Domov pro smyšlené kamarády: Na skok do fantazie

(TV film)
  • USA Foster's Home for Imaginary Friends: Destination Imagination
všetky plagáty

Nejlepší přátelé, jaké si dokážete představit, objevují svět bezbřehé obrazotvornosti. Cenou Emmy ověnčený speciál k americkému animovanému seriálu z produkce Cartoon Networku. Na zápraží domova pro smyšlené kamarády se jednoho dne objeví bedna na hračky opásaná řetězem a s varováním, že ji nikdo nemá otevírat. Dobrosrdečná Frankie nehodlá dbát příkazů pana Herrimana a když z ní uslyší vycházet zoufalý hlásek, bednu otevře. Tím se před ní rozprostře svět nezměrné fantazie, do kterého začne ráda utíkat před dřinou a nevděkem, kterým musí v domově čelit. Když pak jednoho dne není nikde k nalezení, vydají se ji Mac s Modrou, Eduardem, Koko a Wiltem hledat. Ale zachránit ji ze spárů nevypočitatelného světa uvnitř truhly bude úkol hodný nejen opravdových hrdinů, ale také věrných kamarádů.
Celovečerní speciál k seriálu Domov pro smyšlené kamarády vznikl v roce 2008 a získal prestižní cenu Emmy. Americký animovaný seriál Domov pro smyšlené kamarády vymyslel a realizoval proslulý animátor Craig McCracken, který se před tím podílel na výrobě populárního seriálu Dexterova laboratoř a následně proslul svým autorským počinem The Powerpuff Girls. Zatímco předchozí projekty částečně vycházely z klasických motivů populární kultury, které získávaly ozvláštnění osobitou stylizací a přesazením na postavy dětských hrdinů, tentokrát McCracken za přispění animátorky Lauren Faustové, která později stála za mezinárodním fenoménem Můj malý Pony: Přátelství je magické, vytvořil zcela originální koncept. Kolem psychologického fenoménu imaginárních kamarádů vystavěl svět, kde se po vymyšlení tito společníci stávají reálnými. To zavdalo k vytvoření nesčetné plejády roztodivných, barvitých a mnohdy až surreálních figur smyšlených kamarádů, z nichž každý má zcela osobitý vzhled i charakter, byť desítky z nich se v seriálu jen mihnou. Hlavní tahák pak představují osobnosti postav, které se objevují v každé epizodě a svou interakcí proměňují i každodenní úkony v burleskní eskapády. V základu seriálu ale při tom tepe melancholické srdce v podobě motivu přátelství, které nemůže vydržet navěky, ale vzpomínky na něj rozhodně ano.
Domov pro smyšlené kamarády náleží mezi největší hity americké kabelové stanice Cartoon Network a po dobu svého vysílání v letech 2004 až 2009 získal na třicet nominací na prestižní televizní ceny Emmy a animační ceny Annie, z nichž celkem jedenáct proměnil. Uhrančivý mix rozpustilosti, nespoutané kreativity a pravidelně probublávajících dramatičtějších motivů vycházejících z propracovaných charakterů hlavních i vedlejších postav přesně zapadá do charakteristického stylu stanice Cartoon Network. Ta si během dvou desetiletí existence vybudovala renomé coby producent nejoriginálnějších a nejvtipnějších seriálů pro děti a mládež, přičemž mnohé z nich se staly kultovními hity i mezi dospělými diváky. Legendární tituly jako právě ty, na nichž se podíleli Craig McCracken a Lauren Faustová, ale i další jako Samuraj Jack, Camp Lazlo, Chowder či The Marvelous Misadventures of Flapjack vydobyly Cartoon Networku takovou popularitu, že konkuruje nejsledovanějším televizním stanicím zaměřeným na děti, Disney Channelu a Nickelodeonu. V tomto triumvirátu má Cartoon Network neotřesitelnou pozici díky nekompromisnímu udržování svého stylu. Namísto napodobování cizích vzorů totiž kráčí striktně vlastním směrem, a naopak sám je v pozici, že utváří trendy, které se konkurence pokouší napodobit. Staví při tom na neokoukané vizuální stylizaci, nadsazeném pojetí žánrových schémat a odvázaném absurdním humoru. Hlavní klíč k úspěchu pak představuje zajišťování větší autorské svobody tvůrců a především přesvědčení, že by se děti neměly podceňovat a namísto uniformních franšízových prefabrikátů by měly dostávat originální podívanou. (Česká televize)

honajz2

Stejně jako seriál to skvěle funguje, baví, zaujme, má to sympatické postavy (hlavně Modru, kterého jsem si po nějaké době hodně oblíbil), taky je to správně ujeté a má to příjemnou stopáž, takže proč ne. Pro fanoušky seriálu povinnost, pro ostatní to stojí minimálně za zhlédnutí. A neznalost seriálu v tomto případě nevadí. K páté hvězdě mi něco chybělo, ale na silné 4* to vidím. ()

majo25

Seriál nepoznám, ale asi sa nebude líšiť od samostatného filmu. Animácia je síce jednoduchá, ale vtipná a hlavne nápaditá. Hlavne na nápaditosti a dobrom humore može tento animák stavať. Pri takejto kombinácii ani uletenosť či šialenosť nevadia. ()