Gate: Džieitai kanoči nite, kaku tatakaeri

• Japonsko GATE 自衛隊 彼の地にて, 斯く戦えり (viac)
Japonsko, (2015–2016), 9 h 12 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Takumi Janai (kniha)

Džun'iči Suwabe, Nao Tójama, Jurie Kobori, Kódži Jusa, Ajahi Takagaki, Mucumi Tamura, Rumi Ókubo, Mabuki Andó, Masuo Amada, Šóto Kašii, Rina Sató, Jukana (viac)

Itami Youji je 33letý otaku, který se jednoho srpnového odpoledne vydal do obchodního centra v Ginze (část Tokia), aby si pořídil nové kousky do své sbírky. Ve stejný den se však v Ginze otevřela i tajemná brána, z které se vyhrnuli „středověcí" vojáci a mnoho dalších fantasy stvoření a příšer, které začaly neprodleně masakrovat zdejší obyvatelstvo... Itami Youji je ovšem také vojákem JSDF, a tak se díky svému výcviku aktivně zapojil do obrany města. Podařilo se mu zachránit několik životů a spolu s místními ozbrojenými složkami udržet nepřítele tak dlouho, než dorazila armáda, dostala situaci pod kontrolu a zahnala většinu nepřátel zpět do brány.
Po několika týdnech dohadování světových politických špiček se japonská vláda rozhodla, že pošle skrze bránu svůj vlastní výsadek, který má za úkol zanalyzovat další nebezpečí ze strany tohoto záhadného protivníka. Jedním z důstojníků v této ozbrojené skupině je také Itami. A tak zatímco světové velmoci řeší, jak naložit s nepřítelem a jak využít případné bohatství tohoto tajemného světa, Itami má přímo na místě jedinečnou příležitost zažít neuvěřitelná dobrodružství, navázat nová přátelství, získat nové znalosti a možná se i přiučit novému pohledu na svět... (Jeoffrey)

Genryuusai

Seriál s námětem i na anime dost šíleným, to většinou nevěstí nic dobrého. Normálně to dopadá naprosto nekoukatelně. Ale tady jsem se i přes úplnou absurdtitu děje docela bavil. Ach jo, guilty pleasure: tanky proti skřetům, helikoptéry proti drakům... Překvapuje mě, že se to dokáže brát alespoň trochu vážně - a přesvědčivě. ()

Jeoffrey

Kombinace žánru military a fantasy je poměrně zajímavá. Taky to má trochu toho politikaření, a vůbec pár docela solidních témat. Hlavní hrdina je vcelku ucházející a z ostatních postav je podle mě nejlepší asi Rory Mercury, ale i zbytek Itamiho "harému" má své kouzlo. S hudbou ani animací jsem neměl nějaký výrazný problém a třeba takový drak se mi tu docela líbil. Příjemně se na to koukalo a i když to bylo hodně jednostranné a jak naprosto geniálně píše v komentáři Mi Nü-Chai je to celé takový "velmi roztomilý vlhký sen Japonců" o jejich velikosti a síle, tak i přesto se mi tahle japonská military pohádka prostě hodně líbila a klidně bych si co nejdřív dal další sérii třeba s podtitulem "Zolzalova pomsta"... 8/10 ()

Mi Nü-Chai

Jedna scéna vydá za tisíc slov. A takhle nějak to vypadá celé. Pokud po zhlédnutí pokusný subjekt nevydává nadšené pištivé zvuky přibližně ve znění Musím vidět! WTF! Boží WTF! WAGNER!!! je pro jednu z hvězd letošní saisony zřejmě ztracen, neb zjevně postrádá vášeň pro G! a potřebnou dávku infantility. Já se velice těším na druhou sérii a doufám, že v ní tento slibně rozjetý tančík něčím nepokazí. Btw. mne Gate baví i proto, že je to velmi roztomilý vlhký sen Japonců, kterak dokázali porazit cizí obří armádu, obsadit území, kde se vyskytují furries a elfové a obyvatelé je milují, neb jim japonská armáda přináší humanitu (!!!) a všechny mocnosti, které Japonsko během dvacátého století válcovaly, zde prohrávají s perfektně vycvičenou japonskou tajnou službou. Pro postoj tahle realita saje, uděláme si lepší mám nejhlubší pochopení. ()

