Seveřané

Nórsko, (2016–2020), 9 h 8 min (Minutáž: 29–34 min)

Kåre Conradi, Nils Jørgen Kaalstad, Jon Øigarden, Bjørn Myrene, Silje Torp, Trond Fausa Aurvåg, Øystein Martinsen, Henrik Mestad, Marian Saastad Ottesen (viac)

Vikingové z městečka Norheim v roce 790 př. n. l. mají náročný program plný drancování, plenění a násilných řešení problémů. (Netflix)

D.Moore

Úžasný seriál. Trochu Černé zmije, trochu Monty Pythonů, trochu Kanclu... Válečná porada může náhle vypadat jako klasická pondělní porada s plány na tento týden, odsouzení na smrt se mohou pozastavovat nad logikou obětování, rozmlouvat ji popravčímu a pak se nechat popravit s dobrým pocitem, že se alespoň ozvali, nově příchozí otroci si mohou stěžovat na mizernou gáži. Kromě toho, že jsou Norsemen ukrutně vtipní, jsou ovšem i dost mazaní - to když divák zjistí, že například epizody typu aettestup nebo holmgang, které ho už jednou rozchechtaly až k slzám, vlastně nebyly jen pouhé epizody a tvůrci je rádi využívají znovu, aby je opatřili druhou, ještě lepší pointou. Bavil jsem se každou půlhodinu a zároveň mě také zajímaly postavy a jejich (mnohdy dost nepředvídatelné) osudy. ()

Mrkvič

1. série začala přesně tak, jak zmiňuje každý druhý v komentářích - Vikingové v podání odlehčené verze Monty Pythonů. Naprostý souhlas. Ujetý pohled do historie vikingů. Humor je naštěstí vstřícnější k divákovi. Vzhledem k myšlence a prostředí bych ale čekal, že mě seriál zasáhne víc. Cítím, že jsou vtipy dobré, ale prostě jim chybí nějaký ten drájf. Jakoby vtipy neměly úplně pointu a nebo ji divák ví moc dlouho dopředu.2. série je nese ve stejném duchu jako první. Akorát ale zůstává bohužel pouze u tématu vlády nad vesnicí. Tedy je humor pořád stejný a zaměřený stále stejným směrem. Sice je pořád úsměvné sledovat bisexuálního Orma, který je střídavě vládcem jedné vesnice, ale vtipy už nemají takřka žádný říz, když jsou pořád na stejné brdo. 3. série má skvělé poslední dva díly. Děj odsejpá, někam se posouvá a krásně na sebe scény navazují. U prvních 4 dílů jsem měl ale pocit, že děje a hlavně humoru je v každé episodě na 20 minut místo 30minut. Většina fórků je příšerně natahována. Dokola a dokola, kdy už další a další vysvětlování nebo opakování není vůbec vtipné. Jinak ale řada zapůsobila tak, že bych si dal hned 1. a 2. znovu. ()

Gulde

A teď mi vysvětlete, jak třeba v porovnání s inteligentním a dost zábavným Space Force může mít tohle 78%? Shlídnul jsem dva díly a fakt mě to nebavilo. Těšil jsem se na podle traileru docela záživnej humor zasazenej do mně blízkýho prostředí vikingů. Bohužel jsem dostal hodně chabej humor zasazenej do jinak vcelku povedenýho prostředí vikingů. Celej vtip tady je založenej na trapně otravnejch dialozích, ve kterejch jde jen o rejpání se v detailech a slovíčkaření. Prostě takový ty americký rádoby-zdvořilostní dialogy, "obohacený" o trapný vyhánění věcí ad-absurdum. Fakt nechápu, jak tuhle kravinu tady někdo může srovnávat s Monty Pythonama. Tam to bylo založený na inteligentním vtipu (taky ad absurdum), ale tady je to založený na okázalý blbosti a trapnosti. ()

Hans.Gruber

Jak tam samy rikaj "vtipny o chcani a o srani jsou ten nejnižší humor." je tam toho ale plno. Ale prave tim, jak je vlastne kazda vrstva extremni debility priznana, tak mi to ani tolik nevadi. Naivita vsech postav je skvela a treba teplej richard krajco je tak moc prehnanej az je to vlastne dobre. Ostentativni posmavani umeni je uplnej top. ()

Tjaden

Norští tvůrci nenechali na svých vikinských předcích nit suchou a divákům servírují koktejl černé a inteligentní konverzační komedie, která nicméně občas sklouzne k trapnějšímu fekálnímu humoru. Úroveň jednotlivých dílů/ sérií se drží na přijatelné úrovni, nebránil bych se tudíž dalším pokračováním. Jarl Varg se pro mě navíc stal jedním z nejlepších seriálových záporáků za poslední dobu :-))). ()

• V Norsku vidělo první sérii kolem jednoho miliónu diváků. Což je jedna pětina celkového počtu obyvatel Norska. (MeanWhile)
  • Britský deník The Guardian zvolil seriál 29. nejlepším seriálem roku 2017. (MeanWhile)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz