Malá Dorritka

• Nemecká ríša Klein Dorrit (viac)

Rozsáhlá tvorba Karla Lamače zahrnuje více než 200 snímků nejrozmanitějších žánrů, natáčených u nás i v zahraničí (Německo, Rakousko, Francie, Maďarsko, Holandsko, Anglie, USA). Do roku 1938 Lamač točil zejména v Německu, a to v produkci vlastní společnosti Ondra-Lamač-Film, kterou založil s Václavem Wassermannem, Otto Hellerem a Anny Ondrákovou, nejvíce obsazovanou hvězdou svých filmů. Spolupráce Lamače a Ondrákové započala již v němé období snímkem Gilly poprvé v Praze (1920) a s výše zmíněnými vytvořili stabilní tým, stojící za řadou divácky úspěšných filmů. S Hellerem a Ondrákovou natočil Lamač i snímek Malá Dorritka podle stejnojmenného románu Charlese Dickense. Po boku Ondrákové se tady objevila známá šantánová zpěvačka Hilde Hildebrandtová, ústředního padoucha vytvořil Fritz Rasp. (mar) (NFA)

NinadeL

Půvabné vybočení z klasické produkce Ondra-Lamač-Filmu. Anny v rozkošném zpracování Charlese Dickense a jeho dvojdílného sociálně kritického románu z let 1855-1857 se stává madonou všech chudých a potřebných. Nejvíce samozřejmě dbá o svého otce ve vězení pro dlužníky, ale má také své soukromé tužby... Nejdokonalejší je scéna přípravy narozenin, kdy sirotkům zpívá tu nejněžnějších ukolébavku v dějinách filmu. Mathias Wieman sice nepatřil mezi její nejlepší partnery, ale v tom roce 34 dvakráte její soupeřka Hilde Hildebrand mi vše bohatě vynahradila. Z dalších adaptací stojí za pozornost česká inscenace z roku 1967 a BBC minisérie z roku 2008. ()

• Dva roky před tímto filmem Eduard Künneke napsal berlínskou operetu Klein Dorrit a utužil tím popularitu románu v německy mluvících zemích. (NinadeL)