Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiálny text distribútora)

lennyd

Rozruch (Vlasta Burian) pracuje jako ošetřovatel v nemocnici sv. Jakuba. Sám má problémy se zády, a tak si u zdravotní pojišťovny objednal bahenní zábal. Když mu ale místo bahna přijdou umělé zuby, vydá se do pojišťovny zásilku reklamovat. Tam právě očekávají návštěvu primáře Marka z nemocnice sv. Jakuba, a díky nedorozumění za něj považují právě Rozrucha... U těchto (starších) filmů Vlasty Buriana je nádherně vidět, jak se díky hereckému umu výše zmíněného i z obyčejné jednoduché zápletky dá vytvořit film plný gagů a vtipu. Minimálně v první polovině jsem se bavil výtečně, a po o něco slabších prostředku filmu přišel pak geniální konec (hlavně Rozruchova operace zaníceného palce). Co víc si člověk může od podobného filmu přát .. asi jen aby jich bylo víc a víc... ()

BMAJTZ

Vlasta Burian v jedne ze svych nejklasictejsich a nejlepsich roli. At uz byl Vlasta jaky chtel tak dokazal na tvari vzdy vykouzlit usmev a tenhle film jako cela rada jinych je tomu jasnym dukazem. Vice nez zdatne mu zde sekunduje Jaroslav Marvan a vlastne cela rada dalsich filmovych hvezd tehdejsiho platna. To vse dohromady klape jako hodinky a vysledkem je vyborna ceska komedie. ()

kaylin

Neskutečná komedie, kde Vlasta Burian hýří takovým vtipem, až jsem se musel místy za břicho popadat. Tohle jsou tak neuvěřitelné hlášky, že je mi až líto, jak jsou ty filmy staré a že už tu tenhle geniální komik není. Mezi současnými komiky prostě není nikdo, kdo by byl tak inteligentně vtipný a přicházel s tak neuvěřitelnými hlody. ()

Falko

Skvela komedia, ktora dokaze zlepsit naladu predovsetkym vdaka talentovanemu Burianovi. Je tu spusta dialogov, ktore vdaka roznym nedorozumeniam dokazu divaka pobavit. Ta zaverecna scena s prstom nemala chybu :-) KDY JSTE NAPOSLED ZVRACEL? ALE TO SI NEPAMATUJU, PANE DOKTORE. A KDO SI TO MA PAMATOVAT? JA JSEM ZVRACEL, KDYZ JSEM BYL JESTE DITE, ASI PRED 25 LETY. ALE JA MEL NA MYSLI TED NEKDY!!! AHAAAA, TAK TO JSEM NEZVRACEL... 16.04.2009 _____ Vlasta Burian - (Ošetřovatel Rozruch) +++ Jaroslav Marvan - (MUDr. Brunner) +++ Ladislav Hemmer - (Tajemník) +++ Adina Mandlová - (Sekretářka Věra) +++ Marie Blažková - (Matka Věry) +++ Václav Trégl - (Pacient Klůcek) +++ Antonín Soukup - (Portýr) +++ František Filipovský - (Úředník pojišťovny) +++ Karel Veverka - (Pacient s ovázanou hlavou) +++ Karel Němec - (Zřízenec v nemocnici) +++ Ferdinand Jarkovský - (Kancelářsky sluha) +++ Hudba: Josef Dobeš +++ ()

Sarkastic

Zdařila komedie, která stojí na konverzačním humoru a herectví hlavního představitele. Zároveň se však dá film považovat za lehce sžíravou satiru (ikdyž u Balady o deliriu tremens mě až trochu zamrazilo, protože z ní jde dost dobře cítit dobový podtext). "Co tady hledáte? - Tady sem měl doutník. - Tak proč ho tady necháváte vy Kubo! - To nebylo Kubo, to bylo Portoriko!". ()

• Když Rozruch (Vlasta Burian) vstává, aby opilému Brunerovi (Jaroslav Marvan) zarecitoval báseň o deliriu, bere Bruner do ruky láhev a skleničku, aby si nalil. V navazujícím záběru ale sedí klidně s prázdnýma rukama. (Thanoris)
  • Keď Rozruch (Vlasta Burian) prišiel do poisťovne reklamovať, že dostal namiesto bahna umelé zuby, vysvetľoval, že má v pravej nohe ischias. Pritom ale stále ukazuje na ľavú nohu. (J.J.1972)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011