Americká 90. léta

• USA The Nineties
USA, 2017, 4 h 54 min (Minutáž: 42 min)

Kamera:

Jack Kney, B.J. Iwen

Nelson George, Madeleine Albright, Christiane Amanpour, Lance Bass, Arsenio Hall, Steven Bochco, David Boies, Barbara Boxer, James Burrows, Larry Charles (viac)

George H. W. Bush, Bill Clinton, technologické inovace, terorismus, revoluce alternativní hudby a hip-hop, zlatý věk televize, médií a zábavního průmyslu -- to jsou devadesátá léta! V jednom seriálu všechno, co uzavíralo 20. století a otvíralo nové obzory člověku vstupujícího do třetího tisíciletí, ve kterém dnes žijeme. (TV Spektrum)

Hwaelos

Dokumentární série o devadesátkách z produkce Toma Hankse, která skutečně danou dobu dokumentuje, tj. předkládá divákovi útržky dokumentárního materiálu, které ale jen minimálně kontextualizuje či interpretuje. Což znamená, že jde o příjemný nostalgický výlet do období mého dětství a dospívání bez další přidané hodnoty. ()

subic

Já v devadesátkách dospíval, takže... Ty americké devadesátky na televizních obrazovkách pro mě byly seriály, jako třeba Fresh prince a 90210, ale hlavně Simpsons, Akta X a i třeba Sex ve městě. Hudba, to nebyl jen rap a hip hop, chlapecké a dívčí kapely, ale hlavně grunde, takže Nirvana a pak taky Alanis Morissette. ()

GTS_PUNK

Miniséria televíznej stanice CNN, tentokrát zameraná na deväťdesiate roky dvadsiateho storočia, prináša popkultúrny pohľad na záverečnú dekádu milénia najmä skrz optiku Spojených štátov amerických. Sedem epizód predstavuje pozoruhodný mix postupne sa meniacej spoločnosti nie iba v USA, ale prakticky na celom svete, ktorý sa nielen, ale najmä vďaka internetu stal onou povestnou "globálnou dedinou". Toto prepojenie so sebou, ako to ukazuje dokument, prinieslo okrem pozitív aj viaceré negatíva. Celý tento mix však vytvoril ikonické desaťročie, ktoré v zhutnenej, ale dostatočne zaujímavej forme divákovi predostiera práve tento počin. Množstvo skutočností s pôvodom v deväťdesiatych rokov - či už kultúrnych, politických alebo sociálnych - stále dokáže ovplyvňovať spoločnosť, čo iba dokazuje, aký dopad táto dekáda z historického hľadiska mala. The Nineties to dokážu veľmi dobre zachytiť a diváka preniesť späť v čase, aby mu ukázali, že záver dvadsiateho storočia nebol iba o ikonickej televízii, skvelej hudbe a technologickom pokroku, ale tiež o terorizme, občianskych vojnách a často napätej politickej situácii. ()

oasismanik

Celkom kvalitná dokuséria plná nostalgie z prapodivných 90s. Občas to skáče divoko z témy do témy, ale nič výrazne rušivé. A trochu ma mrzí, že jedna z kľúčových tém, hudba, nedostala viac ako jednu epizodu, keď už televízia dostala dve. Najúsmevnejšia je, takto s odstupom času, spomienka na paniku, keď si ľudia mysleli, že skolabuje a skončí svet, pretože počítače nedokážu pochopiť, že po roku 1999 príde 2000 :) ()

Slasher

Devadesátá léta v USA skrze TV, muziku, technologický progress, politický poměry, domácí terorismus a sociální pnutí. Je to první dekáda, co si živě vzpomínám a v závěru (MTV hits) jsem se neubránil vlně nostalgických emocí - ač bych našel řadu kapel, co měly obecně veliký dopad a nikdo je tu nezmínil. Takhle suma sumárum jsou 1990s složitější, zajímavější i temnější, než jak mi běžně hraje v povědomí. ()