Tajomstvo domu s hodinami

• Česko Čarodějovy hodiny (viac)

Keď sa 10-ročný Lewis (Owen Vaccaro) dozvie, že sa musí presťahovať k svojmu strýkovi, netuší aké magické dobrodružstvo ho čaká. Jeho novým domovom sa stane rozľahlé starodávne sídlo, v ktorom, ako čoskoro zistí, sa dejú veľmi čudné veci. Strýko (Jack Black) a jeho susedka (Cate Blanchett) sú totiž čarodejníci a už dlho sa snažia rozlúštiť tajomstvo strašidelných hodín, tikajúcich v stenách domu. Podarí sa im s Lewisovou pomocou hodiny zastaviť a odvrátiť tak apokalypsu, ktorú kedysi dávno naplánoval jeden zlý čarodejník? (Forum Film SK)

Laxik

Čarodějovy hodiny mě nasraly. První půlka je totiž výborná, skvělá tajemná atmosféra vzešlá z koktejlu fantasy, pohádky a klasického universalovského hororu šmrncnutého Poem, se zábavnými postavami a správně ujetým smyslem pro humor. Když pominu těch pár motivů, co to vyloženě vykradlo z filmových Harry Potterů, jsem nic podobného už dlouho neviděl. Jenže Eli Roth je prostě šupák, co si ani nedokázal sehnat pořádného scénáristu, takže se z filmu nakonec místo motýla vyklubala hloupá a nudná můra, která když neví, co s postavami nebo příběhem, ústřelí k humoru dětí na prvním stupni základky. Ty tři dávám spíš z objektivity, protože první půlku jsem si fakt užil. Ale subjektivní dojem z celého filmu je absolutní zklamání. ()

Sany33

Základným problémom Tajomstva domu s hodinami je jeho vekové ohraničenie. Samozrejme, príbeh by sa dal označiť ako rozprávka pre deti vo veku od šesť do osem rokov. Veď na námete o mladom čarodejníkovi, ktorého bláznivý strýko zaúča do tajov mágie, aby sa sám mohol postaviť proti zlu a zachrániť tak svet, nie je nič zlé ani strašidelné. Avšak, práve charakteristiky strašidelného žánru posúvajú snímku za hranicu dvanástich rokov. To už sa príbeh o mladom warlockovi môže zdať takto starým deťom príliš banálny a pohybujúci sa na hranici trápnosti. Kvôli vekovým obmedzeniam sa tak táto snímka pre mladých tínedžerov môže, ale nemusí, stať plnohodnotnou náhradou na obyčajné horory pre dospelých. Okúzľujúci príbeh plný mysteriózneho tajomstva, smútku nad stratou blížnych, oživovaním mŕtvych a pocitom apokalypsy, sa tak razom obmedzuje iba na farebný CGI karneval s nadužívaným humorom, ktorý sa nepodarilo zachrániť ani hviezdnemu hereckému obsadeniu v podaní Jacka Blacka a oscarovej Cate Blanchette.31% ()

sedm.1

Se nám Eli krapet pomátl, ne? Vážně upřímně by mě zajímalo, co ho vedlo chopit se zrovna této filmové látky, zabrousit pro něj do žánrově absolutně neznámých vod a zplodit tak ve výsledku takovou nezáživnou pohádku. Peníze? Závazky? Nebo prostě jen chuť zkusit něco jiného, nového, neznámého? No, ať to bylo cokoliv, myslím, že poznal, kde se cítí být jistější a přesvědčivější, neboť Čarodějovy hodiny zkrátka není zábavná podívaná a konkrétně jemu se fakt nepovedla. Zápletka je krutě tuctová, a nezměnila to ani zombí vložka, tempo působí vlažným dojmem, bez nějakých výkyvů, závěrečné akčnější finále je pak jeden velký průser, který se podle mě tvůrcům naprosto vymkl kontrole, neboť něco tak trestuhodně naivního a hloupého nemohli myslet snad ani vážně, výraznějších, či zapamatováníhodných scén se též nedočkáme, s efekty je to jak na houpačce, tu povedený, jindy edwoodovský, napětí neexistuje a atmosféra je v rámci žánru možná působivá, nicméně film stejně nezachraňuje. Obsazení jinak podle mě mělo celý snímek táhnout, to bych ovšem nesměl být alergický na „osobitý“ herecký projev Jack Blacka, který tu opět čuráčkuje jak smyslu zbavený, to je fakt prvotřídní herecký břídil a z Cate Blanchett jsem měl dojem, že si přišla vydělat jen nějaký ten peníz, ale krom nablblého úsměvu do toho nedala nic navíc. Mě tato rodinná fantasy pohádka zkrátka neoslovila, nebavil jsem se u ní, a vlastně ani nedokážu říct, komu bych jí mohl přímo doporučit. Pro malé děti to je nevhodné, pro dorost nezábavné a pro dospělé zas až moc naivní. ()

chelseaman22

Pravdou je, že film stojí a padá na Jacku Blackovi. Bohužel, film se točí okolo odporného malého hmyzu, který jedná stejně neuváženě jako Ronald Weasley při famfrpálovém zápasu. Svou neuvážeností oživí bídáka, který zazáří především líbačkou se svojí milenkou (nutno poznamenat, že bídák je oživlou hnijící mrtvolou, proto vzdávám veškerý respekt této divě). 57% Celosvětový příjem k 28. 1. 2019: $131,457,147, což je 3,13 násobek rozpočtu ()

Fiftis

Toto síce nie je to žiadny zázrak, ale Jack Black bol konečne super. Aj dabing sa tentoraz podaril. Je to zábavný fantasy film. Vo svojom kresle som sa pár krát chvíľku nenudil. Napätie a zábava sa sem tam dostavia. Priemerný film na daždivé nedeľné počasie. Až na tú záverečnú bitku, od ktorej som čakal trochu viac. The House with a Clock in Its Walls majú čarovný Burtonovský look a Jacka Blacka so sexi Cate Blanchett v hlavnej úlohe. No a to je tak zhruba všetko podstatné. Príbeh má zbytočné dejové línie a keby sa zameral len na tú hlavnú s hodinami, urobil by lepšie. Skrátila by sa tak aj dĺžka a filmu by to určite prospelo. Miestami sa mi to zdalo totiž zdĺhavé. Film však ponúka aj humor, napätie a akciu čo beriem ako pozitíva. Pri rodinných snímkoch to totiž nebýva až toľko zvykom. Celkovo to vidím na lepší priemer. Filmu dávam 60%. ()

• Fiktívny Dom s hodinami bol založený na skutočnom dome s názvom Cronin Mansion, ktorý sa nachádza v rodnom meste autora knižnej predlohy Johna Bellaira. Mesto taktiež poslúžilo ako základ pre fiktívne mesto New Zebedee. (Astonko)