Viceprezident

Scenár:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (viac)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

Remedy

Děsivě působivá ukázka totálního zprivatizování státní moci pod falešnou záminkou ochrany všech Američanů, resp. celého „svobodného“ světa. Není to tak hravé a divácky atraktivní jako McKayův předchozí opus The Big Short, přesto je tenhle portrét asi nejnebezpečnějšího viceprezidenta v americké historii dostatečně sžíravý, satirický a brutálně cynický. Manipulace s veřejným míněním, desetitisíce mrtvých civilistů a minimálně dva zhroucené státy. Odkaz Dicka Cheneyho v moderních dějinách je skutečně nesmazatelný. Herecky je to samozřejmě výborná záležitost, leč mám pocit, že se ten ultraživočišný a někdy až křečovitý Baleův projev pomalu vyčerpává. ()

dom156

Před s kouknutím Vice sem o nějakém Dick Cheney ani snad jednou neslyšel. Zde je ukazován jako velký dareba a grázl. Po filmu jsem si přečetl pár článků ohledně tohoto muže a nic není černé ani bílé, jak by nám scénárista chtěl říci. Samozřejmě se takového člověka nechci zastávat, ale jen jako temnou postavu ho nemůžeme vykreslovat. Když se vrátím k hodnocení, tak primárně vše stojí a padá na výborném výkonu Bale. Také mě dost zaujala postava, kterou ztvárnil Steve Carel. Bohužel mimo hereckých výkonů není moc co až tak kladně hodnotit, jak rozložení dějové linky i v historickém měřítku, forma vyprávění je nezajímavá a tak nemohu než dát jen průměrné hodnocení. ()

silentname

Neviem ako reálne na tento filmu budú ľudia reagovať. Možno by to bolo zaujímavé vidieť, no určite to bude film, ktorý zapolarizuje. Bude mať svojich fanúškikov, bude mať svojich odporcov a určite sa nájdu aj ľudia, ktorým príde ako slabo spracovaný. Alebo moc komplikovaný a politický. A pravdou je, že by som všetkým povedal, že majú pravdu. No nejdem riešiť názory sveta na tento film, poviem vám čo som si o ňom myslel ja. "Vice" má určite zaujímavú tému a je super vidieť Christiana Bala, ako sa skoro absolútne perfektne zmení na Dicka Cheneyho. Kus poriadnej roboty. Sam Rockwell ako George W. Bush je pre mňa už trošku iná story. Musím povedať, že sa snažili a s prižmúrenými očami by som v ňom bývalého prezidenta našiel, no reálne som hlavne videl Sama Rockwella. Ale aj tak je to asi jedno z najlepších spracovaní reálnych postáv vo filme. V roku 2001 som mal 13 rokov a tieto veci som vtedy nejako výrazne nevnímal a neštudoval som si potom poriadne históriu. Takže film mal možnosť mi povedať svoje dojmy tak ako chcel. Viac menej by som mu zožral asi všetko. Ale aj tak si nemyslím, že sme tu mali diabla v tele. Ľudia sú zložitejší a tento film to nevie poriadne ukázať. Čo je škoda. Okrem toho musím povedať, že naratív je miestami trošku zmätený. Postupne som tomu začal viac rozumieť a určite je to celkom originálne (nie úplne). Niekomu to sadne, niekomu možno nie. Plus tie falošné titulky... zaujímalo by ma koľko ľudí začalo z kina v tom čase odchádzať. Mám pocit, že film sa úprimne snaží niečo povedať a byť úprimný, no akosi nedokázal poriadne držať moju pozornosť, nedokázal ma nejako presvedčiť to chcieť sledovať so zatajeným dychom. Bolo to dosť politické a spracované štýlom, že som sa miestami mal naozaj problém orientovať. Napriek relatívne vysokému ratingu to skôr spôsobuje schopná réžia, dobré herecké výkony a kreatívny naratív než reálna story, ktorá ma akosi viac sklamala. Stojí to za pozornosť? Ak máte radi politické filmy, tak si myslím, že to stojí za jedno pozretie. Čo sa týka odporúčania ostatným, asi nie som ten, ktorý by to mal rozhodnúť. Preto poviem, že najlepšie uvidíte ak sa na to pozriete sami a zistíte či to je film pre vás. Neviem to s určitosťou posúdiť ako na to budú ľudia reagovať. No rozhodne si myslím, že názory budú pestré. Hodnotenie: B ()

Lacike

Pre mňa podobný zážitok ako predošlý McKayov film The Big Short. Znova film najviac zaujme štylizovaním hercov do postáv založených na skutočných ľuďoch. Christian Bale už ma tým svojím priberaním alebo chudnutím trochu štve. Ale našťastie pri tom nikdy nezabudne aj fenomenálne hrať, takže znova si film ukradol pre seba. Najpôsobivejšie sú rozhovory medzi ním a jeho ženou v podaní Amy Adams. Keď sa spolu rozprávajú o niekom, tak z toho doslova mrazí, pretože to pôsobí jak keby sa dvaja psychopati dohovárali na tom ako niekoho zabijú a jak si to užijú. Film by sa dal rozdeliť do dvoch rovín. V tej prvej sledujeme čo Chaneyho počas rokov formovalo a v druhej jeho prefíkaný plán ako ovládnuť najvyššie vedenie USA. Nejak sa v tom ale stratila jeho motivácia prečo to robil a prečo mu na tom tak strašne záležalo. Dôvod ohľadom uprednostňovania jednej firmy pre vojenské zakázky je podaný až príliš vágne. Išlo mu viac o prachy alebo o moc, aby si uchlácholil ego? Práve jasnejšie vysvetlenie jeho motivácii by pomohlo jak samotnému filmu tak aj vystihnutiu jeho postavy. Takto musí všetko uhrať len Bale svojím talentom a Cheney tu pôsobi ako jednorozmerná diabolská figúrka, ktorej záležalo len na jeho rodine. Ďalším negatívom môže byť to, že od diváka sa vyžaduje určitá orientácia v americkej politike, inak bude u viacerých scén len nechápavo sledovať, čo sa deje a prečo sa vlastne politik A stretol s politikom B a čo je na tom napínavé. 6/10. ()

Spiker01

Christian Bale v další neuvěřitelné proměně od tvůrců Sázky na nejistotu. Jede to v podobném duchu a poměrně mě překvapilo, že i přes toto závažné (až neuvěřitelné) téma kolem viceprezidenta Dicka Cheneyho v Americe docela prošumělo a rozhodně nevyvolalo takový ohlas, v jaký asi režisér Adam McKay a spol doufali. Není to sice taková šleha jako výše zmíněný film, mohu to ovšem lidem, co se chtějí zas něco konkrétnějšího z americké historie dozvědět, vřele doporučit. PS : Amy Adams tu hraje opravdu neskutečnou postavu, přijde mi ještě více bezpáteřní, než její manžel. ()

• Jelikož měl Dick Cheney po většinu svého života problémy se srdcem, musel Christian Bale v rámci své role nastudovat prevenci infarktu. Tyto nově získané znalosti mu nakonec přišly vhod, jelikož režisér Adam McKay utrpěl během postprodukce lehký infarkt. (ČSFD)
  • Natáčelo se od 25. září do 8. prosince 2017 v Kalifornii ve městě Santa Clarita a u řeky Kern River. (BMW12)
  • Produkce musela Baleovi proplatit účet ve výši 3 000 amerických dolarů, které herec utratil na posilovací stroj na krk, jenž mu pomohl dosáhnout silnějšího krku, aby se více podobal Dicku Cheneymu. (Eldrick)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (viac)