HAL

Velmi promarněný potenciál - sci-fi námět o large scale vojenském střetu moderní armády a fantasy světa navnadí, ale po prvních dílech se už navzdory logice prakticky vůbec neřeší. Obecně snaha o příběh jde úplně do kopru a všechny díly jsou převážně epizodické a svou náplní poněkud jednoduché: obvykle jde jen o to o obklopit teen nerdy ve vojenských uniformách co největším množstvím lolitek v cosplay oblečcích, mezi kterými pak budou strašlivě awkward a všichni budou moc mluvit o tom jak by si chtěli zašukat... což ale samozřejmě nikdy neudělají, protože jsou všichni tak moc roztomile awkward, a tohle je jen komediální seriál pro děti. Ani jejich romance příběhy se tak nikam neposunují. A když už na nějakou tu bitku dojde, i ukázání jakékoli výraznější brutality nebo kreativního využití střetu techniky a magie se vyhýbají. Škoda. 6/10 ()

Scalpelexis

Seriál o tom, jak by to vypadalo, kdyby Gandalf, Iron Man, Legolas a Diablo se postavili proti..výběhu šimpanzů v ZOO. Podobné srovnání nám anime dopřává, když pasuje proti sobě japonskou armádu z 21. století, která plná zvědavosti objevuje za tajuplnou bránou království disponujíc zbraněmi a bojovými technikami ze středověku. Za normálních okolností by tento nudný souboj skončil během několika dní bez ztráty kytičky na straně Japonců. Jenže! Zdejší obyvatelé země východu slunce jsou mírumilovní poslové z řad otakuů a pokud si něco mají podmaňovat, tak jsou to srdce rytířek pricenzniny gardy a hraní si na tátu zmatených elfek. Ne, mě onen střet 2 odlišných civilizací, jejich diplomatické vyjednávání dělání si mezikulturních přátel skutečně bavil. Křenil jsem se nad alkoholovými jmény pricenzny a jejich rytířek či excentricky upřímnému chování gotické mordýřky Rory. Ale nebavilo mě například sledovat, jak si svatouškové z japonské armády hráli na Bohy a za Bohy byli ve všech ohledech "imperialisty" z druhé strany brány bráni (jsem hotový básník). Postavičky, které byly součástí "harému" hlavního hrdiny, z původních zajímavějších životních záměrů úplně sešly, aby se nechaly odloudit ježděním v autíčku a pokud možno spali na posteli co nejblíž onomu vyvolenému. Pan špatňák je vůbec karikatura čehokoliv démonického a jeho naprostá bezradnost mi ústavičně popírala jeho smysl existence (ale u Tucy to bylo pro mě podobné). Přijde mi navíc, že seriálu ubližuje markantní snaha tvůrců upozadit násilné scény a vyobrazit absolutní minimum krve, i když jim dle všeho předloha káže naprostý opak a tím hned několik scén ztrácí jakoukoliv údernost a nabývá drobné patetičnosti. Je to škoda; autoři evidentně chtějí pracovat s notnou dávkou autentičnosti, třeba právě rozebíráním zákulisního jednání a politikou..jenže je to onou dobrotou japonské strany shozeno spíše do sfér naivně pohádkového snění. On nakonec jediný můj problém je, že jsem už moc moc dospělý, protože mladší se musí bavit na výsost dobře a všechny mnou výše zméněné neduhy za těchto podmínek zmizí :-) Těším se na 3. řadu a doufám v pošpinění japonské pověsti! Slušné 3* ()

Monoxid

Jediné, co je na seriálu zajímavé, je nápad. Neposílejme do fantasy světa osamoceného hrdinu, pošleme tam rovnou celé vojsko! A aby se divák měl jak ztotožnit s hlavním hrdinou, udělejme z něho otaku! Sice je jinak naprosto OP a narozdíl od typických šéfů harému líného budižkničemu pouze předstírá, ale jak jinak bychom do seriálu nacpali všechen ten fanservis?! A nejsou vlastně zajímaví hlavní hrdinové... zajímavější? Škoda, že už jsem toho tolik viděla a přečetla... jinak bych jistě byla nadšená od začátku až do konce. A gothic lolita z paralelního středověkého fantasy vesmíru to opravdu zabíjí... ()

