Chlapáci

(študentský film)

Otec, vášnivý rybář, se vydá se svými dvěma syny na ryby. Jeho nadšení ze společně stráveného víkendu ale bohužel nesdílí dospívající Marek. Ten otcovým, až téměř despotickým, zapálením pro věc pohrdá a nebojí se dát mu to náležitě najevo. Dotčený otec se snaží zachránit rodinnou tradici aspoň přes malého Frantimíra. Jenže fotbal a holky dokážou všechno pořádně zkomplikovat. Jak se k této životní zkoušce naši hlavní hrdinové postaví? Prokážou se jako správní chlapáci? (oficiálny text distribútora)

honajz2

Ano, musím pochválit kameru a prostředí. To, co mě vadí, je děj a vlastně celé zpracování příběhu. Celé je to natočené jako dnešní umělecké filmy plné deprese. Komedie? To je vtip. Celý příběh nás provází dementní postavy, hrající v dementním příběhu, ale to je všem jedno, hlavně že je to umělécké. Jestli to má nějakou hloubku, to nevím, já ji ve filmech nehledám a vlastně ji ani nepotřebuji. Jak si tedy představuji dobrou komedii? Může být buď naprosto trhlá a šílená nebo může mít zajímavý příběh, u kerého se rád pobavím. Tohle je jenom další umělecká sračka, která nic nového nepřinese, jenom další depresivní snímek, kterých tu bylo mnoho. Jestli to byla tragikomedie, tak nezaujala ani nepobavila. Nebudu dávat pět hvězdiček jenom za kameru. S mým názorem zde většina určitě nebude souhlasit, ale co, je to můj názor. ()

T-pack

Chlapáky jsem viděl v bloku studentskejch filmů, někdy velmi záhy po snímku Šest dní, a nechci říct, že to moje hodnocení úplně ovlivnilo, ale v lecčems jsem si uvědomil, co v porovnání s Šesti dny dělá jako snímek studentský o poznání hůř. A možná mám prostě problém s ambicemi studentské tvorby? Věc se má tak – já chápu, že pro studenta je takovej film asi poslední příležitostí předvést nějakej modernistickej výraz, nějakou bezútěšnost cyklickýho fungování světa, otevřenost výpovědi, než se vrhne na větší, komerčnější projekty. Ale takovej student filmařiny nebude v devadesáti pěti procentech případů ještě na umění zralej. Chlapáci jsou toho živoucím důkazem. Jenže kde mělo Šest dní alespoň nějaký ambice, tady to nevypadá na moc víc, než pokus o jistou poetiku výhradně mužského světa, konkretizovaného do kontextu nukleární rodiny. Nemůžu hodnotit moc dobře snímek, u kterého jsem předem tušil, že mě jeho závěr vyloženě otráví, a u kterého se tak i stalo. Jinak ale uznávám, že vypadal slušně. To ale film filmem nedělá. Ne s takhle výraznou narativní složkou. ()

orkadimenza

Pěknej výběr dvou písniček, krásného přírodního prostředí i herců, ovšem ten příběh stál za starou belu. "Fotbal a holky dokážou všechno pořádně zkomplikovat"? Proč si borec jen tak roztrhne fotku? Co měla být ta scéna s kolejema? Kde je pointa celého "chlapáctví"? Velká škoda vyšla na zmar. ()