Domestik

(festivalový názov)
  • Česko Domestik (viac)
Dráma / Psychologický / Thriller
Česko / Slovensko, 2018, 117 min (Alternatívna 115 min)

Roman (Jiří Konvalinka) je vrcholový cyklista, který se zotavuje ze zranění pomocí náročného cvičení a přísné životosprávy. Aby zlepšil svůj výkon, spí dokonce v kyslíkovém stanu, který si nechal postavit v ložnici. To ale těžce nese jeho žena Šarlota (Tereza Hofová), která už dlouho touží po dítěti. S každou další nocí v kyslíkovém stanu se jejich vztah proměňuje. Podaří se jim v tomto klaustrofobním prostředí ještě znovu nadechnout? Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu v debutu Adama Sedláka, který byl v roce 2015 oceněn Filmovou nadací prvním místem za nejlepší nerealizovaný scénář. (CinemArt)

chelseaman22

Úspornost sama založená na předpokladu, že bez dopingu Vueltu prostě nevyhrajete. Partner je tak zatvrzelý ve svém snažení, že si nechá rozpíchat žíly a současně si pořídí místo king size bed stan simulující vysokohorské klima. Být žena, tak si pískám! Naneštěstí se vše dle předpokladů zvrtne a zůstane jen smrt. Amen. 78 % ()

Tosi

Tohle se fakt povedlo. Film záměrně studenej jak psí čumák, zrovna jako hlavní dvojice, která sice tvoří partnerský pár, ale jinak si jdou každý za svým snem. Bezhlavě a tou nejmíň zdravou cestou. Kam až to může zajít jsem nečekal, ten konec byl vážně jak z hororu. ()

Johnny.ARN

Vytrestal ma ten film kvalitne. Som si myslel že to len Slováci točia píčoviny, ale zjavne obecne absolventi VS si myslia že točia modernu a vypadávajú z nich takéto hovná. Zle po všetkých smeroch. Nedá sa na to pozerať, skoro nerozprávajú, polhodinové dokumentaristické detailné zábery. To že on je cyklista je len zámienka na natočenie vzťahovej drámy, aby sa neopakovali s alkoholikmi. Pre laika nezrozumitelná, ťažkopádna píčovina, pre zainteresovaného len ťažkopádna píčovina. Nikdy viac. 1 z 5 ()

ecceHOMMO

Ono po psychologickej a dramatickej stránke to nebol vôbec film zlý, ale neskutočne sa mi to vlieklo pri jeho pozeraní a vo výsledku som bol riadne unudený. ()

JimmyII

Strašně sebevědomý debut. Sedlák ví přesně, co, jak a kdy chce a má udělat. Pomocí precizní kamery sledujeme v chladném, šedivém bytě rozklad dvou osobností a jejich vztahu, výborně zahraných Hofovou a Konvalinkou. Vše podtrhuje světový sound design a hudba kapely Vložte kočku, jejímž členem je kromě bratří Kaplanů právě Konvalinka. Ostuda, že film nezískal mnohem víc nominací na lvy, protože takhle vypadá budoucnost českého filmu. ()

farmnf

V podstatě to vystihnul Enšpígl. Hudba je fantastická! Stačí na youtube naťukat Vložte kočku. Kamera super! Zvuková režie na úrovni Davida Lynche. Jenže příběh? Poměrně nezáživný depresivní a jako by ve tmě. Dle mého soudu nemá cenu točit film o bezvýznamném cyklistovi a jeho stanu v bytě. Je tolik zajímavých osudů a přímo kolem nás..... ()

