Mladý pomocník profesora archeologie pátrá po starověkém egyptském svitku, který naznačuje spojitost mezi uctíváním boha Hora a křesťanskými anděly. V pátrání mu pomáhá mladá odbornice na obrazy, protože vodítkem jsou i obrazy Hieronyma Bosche. Lidé, kteří jim ale mohou dát odpovědi, jsou však pokaždé za záhadných okolností zavražděni... Nakonec musí mladý archeolog rozluštit také hádanku sakrálních staveb města Turína. (honajz)

honajz

On to vážně není tak totální mindfuck, jak se to tváří od začátku, nakonec spousta věcí dává smysl, jen mě mrzí, že autor dospěje pouze a jenom k tomu newageovskému „pokud se obrátíte do svého nitra, budete bohy“ (a nejspíš i vládci vesmíru, života a smrti). Každopádně film, který má hodně surrealistický vzhled, od začátku vyžaduje vysokou míru tolerance (což u takto autorských filmů, kde si jeden člověk dělá produkci, scénář, kameru, střih, režii atd., většinou bývá, protože takový autor nezná míru), hlavně nehledat logiku, prostě jen brát střípky, které nám pan autor podstrkuje a sestavovat si z nich sám, oč jde. Jde ale o hodně těžkou práci. Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, že ten MODROOKÝ synek postavy, kterou hraje Franco Nero, je ten samý HNĚDOOKÝ mladík, který v roce 2033 pátrá po starověkém egyptském svitku. Sice v závěru na chvíli problikne jakési cosi, co by tuto věc mohlo vysvětlovat (asi duchovním vnitřním uvědoměním sebe sama, nejspíše modroocí lidé dosáhli vnitřního osvícení), ale stejně. Nebo partička lidí jde podzemními slumy najít jednoho chlápka, aby získali další informace, ten mladík jde s nimi, ale v následujícím záběru stojí v nějakém kanálu, kouká se nahoru kanálem, vidí hvězdy, slyší vnitřní hlas, že má jít za svým srdcem, tak začne lézt nahoru - a najednou je zase s tou svou partičkou u chlápka, kterého ve slumu hledali. Celé to vedení příběhu a obrazu mi ze všeho nejvíc připomnělo hry od Five-BN Games (Ztracený svět, Záhady New Yorku, Tma a plamen), kde přijdete do nějaké lokace, dostanete úkol, promluvíte s lidmi v lokaci, ti se k vám náhodně buď přidají, nebo ne, a jdete dál. Ve filmu se objeví celá řada slavných herců, nejvíc mě bavil vysmátý Baldwin, Lamberta jsem málem nepoznal, ale pan režisér je nechá do pár minut všechny zabít, takže si jich moc neužijeme. Celé mi to přišlo, že synek Franca Nera prostě chtěl k Vánocům jako dárek, aby si mohl natočit film, tatínek mu to zafinancoval, zahrál si v tom a pozval své kamarády, jestli by synkovi taky neudělali radost. Na druhou stranu má film naprosto skvělou kameru, dobrou atmosféru, slušné triky, vůbec nevypadá lacině, dokonce i hudba a ruchy jsou dobře vybrané, takže si člověk sice co pět minut říká WTF?, co to zase je?, ale dívá se na to dobře. Jen některé ty herecké výkony, zvláště mladíka v hlavní roli, jsou tak otřesně amatérské, až bolí.  Každopádně stojí za to film vidět, minimálně kvůli památkám Turína, město ostatně film financovalo, protože jsou zde naprosto skvostně využity, kam se hrabe jakýkoliv film s Langdonem. --- OBSAH: Mladý pomocník profesora archeologie pátrá po starověkém egyptském svitku, který naznačuje spojitost mezi uctíváním boha Hora a křesťanskými anděly. V pátrání mu pomáhá mladá odbornice na obrazy, protože vodítkem jsou i obrazy Hieronyma Bosche. Lidé, kteří jim ale mohou dát odpovědi, jsou však pokaždé za záhadných okolností zavražděni... Nakonec musí mladý archeolog rozluštit také hádanku sakrálních staveb města Turína. ()

Dalajlada

Dávám body za myšlenku a za to, že to není bezduchý hollywoodský vymývač mozků, ale vlastnoručně dělaný film. To se mi moc líbilo. Ale zpracování je strašně špatný. Je to trochu jako DaVinci Code. Tady se to bohužel nepovedlo. Nesmyslné pobíhání odnikud nikam bez nějaké inteligentnější myšlenky s naprosto idiotskými dialogy. Rozuzlení je ale pěkné. Navíc je to fajn průvodce Turínem. ()