Fordzy

Kombinace Fantasy (Elfové, Magie, Rytíři) alternativní země a moderní Armády (Stíhačky, Tanky, Pušky), spolu tvoří zábavný a originální mix. Hlavní hrdina (Otaku) jako by mi z oka vypadl a i další skvělé postavy se postupně a zajímavě proplétají skrze dobře napsaný příběh. Nechybí ani spousta akce i odkazu na legendární scénu z filmu Apocalypse Now. 75 ()

DaeGurth

Nejdřív jsem se bavil, ale postupem času mě otrávilo, jak (krom vojáků) jsou tam chlapi jako pitomci a všechno řeší ty slečinky. Tak trošku vlhký sen feministky.... Kdyby to bylo shoujo a ne shouhen, tak to ještě pochopím, I ta hlavní postava, je vlastně takový otloukánek. Ovšem vojenské části jako první bitva, podpora města, nebo poslední bitva byly výborné (a Rory mě taky bavila). Možná to ještě sestřelilo, že jsem krátce před tím viděl Uchio to Tora, které (spíš kteří) to ochotně zadupalo do podlahy. ()

kubka4

Spojení moderní vojenské techniky a elfů, mágů, draků a princezen... Kdo by řekl, že to může být tak úžasný? Teď už nemůžu pochopit (no vlastně můžu...), jak jsem mohl tohle anime zavrhnout, když jsem o něm slyšel poprvé, s tím, že to je absurdní blbost. Jak já se mýlil... a jsem za to rád. Nyní mám jiný problém a to zásadní nedostatek anime podobného ražení. Popravdě nevím o ničem alespoň trochu podobném... Gate je chytlavé, akční a místy i hodně vtipné anime, které se může pyšnit naprosto neotřelým námětem. Kromě akce hraje důležitou roli i politika, ať už mezi Japonskem a zbytkem světa nebo mezi Japonskem a Impériem. I pro milovníky romantiky se tu něco najde, ale to už více rozebírat nebudu, kazil bych Vám zážitek. Abych to shrnul: Pokud máte rádi vojenskou techniku, fantasy, nebo se jen rádi díváte na kvalitní anime, tak je Gate tou pravou volbou pro Vás. Já jej řadím mezi své nejoblíbenější... - 100% ()

Radek.SCH

F-4 Phantom, Cobry, Type 74, TOW + elfové, magie, draci, rytíři + infantilní lehce perverzní úchylárna = příjemná zábava? Ty vole, jo. ()

gumbo

Já se bavil od začátku do konce. Originální námět, sympatické charaktery, kvalitní vizuál, dobrý mix akce, humoru, napětí i vážných témat to drží hodně vysoko. Jasně má to pár much, logika chování válčících stran někdy úplně nesedí, hudba je špatná, děj někdy skáče z místa na místa bez nějaké předchozí výstavby, japonští vojáci jsou nesmrtelní a patos z toho občas stříká všemi směry. Ale vždy když to vypadá, že budeme pět minut salutovat japonské vlajce, tak to Itami shodí nějakou otaku hláškou. 75% ()