Lachtaan

Sedlák si mě získal loni precizně originálním BANGERem, teď jsem zjistil, že stojí za dobře zmáknutým Semestrem. Říkal jsem si, že bych tedy mohl zabruslit i k jeho filmovému debutu, který láká už jen svým žánrovým zařazením, aby pak při sledování až odpuzoval tím, jak skličujícím vlastně je. Tahle skoro dvouhodinová artová depka o lidské pošetilosti je skvěle natočená, úžasně ozvučená, ale ve své druhé polovině až skoro nesnesitelná. To z ní rozhodně nedělá špatný snímek, jen se divák musí obrnit všem možným nepříjemnostem, které může přinášet vztah dvou silně nevyrovnaných lidí. [viděno v iVysílání 2.2.2023] ()

Sfinkter

Malé české Requiem za sen, které si plně vystačí se třemi postavami, z nichž nejsympatičtější je samozřejmě Hanuš. Klaustrofobní psychiatrie, do které se bohužel dostane mnoho párů dnešního světa. ()

Playman

Už dlouho se mi nestalo, aby mě český film takhle rozemlel, ale tohle je naprostej masakr! Přirovnal bych to třeba k Requiem za sen. Naprosto intenzivní, strhující. Skoro až fyzicky nepříjemný. ()

hroubek

Tohle jsem opravdu nečekal. Hodně nepříjemně mě to vykolejilo, protože jsem dostal skvělý psychologický thriller, plný fyzických výkonu a velmi nepříjemných scén, na které se těžko kouká. Režisér Adam Sedlák zde ukazuje svůj talent, a perfektní filmové vnímání. Díky tomuto filmu pro mě patří mezi nejzajímavější režiséry v Česku. To jak pracuje se střihem, hudbou a zvuky je prostě zajímavé a taky hodně dobré. A taky jakým způsobem dokáže prodat scénu, a vnitřní dynamiku toho co se v ní děje. Přitom si vystačí prakticky s jedním bytem a třemi herci. Líbí se mi, že Sedlák zbytečně neplýtvá slovy, a to si postavy řeknou má vždycky nějaký význam pro postavy a pro následují děj. Navíc dokáže ze všech herců dostat výborné výkony. Jiří Konvalinka je pro mě neznámý herec, ale to co zde předvádí je opravdu parádní výkon, ze kterého mě mrazilo v zádech. Tereza Hofová to zahrála úžasně, ty scény co má, nejsou vůbec jednoduché a ona je zvládla, a díky tomu je pak finální pointa o to silnější a zdrcující. Film má svým způsobem dost zlověstnou atmosféru, která se neustále stupňuje a zarývá se pod kůži a jde na dřeň. Jediná výrazná věc, která filmu bere vítr z plachet, je lehce přepálená délka. Kdyby byl film kratší o dvacet minut, tak by byl mnohem údernější a nekompromisnější. Nicméně za mě obrovská spokojenost, a velký důkaz toho, že v Česku můžou vzniknout dobré a zajímavé filmy, jenž by se neztratily ani v zahraničí. ()

Gekacuk

Výborná kamera - detaily, průhledy, použití rozostřených záběrů. Minimalisticky natočené zajímavé téma, prakticky pouze v interiérech. Dobrá hudba. ()

vitekpe

Nevim, jestli takovy lidi opravdu existuji. Pokud ano, neznam je a tudiz me ani nezajimaji jejich problemy. Jako studie debilniho vztahu dvou podivnych bytosti to bylo udelane dobre. Sportovec, misto aby byl vzorem zdravi a radosti, tak je tu chudak na drogach s uplne vymytym mozkem. O holce se nedozvime v podstate nic, krome toho, ze chce dite. Proc zrovna s nim (a proc s nim vubec je) zustava zahadou... Film mi prisel spis jako studentsky projekt. ()

Ondra16

To si nikdo během střihu a testovacích projekcí nevšiml, jak je to špatný? Že postavy jsou jak loutky bez života, kterým po 10 minutách nevěříte jedinou repliku? Akorát sound design si zaslouží pochvalu a 13. plat. ()

klukluka

Tohle má na svědomí filmař, kterýmu nesahám ani po kotníky. Není myslitelný, že bych to haněl nebo kritizoval. Vůbec mě nenapadá, co bych tomu měl vytknout. V rámci zvoleného tématu dokonalá věc. Příště bych od Adama Sedláka rád viděl něco snadněji stravitelného, filmař je to brilantní. ()

