Svet podľa termitov

(festivalový názov)
  • Česko Svět podle termitů (viac)
Česko, 2017, 52 min

Réžia:

Jan Hošek

Scenár:

Jan Hošek

Hudba:

Ivan Acher

Miroslav Táborský (rozprávač)

Čeští odborníci odhalují překvapivá fakta ze života exotických termitů. Termiti, starobylá skupina hmyzu, nejsou jen obávanými škůdci. Jejich význam je daleko větší a dnes už víme, že svou činností do značné míry ovlivňují podobu celého našeho světa. Pro mnohé bude možná překvapením, že mezi vědci, kteří zkoumají život exotických termitů, hrají důležitou roli i naši odborníci. Diváci mohou sledovat výzkum docenta Jana Šobotníka z České zemědělské univerzity v Praze a jeho kolegů. Navštívíme s nimi pralesy Jižní Ameriky a Afriky i laboratorní pracoviště. Před několika lety vzbudili tito odborníci celosvětový ohlas svým objevem takzvaných „vybuchujících termitů“ a během našeho natáčení zaznamenali u termitů nejrychlejší pohyb ze všech pozemních živočichů. Seznámíme se s podivuhodným společenským systémem termitů, poznáme, jak se brání před nepřáteli, a zjistíme, že právě tento nenápadný hmyz jako první na Zemi objevil zemědělství. Dozvíme se ale i o tom, jak rozkládají mrtvou organickou hmotu a umožňují její návrat do přírodního koloběhu. Mají proto zásadní úlohu ve fungování celého globálního ekosystému. Řečeno slovy docenta Šobotníka: „Náš svět by bez termitů vypadal úplně jinak.“ (Česká televize)

Autogram

Termity sú drobný hmyz s ďalekosiahlym významom pre rastlinné spoločenstvá a možno aj pre život na planéte. Všetko ešte nechápeme, ale už to, čo vieme, je dosť. K poznaniu veľkou mierou prispievajú aj českí vedci na Francúzskej Guayane, ktorí urobili veľký kus práce. Vo výskume aj miestnej osvete, a zostáva len zaplakať, ako sa tropický prales nenávratne stráca. Veselosmutné je to, že tam natočili aj štart rakety Ariane. Málokedy sa na čsfd vidí priemer hodnotenia 100%, ako práve tu (čas 21:55). –––– Je to jako by 10000 slepých dělníků stavělo mrakodrap bez architektů, bez plánů a bez stavbyvedoucího. ()

oashi

Dávám pět hvězd, to je jasné. Terénní i laboratorní práce super. Jen za závěr výtku: Platit jim za co? Za nic? Před tím varuji: Peníze za nic jsou pro Afričany cestou do pekla! Veškeré ty naše charity a věci zdarma jim tam jen ničí ekonomiku, dále je tlačí ke dnu. Kdejaký cestovatel, který země a kultury opravdu poznává, vám potvrdí, že nejlepší pomocí jim je, když si u nich nakoupíte: Nejlépe jejich místně vyrobené zboží. Hračky jim nevozte, abyste je rozdávali: To jen zkazíte další generaci. Potřebuji se naučit, že hodnota vzniká prací, ne žebráním, ani ojebáváním. ()

nascendi

Keď som sa dostal k dokumentu, mal na ČSFD 100 %. Bol som primerane zvedavý. A film je to nesmierne zaujímavý, pretože, povedzme si to úprimne, kto z nás vie o termitoch o niečo viac, ako to, že si stavajú termitiská. Film nám o termitoch povie oveľa viac, všetko je mimoriadne zaujímavé a viackrát demonštruje úžasnú schopnosť evolúcie harmonizovať celý systém. Film sa bohužiaľ dotýka aj toho, ako tento milióny rokov harmonizovaný systém likviduje rozpínavá koruna tvorstva, kvôli neustále rastúcim nárokom. Veľké uznanie doc. Šobotníkovi, ktorý skúma organizmy nevyskytujúce sa na našom území a pri výskume obdivuhodne kombinuje terénnu prácu s laboratórnymi pokusmi. Som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože by som s týmto dokumentom mal trochu problém. ()

easaque

4* tak jsem se dostal k momentálně opěvovanému dokumentu (93%), kde jsem se dozvěděl toho hodně o termitech i mravencích. Určitě je prospěšný a poučný, ale forma mi nepřišla zase tak kvalitní, abych dal svých 5 hvězd, ale čtyři si zaslouží. Na české poměry je to však nadprůměr a doporučuji těm, kdo se chce o termitech, jejich společenství a vlivu na ekosystém, dozvědět víc. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()