Todži no miko

• Japonsko 刀使ノ巫女 (viac)

Svět ohrožují tajemná stvoření známá jako Aratama, která napadají lidi a přinášejí zkázu a chaos. Po celá staletí s nimi bojují mladé kněžky, které je dokáží vymítat za pomoci magických mečů. Tyto jsou známé jako Toji a patří mezi oficiální pořádkové složky. Pro výcvik těchto dívek byly vytvořeny speciální školy, které spolu jednou za čas soupeří v turnaji o prestiž a uznání. Vše začíná jedním obyčejným turnajem, kdy se do finále dostávají dvě talentované dívky Kanami a Hiyori ze dvou různých škol. Během finálového duelu však Hiyori místo souboje s Kanami obrátí svůj meč proti prezidentce asociace bojovnic Toji. K překvapení všech se Kanami také přidává na stranu Hiyori, a tak musí zasáhnout ochranka. Z obou dívek se rázem stávají uprchlíci, nikdo však nemá tušení, že obě dívky měly pro svůj čin velmi vážný důvod... (Jeoffrey)

Echelon1

Neviem koľko chechtákov do tohto štúdio dalo, ale to počiatočné mizerné CGI teda dobrému menu neprospelo. Ku koncu potom sa to zlepší, akoby animáciu zdokonaľovali doslova za pochodu. A Jukari Hašimoto trochu kopíroval v ost Georgea Tsaliagosa. Každopádne, Todži no Miko je akčná oddychovka ako má byť. Meče, príjemná atmosféra, bez brutality, takmer bez umierania. Dej nie je nič, kvôli čomu by divák nespal, ale neurazí, mal by pri nižších očakávaniach zaujať, navyše je občas celkom nepredvídateľní. Tam, kde iný seriál končí, Tódži no Miko sa vždy nejakým spôsobom zvrtne. Druhá kapitola bola pútavejšia a zaujímavejšia než prvá, ale tá mala zase tajomnejšiu atmosféru (mám rád postupné skladanie príbehovej skladačky) a obsahovala v podstate „chase“ žáner, čiže postavy a divák sa skoro nezastavili. Súboje sú v niektorých momentoch lahôdkové (v záverečnom musela choreografia dať zabrať). Todži no Miko som si vyhliadol už keď bol zverejnený plagát a nesklamal som sa, vlastne ma až prekvapilo a dostal som seriál, ktorý ma doprevádzal celú jar až do tohto leta. Mnoho ľudí určite odradili prvotné epizódy, ktoré sú citeľne slabšie, než zvyšok. Ja som sa (hlavne počas druhej kapitoly) vždy tešil na ďalšie diely. 1. opening mimochodom celkom stojí za pozretie. ()

DaweForeman

Další z příkladů toho, že se anime tváří na něco víc, ale v závěru je to naprosto o něčem jiném. Svým způsobem je to pochopitelné, protože v průběhu 24 dílů anime prochází několika etapami s tím, že to nejzajímavější je na začátku a ke konci už příběh celkem trpí na emoční přesládlost a událostní pohádkovost. Sice sem tam je pár celkem vážných témat/událostí, ale těch si člověk natolik neužije, jakožto to samé dramatu. Souboje jsou jediným prvkem, který si tu člověk celkem může užít, ale do epičnosti tomu ještě něco schází. Postavy jsou celkem solidní, i když bez některých detailů by se člověk obešel - např. u Ellen typické přehnané "gaidžin" předsudky nebo u Kaoru absurdně obrovská katana aj.. Fantasy prvek v podobě "Aradam" je zajímavý, ale stejnak i po shlédnutí celého anime člověk pořádně nechápe události s "Tamagahane ocelí" a "Podsvětím", což vidím jako velký nedostatek. Animace je celkem solidní - občas to akorát trpí na počítačovou strnulost dynamiky. Po hudební stránce ucházející. ()

Jeoffrey

Speciální akademie a dívky bojující proti tajemným stvořením - moje "oblíbená" témata! Ovšem musím říct, že tohle anime vlastně není špatné, ono je dokonce bez problémů koukatelné, nemá to přehršel zbytečného fan servisu, příběh sice není zase jednou zrovna geniální, ale v první polovině je přímočarý a díky tomu, kdo je tady záporákem je to i docela zábavné. První polovinu jsem měl jasně na 3* a i bych jí označil za dobrou (tak 6/10). Sice jsem během prvního dílu cítil průšvih, protože jak jsem zmínil v první větě, tato témata mě nebaví (ty uvozovky tam znamenaly ironii, kdo to ještě neví...) a tady to ještě začíná turnajem (což může někdy být také zdlouhavá a nudná pasáž anime), ale vše je rychle a překvapivě vyřešeno a představená zápletka působí docela originálně a i zajímavě. SPOILERY Pak je nějaká ta chvíle nahánění, přesvědčování těch okolo jak to vlastně je a jdeme na finální konfrontaci KONEC SPOILERŮ. No a kdyby to tady skončilo, tak já bych byl relativně spokojený a o hodnocení bych nepřemýšlel. Ale přišla druhá půlka, která na mě působí jako takové neumělé nastavování příběhu, kde se prakticky jen mnohem komplikovaněji opakuje vzorec z první poloviny s několika úpravami a překvapeními, která ale nepřekvapí. Zkrátka nemohl jsem se zbavit dojmu, že druhá polovina je spíš zbytečná. Tedy dojem šel zákonitě dolů (tak 4/10), ale... Když si celou tuhle show porovnám s tím, co jsem ze speciálních akademií viděl, tak tady máme jasný nadprůměr. Když vezmu charaktery, tak nemůžu říct, že by mě některá dívka štvala, ale ani jsem se nezamiloval, takže postavy se v podstatě daly. Co se soubojů týká, tak ty se mi líbily, souboje na katany byly pohledné, měli slušnou choreografii. Souboje s Aradamami byly také docela fajn, takže celkově souboje byly prostě slušné. O příběhu jsem asi už mluvil dost, ale pro shrnutí - nebylo to nic geniálního, ale byla to chvílemi i zajímavá podívaná a ano, mělo to i pár (ale opravdu jen pár) překvapivých momentů. Takže dávat špatné hodnocení by bylo z mé strany nefér, ale... Když to porovnám se všemi ostatními anime co jsem viděl a vezmu si jak moc mě to bavilo, tak se na víc jak na 3* nedostanu a ono to i odpovídá tomu že první půlka 6/10, druhá 4/10 = 5/10 celý seriál. ()