Dietrich a Garbo, anjel a božská

(TV film)
  • Česko Marlene a Greta - anděl a bohyně (viac)
Francúzsko, 2015, 52 min

Hester Wilcox (rozprávač), Marlene Dietrich (a.z.), Greta Garbo (a.z.)

Marlene Dietrichová a Greta Garbo - neboli len dvoma legendami filmového plátna: tieto dve slávne herečky sa stali žiarivými ikonami, ktoré navždy zmenili vnímanie erotiky v polovici 20.storočia. Nórka Garbo bola prvou herečkou, ktorá sa stala naozajstnou hviezdou. Bola vari tou najzbožňovanou predstaviteľkou filmového umenia svojej éry. Ale potom sa objavila Nemka Marlene Dietrichová - femme fatale s výnimočnou zmyselnosťou, nezabudnuteľný "Modrý anjel" - ale aj dôsledná odporkyňa Hitlerovho režimu. Tento film sa snaží priblížiť aj rivalitu a aféry dvoch popredných predstaviteliek čiernobieleho plátna - ktoré dôsledne ukrývali za maskou slávy svoju intímnu, nemenej zaujímavú tvár. (RTVS)

PKD

Abych parafrázoval,koho volíš,Gretu nebo Marlene? Ále,třeba Darlene.:) Já tedy jednoznačně a vždy paní Garbo. Má zjevná náklonost ke švédským herečkám viz.Bergman,není žádným tajemstvím. Té němce s těmi neskutečně iritujícími neustále přivřenými víčky (to byla pořád v polospánku,nebo co?),jsem nikdy nepřišel na chuť a pochybuji,že se to někdy v budoucnu změní. Musím ale podotknouti,že celá ta uměle a hl.nesmyslně vytvářená ´´rivalita´´ mezi těmito 2 ikonami (ať si o každé z nich myslíte,co chcete),mi přijde ubohá a směšná a nic jim vlastně positivního nepřinesla. To jsem si alespoň z tohoto dokumentu,odnesl já. Je ovšem fakt,že proti tomu,co se děje v dnešním holům údu,je to ve smyslu té uměle vytvářené rivality, jen ´´bezvýznamná epizodka´´. ()

nascendi

Rád som si pozrel tento dokument, pretože som videl pomerne dosť filmov s oboma herečkami a netušil som, či vzájomné súperenie malo reálny základ alebo to bola iba hra v rámci star systému. V každom prípade ma potešili ukážky z ich slávnych filmov, menej známe časti ich biografie a snahy o nájdenie toho, čo ich spájalo aj to, čo ich rozdeľovalo. ()

IvonaK

Škoda že jejich filmy asi nikdy neuvidím když neumím německy a převýborně anglicky. Podle ukázek byly totiž za mlada opravdu krásné a ani se nedivím že těmto bisexuálkám sexuálně podlehly i ženy. Ale opravdu mě překvapilo jak byly obě odlišné. A u Grety je škoda že nebyla psychicky silná a nedokázala se vypořádat s kritikou diváků. Ale asi její rozhodnutí bylo správné. Co může nezkušený člověk jako já o tom vědět. ()

andrii

Nebesky elektrizující. Luny nastavené světu stříbrného svitu. Adorované „Lady Sapfó“ ze zlaté edice, koupající se v šampaňském. Mystické pávice, na kopci hollywoodském. Dvorní milenky kamery. Bez ní, až do konce dní, bohaté "vdovy," nepřístupné vysoké hory. Výsostné, nerozluštitelné femmes fatales. Zdráhavé, zdrženlivé grácie. Mytické krasavice v obležení mlhavého závoje. ()

NinadeL

Směšný laciný dokument, další ze série těch, které se vyrábějí od stolu, kupují se, aby si různé kanály odškrtly položky v sekci dokument a ještě je špatně nadabovaly. Nesnesitelná změť nesmyslů, omylů, domněnek, lží a samozřejmě faktografických chyb. Nejhorší je, když se jedno vzletné tvrzení popírá s dalším, ačkoli jsou obě vycucaná z prstu. Tady hapruje i ta posloupnost. Není možné události datové ilustrovat záběry plus mínus dvacet let, zároveň tvrdit, že nějaká produkce reagovala na jinou, když vznikla o pět let dříve... A tak je to pořád dokola. Útrpná hodinka. ()