Boží dar - příběhy českých potravin - Série 6 (2022) (séria)

Gothaj (S06E08)

(epizóda)
Česko, 2022, 20 min

Gothaj se řadí mezi měkké salámy. Byť je považován za typicky český výrobek, není tomu tak. Gothaj pochází z Německa. Příbuznými salámy gothaje jsou například italská Mortadella nebo salám Bologna z USA. Gothaj se u nás považuje za pochoutku převážně konzumovanou s cibulí a octem. Dříve se užíval také jako vložka do salátů. Dnes ho z ekonomických důvodů nahradil spíše výrobní salám. Mnozí si pak s notnou dávkou nostalgie jistě pamatují tzv. studentský řízek – obalovaný gothaj v housce. Ať tak či tak, patří gothaj ke stálicím českých hospodských pochutin a řada štamgastů na něj nedá dopustit. Jak moc je gothaj vlastně kvalitní salám? A jaké pokrmy z něj lze připravit? (Česká televize)

Marze

Pro mě asi nejzábavnější díl. Česká mortadela, hospodská klasika gothajský salám německého původu, pro někoho levný salám nevalné kvality kořeněný muškátovým květem, paprikou, česnekem a pepřem, konzumovaný s něčím kyselým, cibulí vonícím, pepřem doslazeným. Nevěděl jsem, že Angličané s Američany k pivu pojídají nakládaná vajíčka, pikantní či kyselá, Ukrajinci slaneček. My prostě studentský řízek , český hamburger. To jsou podoby gothaje. A samozřejmě utopence, neboli nakládané špekáčky což zase nese odkaz k bohatší německé kuchyni wurstu. Poeticky to vystihl geniální Bohumil Hrabal: " Kdo nepil, teskný byl. Kdo se napil pivenka, zčervenal jak dívenka". ()