Sedm písní a pochybnost

(relácia)
Hudobný
Československo, 1967, 28 min

V televizním filmu Sedm písní a pochybnost, kde Gott hledá mezi četnými fanynkami svoji první platonickou lásku Jitku, uslyšíte mj. písně Zlatá náušnice na text tragicky zesnulého Jiřího ŠtaidlaDuše jeho bratra Ladislava, skladatele, a Kvůli vám. Pěveckou heptalogii uzavře píseň „Když mne stará matka“ z Cigánských melodií českého národního klasika Antonína Dvořáka... Karel Gott je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, známý bezmála šest desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V mládí se toužil stát malířem. Když nebyl přijat na UMPRUM, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u prof. Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina). V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, jejichž píseň „Oči sněhem zaváté“ se v Gottově interpretaci stala hitem roku. Tehdy vyhrál pěvec také čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963. V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry zvítězil Karel Gott celkem 40krát. Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru... (Česká televize)

slunicko2

Pro milovníky Karla Gotta. 1) 28letý Gott z dob, kdy ještě nesklouzl k podbízivému mainstreamu. Tehdy si se zpěvem ještě hrál. Jazzoidní songy v angličtině, hebrejštině a češtině patří k tomu nejlepšímu, myslím, co kdy natočil._____ 2) Slušné je i průvodní slovo Jaroslava Dietla. ()

otík

Gotťák se přesouvá z místa na místo (jednu píseň odzpívá třeba na koncertu v Lucerně, další v jakémsi báru, jinou zase u nějaké ubytovny či kolejí). První písně jsou anglicky a je hrozně poznat, že to mistrovi do pusy nepatří. České písně už jsou v poho. Celkově pořad nijak zvlášť nezaujme, je to prostě sedm písní proložených zpěvákovým básněním o jakési Jitce. Dnes úsměvně archivní. ()

ostravak30

Šedesátá léta se v tomhle pořadu celkem jasně odráží. Lepší část je ta, kdy zazní trochu jiné písně K. Gotta než klasické hity, kterých ale v té době asi úplně moc neměl. Na straně druhé mě moc neoslovilo hledání Jitky. Ale možná právě to hledání leccos vypovídá o jeho životním hledání. Nicméně je dobré, že komentáře se ujal sám Gott a ne vypravěč. Průměrný pořad, který ale má jedno plus, což je fakt, že se snaží s božským Kájou pracovat jinak než asi většina pořadů o něm. ()

pakobylka

Z dnešního pohledu převelice nostalgické ohlédnutí ... za nadějnými vyhlídkami neobyčejně nadaného zpěváka, který se stal idolem několika generací žen ... za velice mladým a neotřelým stylem, kterým se tehdy vyznačovaly jeho písně - písně natěšených a svobodomyslných šedesátých let, která ještě netušila, do čeho jdou. P.S.: První platonická láska Jituška je nanejvýš dobré pojítko. ()

Marthos

Netradiční recitál Karla Gotta, natočený v jeho nejslavnějším období, v druhé polovině šedesátých let, vtipným způsobem propojuje Gottovo odhodlání vypátrat dávnou lásku, která se kdysi vysmála jeho zpěvu a zahnat tím pochybnosti o svém talentu, a sedm písní, z nichž Duše (1966), Zlatá náušnice (1966) a Kvůli Vám (1967) patří k tomu nejlepšímu, co tehdy nazpíval. ()