavně proto, že se (stále ještě aspoň) občas podílí na produkci nenápadných perel a jiných "zbytečností". Co všechno se lze dočíst v záv. titulcích jen dokresluje, co je nabíledni už z díla samého: že si na něm někdo dal hodně, jakože fakt hodně záležet. (Aniž by se staral o to, jestli divák pochopí různé souvislosti - to má být starost diváka a vlastně to ani není nutné). Hvězdičku ubírám, protože mám chuť být přísný: Postava mladé manželky je poněkud přepálená (co všechno propána jsme se o ní a od ní museli dovědět - tady si scénář zašustil) a nadávka hovado se používá zásadně ve spojení "hovado boží", v daném kontextu dost nevhodném. ()

Evzeni1

Za mně na to ze se jedna o krátký film tak to bylo dobře natočené a určitě tohoto stylu by si si zasloužilo celovečerní film.Dnes vysíláno na artu a náhodně zhlédnuto se mi ten film moc líbil, jen škoda že asi o tom většina nemá ponětí ze to běží v tv.;škoda že nedávali upoutávky na tento film.Vynikající role pro Jiřího Labuse kde to dobře zahrál . Tento typ filmu tu hodně chybí na české poměry. ()

slunicko2

Výborný nápad sliboval více, než čeho jsem se dočkal. 1) Hezké herecky i jazykově, ale celkové vyznění trochu pokulhává._____ 2) Vtipná, i když nikoli nečekaná typicky česká pointa trochu odlehčuje jinak dost depkový snímek._____ 3) Zaujali mě vynikající (jak jinak) 67letý Jiří Lábus a přesvědčivý 49letý Radek Holub._____ 4) Dokumentarista (jindy i producent, kameraman, střihač a skladatel) 41letý Josef Abrhám ml. (ano, jeho syn) pojal svou scenáristickou a režijní prvotinu v oboru hraný film vážně a zhostil se jí s úspěchem. Uvidíme, jak bude pokračovat. ()