Ďáblův chlapec

• Japonsko Devilman: Crybaby
Japonsko, 2018, 4 h 12 min (Minutáž: 24–28 min)

Scenár:

Ičiró Ókóči

Kamera:

Tošikazu Kuno

Hudba:

Kensuke Ušio

Kóki Učijama, Ajumu Murase, Rika Nagae, Hitomi Ueda, Cujoši Kojama, Čie Nakamura, Šóta Hajama, Nami Mijahara, Takaaki Torašima, Reimi, Farahnaz Nikray, Júki Šin (viac)

Znovu se probudili démoni a lidstvem zmítají nepokoje. Citlivého démonického chlapce vede do brutální, zvrhlé války proti zlu jeho tajemný přítel Ryo. (Netflix)

Jeoffrey

Devilman: Crybaby je něco, co se jen tak nevidí... Musím říct, že málokdy člověk narazí na něco tak explicitního, násilného, akčního a šíleného. Navíc asi i díky Netflixu zde není klasická japonská cenzura, takže jsem viděl možná nejvíc usekaných končetin a kreslených ženských bradavek v jeden den. Asi by to byla i jedna z nejkrvavějších podívaných, kdyby si s tím tvůrci neporadili po svém a krev démonů nebyla žlutá. Pokud vám přišel třeba Inujašiki moc drsný, pak tohle je o několik levelů víš, navíc v bláznivém a hodně splašeném tempu, kdy první episody utečou jak voda a někdo jako já si musel dávat mezi díly přestávky, aby vše hezky vstřebal. Zkrátka jde o podívanou, která chce šokovat a kde se s tím prostě nikdo nesere. Často to ovšem působí zmateně, neskutečně přehnaně a já si občas říkal, že tohle je až zbytečně moc. Závěr se zase snaží filozofovat, předkládat složité otázky a samozřejmě pořád zůstat co nejvíc cool a to až do samotného epického finále. No někdy to funguje (Takže kdo že je vlastně tady ten démon...), někdy ani moc ne - stejně tak to u mě bylo s emocemi. Za sebe nakonec končím rozpolcen, protože tohle bylo hodně rozporuplné anime u kterého si nejsem jistý, jestli to bylo účelové nebo přehnané (nejspíš účelově přehnané), inteligentní nebo totálně pitomé, zajímavé nebo divné, umělecké nebo naprosto nevkusné... 6/10 ()

xxmartinxx

Po první epizodě jsem byl přesvědčený, že to bude absolutní pecka. Bohužel spadl řetěz, ztratilo se to, zapomnělo... je jedno, jaký eufemismus se tomu přidá, ale nevyužitý potenciál je jasný. Za zmínku stojí perfektní mixáž zvuku, ze které je poznat, že Netflix věděl, že si to většina lidí bude pouštět se sluchátky. ()

Nin

První a poslední díl fakt paráda. Škoda, že tam jsou i ty díly mezi. Rozhodně velký respekt Japoncům za to, že takovýmhle způsobem udělali poctu či remake klasickému dětskému seriálu. Je tu spousta nahoty a brutality (roztrhaná těla atd). Nejdřív je to zábavný mix brutalit a cool scén. Příběh na pozadí taky není vůbec zlý a je skvělé, jak všechno postupně eskaluje dál a dál... V tom to jede fakt na max. Navíc animace velmi dobrá, je vidět, že tohle rozhodně není nějaká laciná produkce. Průšvih je, že jednotlivé epizodní děje jsou často dost pitomé, stejně jako všechny postavy. Jo, některé mají svoje stylové chvilky, ale jinak jsou to všechno různě přehnaní fňukalové. Taky je docela otrava, že se v tak pěkné animaci rozhodli využívat design starých monster, z nichž mnohá vypadají jako by je původně nakreslilo 4leté dítě. Má to být asi součástí stylu Devilmana, ale někdy to vypadá fakt hloupě. Ujetá brutalitka, která mohla být zábavná, kdyby neměla tolik dílů, ve kterých se projeví tupost postav a jejich dilemat. (4/10) ()