SpaceOdyseus

Sedlak nam nadelil velmi neprijemne pokoukani. Co ale je prijemne je to, jak zvladl natocit dvouhodinovy film s minimem dialogu v jednom byte a udrzet mou maximalni pozornost. Pliziva kamera si vybira netradicni uhly snimani, vyuziva kreativni hru s hloubkou ostrosti a hodne atmosfericke sviceni. Spolu se zvukem vytvari zvlastni koktejl intenzivni podivane, kteremu musim dat oba palce nahoru. ()

orkadimenza

Když režisér snímků Adam Sedlák prohlásil: "Doufám, že lidi budou odcházet", neměl jsem vůbec tušení jak to myslí. Nyní už chápu, že počet diváků opustivších sál je úměrný úspěchu režisérova záměru udělat z koukání na film naprosté peklo. Zpočátku se vše jeví nenápadně. Interiérní drama se dvěma a půl herci zaujme svou minimalizačností, zvukem a rozhodí záměrně rozostřenou kamerou. Na povrch vycházejí problémy obou jedinců v páru a ty se pomalu ale jistě rozrůstají. Snad do poloviny filmu je gradace nenápadná, ale když se na ni divák zaměří, tak ji tam zpozoruje. Do té doby se jedná spíše o minimalistické drama podpořené ironickým humorem než klaustrofobický horor, jehož prvky byly zřetelné hlavně v přítomnosti Vemte kočku. Ve druhé polovině ale začíná naprosté peklo, jak vizuální, tak zvukové a příběh začíná gradovat po exponenciální křivce. Nejednou se divák musí oklepat, zakrýt si oči nebo cokoliv jiného aby vstřebal současné dění na plátně. I přesto byl můj pohled na plátno doslova přimražený, jen po očku jsem zaznamenal, jak je celý balkón Velkého sálu Hotelu Thermal taktéž filmem pohlcen. Svědomitě mohu prohlásit, že se jedná o nefalšované české dopingové Requiem za sen. Drtivý finiš mě přesvědčil, že si Domestik zaslouží snad jako první český film zařazení nejen vedle Aronofskyho klenot, ale mezi snímky jako korejské Silenced nebo sovětské Jdi a dívej se. Snímky, které se opravdu velmi těžce sledují, ovšem jsou vynikající právě proto, že nepříjemné pocity z nepochybně nesprávného dění na plátně (ať už jde o drogy, znásilňování válku nebo onen doping) dokážou přenést přímo na diváka. Domestik mě velmi nepříjemně překvapil, ale právě proto je potřeba jej ocenit. Velký adept na jeden z nejlepších filmů nejen letošního KVIFF, ale i celého českého filmového roku 2018. ()

mira007

Psychologický český film z mikrosvěta vrcholového cyklisty, kde se jede 100% fyzická příprava a ve zbytku se s manželkou, která je mu permanentní oporou, snaží o potomka. Všechno je podřízené fyzičnu a dlouho jsem neviděl tak vysilující, ubíjející, tísnivý až depresivní film, k čemuž pomáhají nejen chladné herecké výkony, ale i ten vizuál je tak emočně prázdný, že sportovní výkon je tohle vůbec dokoukat. Film, který většinový divák mine a bohužel minul i mne. Jsem příznivec sportovních filmů, ale tohle sportovní film vůbec nebyl ( žádné závodění nečekejte ) ()

Arnyfe

Mít rozporuplné pocity? Dogmaticky paušalizovaná dvojice znázorňující své poněkud zvláštní habity aneb ve zdravém těle zdraví duch, jen formu svou zachovat si ladnou. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (viac)

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

14.09.2018

Snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua (Rodinný film) byl vyslán za Českou republiku do bojů o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)