Pavouci I (Zlaté jezero)

• Nemecká ríša Die Spinnen, 1. Teil: Der Goldene See (viac)
všetky plagáty
Nemecká ríša, 1919, 81 min

Réžia:

Fritz Lang

Scenár:

Fritz Lang

Nemilosrdná fatální žena jménem Lio Sha se vydává spolu se svými pomocníky, zločinným gangem „pavouků", na cestu za bohatstvím a za diamantem ve tvaru Buddhovy hlavy, který má majiteli zaručit světovládu. Její plány kříží čestný a neohrožený dobrodruh Kay Hoog, který si dovolí (nikoli beztrestně) pohrdat její láskou. Fragment němého snímku z roku 1919, který přináší na půdorysu naivistické dobrodružné podívané zárodek motivického bohatství pozdější tvorby Fritze Langa, režiséra proslulé Metropolis. (MFF Karlovy Vary)

Kass

Velká spokojenost. Film svou strukturou sleduje důvěrně známou kostru většiny dobrodružných filmů. Má slušný spád, prostřídá řadu lokací. Fritz Lang klade důraz na výpravu a dekorace, což je typickým znakem jeho tvorby. Daří se mu velmi dobře budovat napětí, jak z potencionálního ohrožení, tak z časového presu. Dám ruku do ohně, že ve své době muselo jít o pořádný trhák. ()

strougy

Langovy se podařilo na plátno převést to, pro co mám podobné snímky tak rád: kouzelně naivní atmosféru klasických dobrodružství, kde chrabrý hrdina s neodmyslitelným kloboukem v honbě za tajemným pokladem v exotické lokaci za pomoci svého důvtipu a svalstva prožívá jednu nebezpečnou situaci za druhou, aby vše slavně překonal a ještě získal ženu svého srdce. Charismatičtí herci v čele s Carlem de Voghtem ve spojení s v určitých momentech možná až příliš zběsilým tempem a krátkou stopáží dělají z Pavouků velice zábavnou podívanou, která mi ideálně sedla do noty. ()

Slarque

První díl Langovy adaptace vlastního šestákového dobrodružného románu se bohužel nedochoval kompletní. Je dějově přeplácaný, ale na to že byl Lang naprostý začátečník, velice dobře natočený (70%). ()

Flego

Filmárčina začínajúceho Fritza Langa ešte nebola vyšperkovaná, ale už bol patrný príklon k istým "lahším" žánrom, ktoré ho neskôr preslávili. Prvý aj druhý Spinnen sú dobrodružným príbehom podobný brakovej literatúry a takto treba k nim pristupovať. ()

liquido26

Rozhodně to není moc western. Odehrává se to převážně v Jižní Americe. Na tehdejší dobu určitě pozoruhodná výprava, kulisy a úplně všechno. Po formální stránce tedy výtečné. Bohužel ten příběh je dneska už hodně překonanej. ()

corpsy

Neohrozený dobrodruh v klobúku hľadajúci v exotických končinách stratený poklad pradávnych civilizácií, ohrozovaný bandou záporákou, ktorá po poklade rovnako túži, romantická zápletka a rýchly spád. Presne tak ako to máme radi. V tomto prípade v kúzelne naivnom nemom obale. ()

radektejkal

Hned po válce, v roce 1919, vyšlo několik zásadních knih, např. Proustův 2. díl Hledání ztraceného času (À l'ombre des jeunes filles en fleurs) nebo Hesseho Demian. V porovnání s filmem je vidět, jaký náskok před ním tehdy měla. Pohyblivé obrázky ji však měly brzy dohnat. Nicméně z tohoto pohledu se dá na Langovu prvotinu dívat pouze jako na naznačení směru, kterým se jeden z filmových žánrů dosud ubírá (bohudík ne film en bloc). Zlaté jezero nebylo určitě neznámé tvůrcům "Pokladu na stříbrném jezeře" - asi nejúspěšnějšímu filmu podle schématu: banda zlých a banda dobrých jde za stejným cílem... Na pomstu Lil Dagover se ale už dívat nebudu. ()

