Tisíc očí doktora Mabuseho

• Západné Nemecko Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (viac)

Kriminálny príbeh o vedcovi, ktorý zneužije vedecké poznatky pre osobné zločinecké ciele. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Nielen ´´mayovkami´´ a ´´walaceovkami´´ bola nemecká kinematografia 60. rokov živá. Svoj návrat slávil aj jeden z najslávnejších zločincov strieborného plátna, Dr. Mabuse. A kto iný mohol niekoľkodielnu sériu naštartovať, ako jeho filmový otec Fritz Lang. Práve táto postava urobila z režiséra megahviezdu, takže to bolo akosi samozrejmé. Nečakajme však atmosférickú pecku, ako Langove predchádzajúce snímky z rokov 1922 a 1933, ale skôr akčnú kriminálku, ktorá nezošľapne príliš z plynu po celý čas. Myslím, že pán veľký umelec sa s filmovaním rozlúčil viac, ako dôstojne. ()

CheeseFigure

Ako som písal pri Testamente, tak dvojky považujem často-krát za lepšie ako jednotky. Za to skoro všetky trojky sú slabé. A Tisíc očí doktora Mabuseho mi (opäť) potvrdzuje moju teóriu. Som sklamaný, lebo mam pocit, že Lang vykráda sám seba a miesto plnohodnotného pokračovania dostávam taký ,,remake" Testamentu. Opäť tu máme trojicu vyšetrovateľ-zaujímavá postava-Mabuse. Komisár je opäť baculatý a celkom zábavný, i keď nie ako Lohman z dvojky (ale tu ho hrá Gert Frobe a je zaujímavé sledovať môjho obľúbeného Bondovského záporáka na strane dobra). Rolu zaujímavej postavy by mali zastávať ten americký milionár a tá žena, ale táto linka ma nebavila. A čo sa týka Mabuseho, ten je väčšinu filmu tajomný. A čo sa týka jeho plánu, tak zatiaľ, čo v predchádzajúcich filmoch sme sa o jeho diabolských plánoch dozvedali postupne, tu to na nás vychrlí na konci a pôsobí to...zvláštne. Nejde o zlý film, ale z celej Langovej trilógie o diabolskom Mabuseovi ide jednoznačne o najslabší počin. ()

Flego

Posledným filmom sa Fritz Lang vrátil k postave doktora Mabuseho ( v roku 1933 natočil posledný svoj film o tajomnom zločincovi ) a hoci si to vtedy neuvedomoval, odštartoval novú sériu 6-tich filmov. Na úvod sme svedkami ako komisárovi Krasovi ( Gert Fröbe ) telefonicky oznamuje slepý veštec Cornelius, že bude v mestskej premávke vo svojom aute zavraždený televízny reportér. Napokon sa tak stane, ale prvé vyšetrovanie naznačí, že ide o infarkt. Prekvapenie nastane, ak pitva ukáže, že mužovi bola vystrelená do mozgu tenká ihla a tá bola príčinou smrti... Nasleduje mnoho dejových zvratov, príde i na Langovu neodpustiteľnú vsúvku kritiky fašizmu. Mne ako fanúšikovi nemeckých mysterióznych kriminálok 60-tych rokov neostáva nič iné ako pridať jednu hviezdičku. ()

Campbell

Budu pravděpodobně jedinej na světě kdo řekne že nesnáší filmy od Langa. Tohle je můj pátý film od něho a taky poslední. A zároveň nejhorší. Dobře ne všchny považuju za podprůměry. M(Vrah mezi námi) je hodně slušný. Ale zbytek a hlavně u mě naprosto nepochopitelně nadhodnocený filmy o Mabuse jsou příkladem že těmhle filmům nepřijdu na chuť. A při tom filmy z let minulých považuju za nejlepší. Tak proč, těmhle filmům ne a ne přijít na chuť? Asi je to pomalou režií Langa, nebo tím že jsem čekal něco jiného. ()

StaryJano

Žádný jiný poslední film tak krásně neshrnuje a nekompletuje práci velkého režiséra napříč dekádami. I u Langa se dá tvrdit, že své nejlepší věci natočil, když už mu zrak moc nesloužil. U něj je (ne)schopnost vidět navíc tématizována po celou dobu kariéry, tudíž se jedná o trefný konec evropského mistra, kterého řadím nad ty "woodmanovské". ()