DaweForeman

Člověku se tohle může zdát jako blbost, protože je tu smíšen absurdní prvek střetu dvou různých časových období a to na jedné straně současného Japonsko a na straně druhé Impéria ve smyšleném světe na styl antického Říma s mnoha fantasy prvkama jako elfové, trpaslíci, draci, kouzelníci aj. další rasy a stvoření. Když to srovnáme s něčím jiným, tak to můžeme v určitém rysu připodobnit anime Outbreak Company. Z tohohle ale nevzejde takové zklamání v podobě grotesky jako ono jmenované anime, ale nabídne nám něco vážnějšího a napínavějšího po všech stránkách. Ano, sem tam se dočkáme pár groteskních prvků na otaku kultuře, které se tu opravdu nedá vyhnout, ale je to vše ve správné míře. Nejvíce se tu dočkáme napětí, jak po straně akce tak i po politické stránce. Politické stránka je tu rozdělena respektive do dvou úrovní - zaprvé Japonsko vs. světové mocnosti a boj o výhody plynoucí z nového světa; zadruhé Japonsko vs. politika nového světa, která je plná různých zápletek. Člověk se tu také dočká i slušného armádního života vedeného za války - od psychologie po ekonomiku, zásobování až diplomacii. Do toho se vmíchá trochu romantiky a různých osobních událostí, takže člověk si užije různé stránky tohohle příběhu. Když ale porovnám mangu a anime, tak manga z toho zásadně vychází lépe, protože anime si dovolilo upravit několik scén, některé celkem klíčové scény (k úplnému pochopení příběhu) chybí a samozřejmě je vše uděláno jemným způsobem, kdy manga má trochu drsnější průběh a události (krev, mrtvoly, agrese, násilí atd.). Co se týče animace a hudby, tak můžu říct, že je to vše v pořádku.*** 2. série (část): Tak po 5 dílech druhé části musím ubrat hodnocení a to především kvůli tomu, že mám předečtenou mangu, která je úplně o něčem jiným. Tak nějak tu základní linku si to drží, ale způsob zpracování, měnění prostředí, událostí a vynechávání různých konverzací z toho dělá hrozně nepřehledné sledování a člověku unikne spousta souvislostí (především události ohledně výpravy do Černého lesa byly největším zklamáním). Proto radši doporučím mangu, kde z toho člověk má větší a silnější prožitek z akčního tvrdšího fantasy, než z téhle pohádky. ()

Kimkong

1. série - Neskutečne zábavné. Všechny postavy sympatické. A hlavní hrdina? Vše bere naprosto v klidu, o nic se nesnaží a vše mu vychází. Jednostranně vítězící armády Japonska. Minimálně 2/3 této řady si zaslouží 5*. Pro mě hodně originální námět a velmi dobře zpracovaný. Hodně dlouho jsem se tak nenasmál. 2. série - Druhá řada řada začíná moc vážně, což není úplně ono. Příběhová část s Tucou mě nudila. Záporáci jsou mizerní a pro Japonce žádná výzva. Až mi jich bylo místy líto. Celkově je zde více politiky, což ale patří k přirozenému vývoji děje. Jako hlavní motivaci pro dokoukání této řady jsem měl doufání, že Tyuule dostane pořádně za vyučenou. Závěr končí tak jak končí, jsem za něj rád a je zde stále prosto pro pokračování, ačkoli ze ztrátou originality nám zůstávají jen perfektní různorodé charaktery v čele s Rory, úžasný mix fantasy a skutečného světa a také musím ocenit tamní módu. Není to, až na vyjímky, úchylný jak ostatní anime s harém nádechem. Přesto tahle řada hodně v mých očích klesla, takže 3+* ()

Herr_Karotte

Dlouho jsem tohle anime odkladal, jelikoz jsem si rikal, ze takova slepenice sveta soucasneho japonska a fantasy proste nemuze fungovat... avsak, svete div se, ono to fungovalo a hlavne ze zacatku to bylo velice zajimavy. Prvnich dvanact dilu bylo super s ohodnocenim ****. Druha pule se vsak dosti tahne a divak uz nezaziva tolik novych situaci a JSDF je stale vyzdvyhovano vys a vys zejmena na moralnim zebricku a dostavuje se dost vojenskych nelogisnosti (neuposlechnuti rozkazu) apod., coz obecne snizuje moje hodnoceni. Celkove hodnotim jako silne *** a rozhodne stoji za to zhlednout aspon prvnich 12 dilu. ()

UncleMorty

Z velice nenápadného, velice nápaditým. Sám musím po zhlédnutí uznat, že i přes prvotní obavy, jak tohle vlastně může fungovat, jsem byl nakonec překvapen že to funguje. Postavení japonské armády ve fantasy světě, proti mečům a magii jasně ukazuje kdo je pán bojiště, navíc děj také není k zahození. ()

