Dharáví: Do nitra indického slumu

Kevin McCloud

Kamera:

Joel Devlin

Kevin McCloud (sprievodca)

Kevin McCloud se vydává z Británie do chudinské čtvrti Bombaje - Dharáví. Rád by zde vypozoroval zásadní rozdíly mezi svým domovem, kde lidé sice mají peníze a žijí v čistotě, ale je tu vysoká nezaměstnanost a kriminalita... Kevin McCloud se nastěhoval na jedno z nejextrémnějších a nejhustěji obydlených míst na světě – do chudinského slumu Dharáví v indické Bombaji. Díky tomu, že žije a pracuje společně s místními, objevuje 15 tisíc „jednopokojových průmyslových odvětví" umístěných v rámci hranic slumu. Kevin zjišťuje, že místní komunita si uchovává neobyčejného ducha i navzdory těžkým životním podmínkám. Vyspělá západní města by se od této soběstačné společnosti mohla hodně naučit. (TV Prima)

MI-380

Asi hlavně díky osobnosti McClouda tenhle dokument svým vyzněním vysoko přesahuje většinu obvyklých popisných procházek exotickými světy někde v dáli. Tady jsme zataženi hluboko do pestrobarevného, špinavého, bublajícího mraveniště všech možných náboženství a pracovních činností, do světa bez nezaměstnanosti, bez kriminality, bez povolení stavebních nebo k podnikání. A McCloud pokládá pro člověka rozmazleného evropským blahobytem otázky na tělo, otázky, kdy musíme porovnávat oba světy. Například: Kdo vypadá spokojenější? Jak je to se soudržností rodin? Jak je možné, že z těchto blrohů vylézají do škol tak pěkně oblečené a upravené děti? Který svět je životaschopnější? Jak tihle lidé dopadnou, až je režim přestěhuje do betonových paneláků? 90% (zatím jen 5 hodnotících). ()