Zradou římského vojevůdce je Spartakus uvržený do otroctví a podstupuje trénink ve škole gladiátorů ve městě Capua, kterou vede Lentulus Batiatus. (Netflix)

M.i.k.e

Spartacus byl v době premiéry poměrně dost vyhlášený,úspěšně se vezl na vlně skvělé Snyderovi třístovky a byl jedním z těch seriálů,které jsem měl na seznamu.Přesto mi trvalo víc jak deset let než na něj přišla řada a trochu sem se bál,zda bude mít i po takové době co nabídnout.A on má.A má co nabídnout i přesto,že po vizuální stránce už dnes působí trochu papunděklově a místy hodně lacině.Slabší stránky totiž bohatě vynahrazuje (ne)sympatickými postavami,brutalitou a sexem/nahotou a to prostě bude fungovat v každé době.Dokonce bych řekl,že v té dnešní už by podobný seriál neměl šanci vůbec vzniknout.Nebo měl,ale asi by vypadal úplně jinak...80% a pátá hvězda prostě jen tak. ()

DJ_bart

Když si vzpomenu na naše nejdiskutovanější seriály ze základky, přední příčky krom Top Gearu, The Walking Dead a Kdo přežije si vždy uzmula tahle gladiátorská oslava gore. Jednoduše nostalgický guilty pleasure hadr, jemuž odpustíte obsesi hektolitrových cákanců krve, papundeklový interiéry, schematickou šablonovitost, béčkovost a emocionální vypjatost. Andy Whitfield navždy zůstane v našich srdcích 💔 ()

Arkanoid

Reakcie davu v koloseách sú výborné. Zneuctia gladiátora, ukážu mu nahé prsia, zahádžu ho všetkým, čo majú po ruke, vypískajú, skandujú jeho meno, onemia pri náhlom comebacku a sú vo vytržení z preliatej krvi. Škoda, že dav je skôr CGI, ale inak plní svoju úlohu výborne. CGI akcia mi hlavne v prvej epizóde nezapasovala, no neskôr som vďaka aj iným kvalitám seriálu vydržal do konca a bolo to potešenie. Nečakal som, že okrem gurážneho, rebelelijúceho a riskujúceho Spartaca dostanem aj Crixa, hrdého gladiátora, ktorý po mnohých úspechoch konečne spoznáva niečo aj iné, ako slávu, a to lásku, ktorú si začne vážiť viac ako svoje renomé. Doctore, vybičujúci z gladiátorov maximum je zasa striktne morálny, skoro až stoický tréner, ktorý plní dominove príkazy, ale chápe ľudskosť, ktorú sa snaží zachovať aj voči iným, pokiaľ je to možné. Batiatus, manipulatívny, bezozdne ambiociózny, zákerny, vyžadujúci poslušnosť, ale aj odmeňujúci a postupne naberajúci čoraz viac moci okolo všetkých najbližších. Glaber, neustále s urazenou pýchou, ale neustupujúci zo svojich požiaviek, teda len vtedy, pokiaľ už nemá veľmi na výber. Blúciaci, ale vždy obetavý Varro. Manipulujúci a veľmi prefíkaný Ashur. Aj ženské postavy sú výborné. Hviezdi tu Lucrecia v podaní Lucy Lawless, ktorá sa snaží naplniť manželovu ambíciu dostať sa do vyšších kruhov manipuláciou Glaberovej ženy Ilythie cez jej sexuálne chúťky. Zradená jej výberom jej nachystá pascu, ktorá síce nedopadne podľa jej predstáv, no dokáže ju využiť vo svoj prospech. Verné ženy ako Sura či Naevia im zdatne sekundujú. Akcia je známa slow motion, CGI a hektorlitrami striekajúcej krvi, no po čase sa na to dá zvyknúť, aj keď prvá epizóda pritom vyzerá ako päsť na oko. V ďalších epizódach sa ale táto kombinácia gýčovitej akcie a kvalitného vedenia príbehu spojí do jednej kontinuálnej masy, od ktorej nebudete vedieť odtrhnúť oči. Okrem akčných scén je tu výborne natočených aj niekoľko sexuálnych. Máme tu úprimnú vášnivú lásku, zhýralé hrátky mocných s otrokmi, ale aj tvrdý sex gladiátorov z povinnosti.  Kvalitná séria, odohrávajúca sa skoro celá v meste Capua, riešiaca nespravidlivé zaobchádzanie gladiátorov v arénach a ich tréningových centrách. Zamrzí len smrť Andyho Whitfielda, ktorý nemá adekvátnu náhradu v ďalších sériach v roli Spartaca. ()

Webb

Třináct hodin zhlédnuto za jediný den, do děje jsem byl vtažen. Snaha vnést do historického seriálu novou vlnu současného trendu byla tentokrát z mé strany zúročena podstatně více než jindy bývá u mě skoro zvykem. Díky velice schopným vůdčím rukám jsem viděl hnus Capui prolezlý červy všemožných intrik do posledního písku v kamenných základech. Rakovina si nevybírá a tak byl bohužel tento potenciál utnut dříve, než mohl být Spartakův příběh kompletní. Season 1 [8/10] ()

Shakers

Spartacus: Blood and Sands (100%) je ďalší seriál z dielne HBO, ktorý je predovšetkým kvalitný. Možno vám to príde ako vykrádačka 300 a Gladiátora, ale presne tak to aj malo byť. Tvorcovia mi naservírovali posvätnú pôdu, na ktorej ukázali fajn akcie. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak u mňa herecký objav Andy Whitfield rozhodne zabojoval a svojou charizmou dokázal moju pozornosť upútať aj pri menej zaujímavých scénach. Ostatný herci boli tiež dobrý (Manu Bennett, Peter Mensah) a dokonca by som povedal, že si tie role podaktorý aj užívali (John Hannah, Lucy Lawless). Tento seriál, ale neokúzli len 300-vkovým vizuálom, ale aj prekvapivo brutálnymi akciami, erotikou, skvelou hudbou a hlavne dobrým príbehom, ktorý je v každom diely dosť zaujímavý aby ste sa nenudili. Za seba môžem povedať, že som sa moc nenudil a skôr som si to užíval ako tie dobroty, ktoré som konzumoval počas tých 13 hodín. ()

• V celé 1. sérii nezazní Spartakovo (Andy Whitfield) pravé jméno. Vždy je chytře zamluveno dialogy. Z historie známe pouze jméno gladiátora Spartakus. Jak se ve skutečnosti jmenoval, nikdo netuší. (Lucasion)
  • Spartakus (Liam McIntyre) bojuje s vojáky Glabera (Craig Parker) v domě Batiata (John Hannah) a vedle jeho nohy leží cvičný meč (nejdřív u levé a pak, když se otočí, u pravé, kterou do něj lehce kopne). V pozdějším záběru (cca v čase 0:39:25 - poté, co Glaber dá pokyn ostatním vojáků k útoku) už tam meč není a Spartakus ho nemá ani v ruce. (PatrikP4)
  • Producent Steven S. DeKnight během výroby 1. série žertoval, že Spartakovo (Liam McIntyre / Andy Whitfield) tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak mohou seriál klidně zakončit tím, že bude pokračování ve vesmíru s astro-zombies. (Dlee)