Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán. (oficiálny text distribútora)

Rozhovor  - Pavel Taussig

Nonna

Vlasta Burian jako milovník a král je zábavný. Přerod z moravského podvodníčka a dlužníka v elegantního a rozhodného krále, který si získá národ, vyžene atentátníky a konspiranty a okouzlí samotnou královnu, zvládl Burian s bravurou sobě vlastní. Jeho druhá role, zbabělý král trpící stihomamem (..."tuhle jsem měl dokonce pumu v kartáčku na zuby"!), je tak jinace zahraná, až se vnucuje pocit, že jsou herci snad skutečně dva. Skvěle jim k tomu sekunduje Sherlock Frič ve své zřejmě nejslavnější herecké roli. Scénář je napsán natolik dobře, že Burianovi nezbývá přehršel času na obvyklé šaškárny a předvádění svého komického talentu, ale skutečně hraje. I když jeho výuka jazyků je naprosto nezapomenutelná. Film pokládám ze všech s Vlastou Burianem za nejlepší. ()

Eva_D666

Tak tenhle kousek je taky vohromnej! Jedna podoba jako bázlivý a rozmazlený pán král a druhá podoba jako králova imitace Lelíček, který si s nadhledem poradí opravdu se vším. Je vidět, že Burian dokáže sehrát všechno. ..Ale naprosto mě dostala krátká lekce, jak se rychle a svépomocí naučit francouzsky a anglicky..: "itensju very plís, támhle sebou někdo říz"..:-D ()

PetraMishka

Až do poslední čtvrtiny je tento film průměrný - do množství humoru, děje a originality, zatímco poslední čtvrtina je tak svižná a vtipná, že dávám nakonec 4*. Vlasta Burian je tu v neobvyklé roli "milovníka" a Lída Baarová sice zpočátku hodně deklamuje, ale zrovna v této roli je to pochopitelné. Martin Frič jako Holmes je velmi originální a nijak dojem nekazí, i když je akčnější, než je obvyklé. ()

pytlik...

Na jednu stranu film obsahuje pěkné Burianovy hlášky, které by třeba z jiných úst zněly poněkud trapně, ale v jeho podání působí vtipně (to bude žezlo upocený - audience, jak ta se jí - ruko, totiž páže), na druhou stranu ovšem podívanou kazí Frič, který sice byl vynikající režisér, ovšem coby herec se umisťuje na čestném druhém místě v žebříčku nejhorších prvorepublikových herců hned po Bedřichu Veverkovi. Ale bylo to o chlup. Jinak Baarová krásně ukazuje, jak se nevyplácí poslouchat ženy a snažit se před nimi předvádět, protože to muž často zaplatí vlastním krkem. Ona si vůbec neuvědomila, že ten pravý Fernando se nechoval zbaběle, ale čistě racionálně, protože hrozba atentátu byla víc než reálná. Statečná Fernandova imitace přežila ukázání se na veřejnosti jen čistou náhodou. Dále, každému určitě utkvěla v paměti skvostná úvodní scéna, kde se Burian snaží vypořádat s věřiteli, což není lehké, když má jen 50 Kč (bytné dlužím 47 Kč, 47 a kolik je 50, 47 a 3 je padesát, bytná mi tedy zaplatí 3 Kč). Díky ní jsem odhalil, že přímý Burianův potomek žil určitě před pěti lety v Praze, a dokonce vím, kde pracoval, za přepážkou Komerční banky, a jmenoval se pí. Kolářová. Určitý člověk mi totiž chtěl zaplatit určitou částku, přinesl příkaz do téhle banky, dal na něj své razítko a svůj podpis, ale omylem prohodil plátce a příjemce. A pí. Kolářová bez mrknutí oka ty peníze z mého účtu strhla a poslala mu je. ()

Sandiego

Čekal jsem třeskutou Burianovskou veselohru, ale čekání mě příslo nekonečné, nakonec se pamětihodné scény vyskytly, ale spíše až ke konci filmu. Scénář je dost slabý a hluchý a Lída Baarová je tu neuvěřitelně krásná, ale co je to platné, když tady hraje jako beznadějná ochotnice a její role je tak patetická, až se člověk stydí. Nebýt její dvojnice, myslel bych si, že je tak "stupidní" jako jí hraná postava královny. ()

• Spoločnosť Elektafilm zakúpila filmové práva na poviedku od Huga Vavrečku, redaktora a dedka niekdajšieho českého prezidenta Václava Havla. (Raccoon.city)
  • Úvodná scéna, kde Sherlock Holmes (Martin Frič) hovorí po anglicky, nebola ešte v 90. rokoch súčasťou kópie filmu. (Raccoon.city)
  • Hvezdáreň, kde majú presný čas, aby mohli presne budiť kráľa Portorica Fernanda XXIII (Vlasta Burian) sa natáčala v Štefánikovej hvezdárni v Prahe-Malá Strana, Petřín 205. (Raccoon.city)