Meryem

Turecko, (2017–2018), 60 h (Minutáž: 120 min)

Hudba:

Kıraç, Garbiyeli

Ayça Aysin Turan, Furkan Andıç, Cemal Toktaş, Serenay Aktaş, Selim Erdoğan, Ayta Sözeri, Ayten Uncuoğlu, Mutlu Güney, Açelya Topaloğlu, Bestemsu Özdemir (viac)

Meryem je krásna, mladá, skromná dievčina, ktorá pracuje v pekárni. Jej priateľ Oktay sa stane prokurátorom a Meryem dúfa, že ju požiada o ruku. Počas nočnej jazdy autom ale majú autonehodu -  Oktay nešťastne zrazí snúbenicu bohatého vplyvného Savaša. Meryem ako jeho obetavá priateľka zoberie vinu na seba, to ale netuší, že pri autonehode zomrel človek - Savašova tehotná snúbenica Sevinç. Na súde proti Meyem je prokurátorom samotný Oktay, ktorý pre ňu žiada najvyšší – 8-ročný trest a tak sa Meryem, krivo obvinená z trestného činu, dostáva do väzenia. Savaš sa chce najprv pomstiť Meryem a zničit jej život, neskôr však postupne zisťuje pravdu. Zamiluje sa Savaš do Meryem, aj keď si myslí, že Meryem zabila jeho priateľku? Dokáže Oktay po zrade Meryem naďalej žiť s pokojným svedomím? (TV Doma)

Kri-kri

Svým námětem poměrně zajímavý dramatický seriál, u něhož spolehlivě udržíte pozornost, navíc z turecké tvorby patří k těm kratším. Zaujme nejen ústřední dějová linka, kdy Meryem kryje Oktayovu vinu za smrt Sevinç a zároveň se pomalu sbližuje se Savasem, mě osobně dost zaujal i velmi pomalu vyvíjející se vztah Güçlü s policejní komisařkou Burcu. Nepopírám, že seriál má i mnohá negativa, často mi lezla na nervy Meryemina zatrvzelost o Oktayově provinění mlčet doufajíc, že tím ochrání své blízké, ovšem tímto jejím konáním se několikrát stal pravý opak, Oktay se v záměru zahlazování stop nezastavil před ničím a mrtvých postupně přibývalo, alespoň že Selma jeho útok přežila. Zhruba po dvou třetinách seriálu, kdy je Oktayovo provinění konečně odhaleno už příběh nemá moc co nabídnout a tak se pak už jen několikrát opakuje Oktayova údajná smrt, jeho následné zmrtvýchvstání a dokonce i opakovaně narušený svatební obřad. Dějová linka se Suzan Sahikou a její touhou po pomstě Yurdalovi mě moc nebavila, ale sympatické bylo, že Tülin i v těžkých časech stála za svým manželem a s nevlastními dětmi měla dobrý vztah, což se u macech stává zřídkakdy. Beliz se nakonec přidala na správnou stranu a motivovaná bratrovou smrtí jako jediná byla schopna s Oktayem definitivně skoncovat. Protivná postava je Oktayova matka Nurten, tu babu budete mít potřebu mnohokrát pořádně proplesknout i přes obrazovku. Vyzdvihnout též musím kvalitní slovenský dabing. Uděluji průměrné hodnocení 3 * a 55%. ()

B.Wilde

Ani bych nevěřila, že to nakonec napíšu, ale dala jsem tomuhle seriálu druhou šanci... a po dost dlouhé pauze jsem ho konečně dokoukala. No nebudu lhát, bylo to občas fakt náročné, únavné a repetitivní, ale přesto tady bylo několik věcí, pro které to stálo za to vidět. Začátek je velmi slibný, ale velmi rychle do přejde to směru, který mě popravdě moc nebavil a kdyby tady bylo o polovinu méně dílů, myslím si, že se pomalu nic nestane. Ty zásadní věci by se tam jistě vešly tak jako tak. Utvrdila jsem se v tom, že drama není můj žánr, určitě ne v turecké produkci, na takový seriál asi musí být člověk v nějaké speciální náladě nebo si neumím představit, že bych na něco takového koukala v jednom kuse. Ale zhruba třetina seriálu mě opravdu bavila, měla dobré tempo a děj. Škoda, že to bylo oproti tomu zbytku docela nevyvážené. Některé scény byly opravdu mizerně natočené a dějové mezery to tady také mělo, každopádně za hlavní dvojici a ty pasáže, co mě zaujaly, dávám nakonec s přivřenýma očima tři hvězdy. ()

Danikaa

Celkom sa mi to páčilo. Niektoré úmrtia boli síce zbytočné a Oktayova nesmrteľnosť neuveriteľná, no tak či tak, bolo na čo pozerať. Zaujímalo by ma, či to tak bolo aj v kórejskom origináli  Secret Love z roku 2013. Podivná aj keď sympatická sa mi zdala zmena Savašovho otca k lepšiemu. Oceňujem dôveru a lásku Meryem a Savaša, ktorá medzi nimi zhruba od 5 časti panovala a ja som im to verila. ()