Válečnice

• Česko Impozantní válečnice (viac)

Příběhy o mužích dominují vojenské minulosti. To se však nyní změní. Průkopnické archeologické nálezy a nejnovější poznatky nejlepších amerických vědců podstatně mění tradiční názory na válčení a ženy v minulosti. V tomto třídílném dokumentárně dramatickém seriálu vám představíme nejobratnější, nejurputnější a nejvěhlasnější válečnice všech dob. Válečnice, které bojovaly v dlouhých řadách vojsk, v elitních jednotkách i jako vojevůdkyně od 5. století před naším letopočtem do současnosti. Každý poutavý příběh založený na historických faktech a podporovaný dramatickým ztvárněním, CGI animací a rozhovory s předními historiky, archeology a odborníky vypráví o prolité krvi, sebeobětování a vytrvalosti a zaměřuje se na život mladé ženy zapletené do krvavých bitev dané doby. (Viasat)

Vavča

První díl na Amazonky přináší velmi pěkné archeologické rekonstrukce, když se oprostím od zjednodušení, že tehdejší etnika měla asijské rysy (ačkoliv tam byly europoidní a asijské populace pospolu), nebo nesmyslů, že do války jezdili na malých koních, zatímco ty velké si chovali na cestování pouští, tak jsem se ani jednou nenaštval. Dobře jazyk etnika má být íránský, indoevropský, nikoliv turkický podle fonetiky, a ten řecký hoplíta jakoby vypadl z komiksové 300 (vysvětlení, že perská armáda stála hlavně na dalekonosných lucích také neobstojí). Přesto všechno přínosný dokument líbil se mi, duch života ve stepi vystihuje dobře. Druhý díl na gladiátorky mě překvapil, Římané neměli holt módní časopisy a tak fanservis zajišťovaly bojovnice:) Ale teď vážně pod přilbou a zbrojí nebyl vidět rozdíl, je zajímavé, že lid i hodnostáři měli zájem o tyto zápasy, kosterní pozůstatky nápisy odhalily mnohé. Třetí díl je asi nejslabší, africké ženy dahomejského království byly vojákyně, celkem schopné, co na tom, že udržovaly monarchický, otrokářský režim... Celkově zajímavý dokument, který je rozhodně nadprůměrný. ()

Marze

Málo známá historie. Jestliže zemřel každý devátý gladiátor, tak to bylo pěkně rizikové a špatně placené zaměstnání. Ale mohli nechat trochu stříbra, které nepodléhá inflaci potomkům že. ()

sator

Ač Amazonie leží jinde než žili údajně Amazonky, jejich název vznikl s "amazoi" uříznuté prso... Amazonky * Gladiátorky * Africké Amazonky ...viděno komplet... ()