pursulus

Spinnen.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Pavouků" Němce F. Langa. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Dobrodružný snímek na pokračování "Pavouci" ve scénáři a režii německého tvůrce F. Langa patří mezi lepší snímky své doby, což je jistě hlavně Langova zásluha. První díl, Zlaté jezero, považuju za lepší než druhý, Briliantovou loď. Celek obstojí coby slušně podaná napínavá dobrodružná dvoudílná řada i pro dnešního diváka — jestliže pro něho není němý film nepřekonatelnou překážkou.¬                 Tento první díl hodnotím za 4 *, celek pak za lepší průměr. ()

wovsi

Také jsem film viděl na festivalu v Karlových Varech a vážně se mi líbil. Když byla filmová tvorba ještě v batoleckém období, tak museli být Pavouci děsně dobrodružní a napínaví - s velkým časovým odstupem byli o to více zábavní. Kay Hoog se pro mě stal prototypem klaďase, který si dokáže poradit úplně se vším a ještě k tomu přidá pár soustředěných charismatických pohledů na kameru. Bez Kay Hooga by to byla zatracená nuda, ale takhle je to vážně nářez. ()

Jenni

Motto: "Obětuju květiny, které jsou čisté a bílé. Ale krev člověka? Zabít? To není oběť." - "Musíte je obětovat Slunci, aby náš lid byl velký a mocný. Jako v minulosti." Zlaté jezero (v USA vyšlo pod nepřesným názvem Zlaté moře) bylo natočeno v létě 1919, po premiéře počátkem října se recenzenti předháněli v superlativech: stěžejní dílo, první německý dobrodružný film a první na pokračování, kolosální úspěch amerického střihu, ukázka technických možností německého filmového průmyslu (okázalý úspěch prý o to víc, že celý byl natočen v Německu, konkrétně v Hamburku). Podle kritiků tak autoři vrchovatou měrou splnili svůj slib vyrovnat se westernům a tehdejším americkým filmům (orientace produkční společnosti Decla na dobrodružný film měla podle nich logiku vzhledem ke skutečnosti, že ty romantické už veřejnost nepřitahovaly a kriminální stagnovaly). Recenzenti oceňovali Langův důraz na detail a starost o estetiku každého obrazu, jakož i jeho spolupráci se specializovanými konzultanty za účelem věrné reprodukce prostředí Inků. Výběr herců a jejich výkon byl rovněž pozoruhodný (daleko od expresionistického přehrávání vrcholných němých let). Po druhém zhlédnutí i já přicházím filmu na chuť. Milovníky rakouského režiséra, který roku 1920 Pavouky přepsal i do knižní podoby, zaujme prvotní vzor "mabusovské" tajné sítě zla. Ta je tentokrát vedena ženou, díky čemuž mohl Lang uplatnit další svou rekvizitu - dualismus proradné "pavoučí ženy" a panenské kněžky Naely. "Hodně štěstí, Kayi Hoogu." ()

LuckyK

První z cyklu Die Spinnen a jeden z prvních Langových filmů mě oslovil zajímavými nápady, které bych, upřímně řečeno, nečekal od filmu z počátku století. Moc jsem jen nechápal zvláštní jména představiteků jako Kay Hoog, který měl klasicky namalované oči, asi aby jeho pohled byl ještě děsivější a svůdnější. Sanozřejmě dnes v něčem úsměvné, ale když se na to podíváme pohledem té doby, chápu poč byl Lang považován za klasika,musel být míle před ostatními. ()

PetraMishka

Bohužel Pavouci nejsou moje krevní skupina a nevím, čím to je. Výprava je vynikající, hlavní záporačka Lio Sha připomíná Irmu Vep a je podobně smrtelná, přesto mi především hlavní představitel jako první mezinárodní dobrodruh nesedí. První díl je rozhodně zajímavější než druhý, navíc první jsem viděla už v Karlových Varech, ale ani na druhý pokus nemohu hodnocení zvednout a ponechávám jako průměrné. ()

lemrousek

celkem zábavní "Pabouci":)) Viděli jsme to na festivalu v Karlových Varech s titulky a doprovodem piána a i když jsme trochu usínali, byl to celkem podařený předobraz Indiana Jonese... ()