Sashmen13

Vlhký moderní Japonský sen, přiznám se, ruka skoro šla k těm 5 hvězdám, ale to by bylo trochu moc. Je tam úplně vše, včetně armády lolitek, prsatých elfů, elitních bajonet cqc bojovnic a hlavně, jeden otaku boy, který je takový japonský rambo. Teď to zní kriticky, což asi taky mírně je. Teda, užil jsem si to, ale aby třeba japonská tajná služba zničila USA, Čínu a Rusko, všechny najednou, to bylo vážně super. Velké + za ukázku, co by se stalo, kdyby se fantasy střetlo s naší armádou, až příliš často ve filmech vidíme scény jak draci/dinosauři/nějaké zrůdy, něco na koních ničí chudáky military. Tak toho bylo dost, tady vidítě co se stane, když dáte fucking bojovou helikoptéru proti draku... SHREDDED!!!! Shrnuto, koukatelná fantasy/military/anime zábava, která občas docela rozesměje, jen se brala možná příliš vážně. PS: pokračování se nabízí tak uvidíme ()

Krnac

8/10 Má to rezervy ale je to super natočené. Niekto sa naozaj pokúsil vykresliť celú situáciu realisticky a fungovalo to, nie len pozemská politika ale aj tá stredoveká fungovala výborne, zaujíma vás nie len konflikt ale aj charaktery ktoré tam boli výborne vybudované a reálne sa o to Impérium bojíte. Musím však vytknúť prvky robené na silu, max ženských postáv čo to ide (s tým sa popasovali dobre ale bolo to občas cítiť). Japonci sa trochu veľmi zvelebili, áno, je normálne mať národovosť a tendenciu mať svoju krajinu za najlepšiu na svete ale občas to bolo dosť cítiť. A samozrejme tá ich skratka SDF (originál neviem aký je), ok tak v Japonsku je asi normálne to hovoriť ale inak to bola čistá propaganda. ()

RoyBatty444

Sympatické postavy. Intrigy, mocenské šaškovanie a diplomatické ťahanice občas dobre podané. Aj keď veľa krát vyzneli do prázdna. Vojenská tematika ma trochu odradzovala, ale udržoval ma ten nekonvenčný prístup hlavného hrdinu, aj keď si moc nezačiloval. Mená ako Piña Co Lada  a Beefeater vyznievali smiešne. ANN ()

paveltommy

V Ginze v Japponsku se jednoho dne otevře "brána" do jiného světa, a z ní proudí tisíce vojáků z cizího světa - monstra všeho druhu. Sledujeme příběh vojáka který žije sám a pochopitelně je zabraný do světa Anime a komiksů, a při tomto útoku se zapojil do obrany města a sám zachránil pár lidí. Japonská armáda poté vetřelce zažene zpět, a protože brána samotná zůstane otevřená, časem vybuduje předmostí v tomto jiném světě, a začne klasický příběh na téma průzkumu a interakce v jiném světě. Je to ale trošku jinak postavené než jiné Anime na toto téma - přeci jen máte japonskou moderní armádu v úplně neznámém světě plnou monster, draků a čarodějů. Co se mi na tomto počinu moc nezamlouvá je harém (který tak bývá) kolem hlavního hrdiny. Ne že by postavy byly nezajímavé, jsou dost různorodé, ale je vidět že si zde dali hodně práce s armádními složkami, politikou i rozvojem diplomatických vztahů. Cpát do toho tolik harémových situací mi bylo ve výsledku spíše proti srsti. Co se mi líbí jsou situace dnešních armádních taktik vs tento svět, třeba jako když desetitisícová armáda postupuje nočním tažením na Japonské pozice, které ale se svojí výzbrojí rozmetají tuto armádu na cucky. Nebo když královská rodina potká Japonskou vojačku (žena a voják? Nesmysl), a zjistí že tento průměrný voják - žena - je nejen lékař, ale zároveň válečník co může v jednom zlikvidovat desítky jejich nejlepších vojáků. Nebo taktický nálet na Královský kapitol jako odveta za to že drželi rukojmí z japonska, situace kdy RPG usřelíte drakovi pazouru či si letouny F4 musí poradit se dvěma draky jakožto podpora pozemního boje. Situací je mnoho, a mně se to zamlouvá. Každé anime sedí divákovi jinak, ale protože je to hezky propracované anime které není odfláklé, a svým způsobem je jediné svého druhu v tom jak příběh vypráví a servíruje divákovi, nebojím se šáhnout až na 85-90%. Druhou sérii bych zhltnul jedna radost. ()