Hem.m

Dobrej nástřel, střed trochu pokulhává a konec je bohužel moc uspěchaný... Celkově pořád dost příjemné, navíc se svěží animací, která není vůbec tuctová. ()

SonGokussj

Po první episodě máte pocit, že tomu dáte ve výsledku 5*. Po poslední byste tomu nejraději dali 1-2*. Cca od poloviny naprosto nadupané a kvalitně udělané vizuální orgii nastupuje příběhové peklo, kde do 4 episod narvali snad prvotně 20 plánovaných... Akce střídá dialogy, střihy střídají výbuchy, absolutně nechápete, co se děje a najednou je tu konec. Naprosto neuspokojivý konec... Doporučuji? No, vcelku i jo. Kvůli tomu začátku. Byl opravdu zajímavý jak příběhově, tak svými vizuály. Sexuální otevřenost se tomu vytnout také nedá, nic se zde naštěstí nepřehání (nemluvím o pár posledních dílech). Mrkněte, pokud chcete vidět něco jiného než školní prostředí s tenkoosee studentem Škoda toho středu a konce. I cry, U cry, We cry, 45 % ()

Starletka

Sex, drogy a techno. A u mě strašně rozporuplné a zmatené pocity. Extrémní násilí ani prasárny už mě po tolika letech sledování anime fakt nepřekvapí ani nepohorší, takže s nimi jsem až takový problém neměla. A nemám z principu nic ani proti chaotickému stylu vyprávění (které je zrovna pro Yuasu docela typické), ALE musí mít nějaké odůvodnění, nějakou pointu. Tady je chaos jenom tak pro srandu králíkům. Takže se nic nevysvětluje, skáče se od jednoho ke druhému bez ladu a skladu, naopak se protahují nudné, nepodstatné scény a z toho všeho pak vyjede celkem sterilní a jednoduchý příběh plný plochých postavy, ke kterým nemáte šanci si vybudovat jakýkoliv vztah, čímž vám pak bude úplně ukradené, co se s nimi stane a rádoby emocionální scény vyzní z drtivé většiny do prázdna. I animace je místy komická, zato takový opening je naprosto super. První půlka je lepší. Celkově smíšený střed. 6/10 ()

moviefreak

Nebude to pre každého, ale pre mňa vizuálna bomba a pocta originálnej mange. Posun do dnešnej doby, sociálne siete, hudba, rap ako intro, a príbeh veľké plus. Áno, samotný démoni možno trošku prastará facka, ale napriek tomu ďakujem Netflix!!! ()

JamesSi

Po 4 Epizodě: Scénář je neuvěřitelně stupidní. Je to dost uspěchané a neustále se zde opakují věci jako "Já nejsem démon Já sem Ďáblomuž!". Na pořádné emoce tu není čas a všechno odsýpá strašně rychle. Proměna plachého Akiry v namachrovaného superhrdinu netrvá ani jednu epizodu, PROTOŽE SE TO STANE MIMO OBRAZ (mezi dvěma epizodami). Další z příkladů uspěchanosti je postava Rya, který se zde hned objeví a skoro to působí, jako vztah Akiry a Rya byl propracován důkladněji kdesi jinde a tohle je jen navázání nebo pokračování. Když jsme u Rya docela mi zatím (nevím jak to bude pozdějc) připomíná Ricka. Doufám, že se nakonec nějak vyřeší to, jak Akiru využívá ke svým sociopaticko-vědeckým čachrům. Nicméně si seriál celkem užívám kvůli super animaci, docela fajn dabingu a drsné podívané. ()

Spacecore

S Devilmanem mám vztah od dětství, kdy mi ho máma přinesla na VHS (OVA Demon Bird) v domění, že jde o nějakého superhrdinu. Bylo mi asi šest a výjevy, které jsem tam viděl mě asi ovlivnili na dlouho. Každopádně ho mám rád a vzhledem k hypu kolem Crybaby jsem byl trochu skeptický. Začnu dějem, který se sice zuby nehty drží mangy a originálního příběhu (+) ale je nahuštěný, okleštěný a tam kde by nemusel být je nelogický (-), proto dávám pouze 4 hvězdičky. Kdyby to mělo 20 epizod bylo by to o něčem jiném, takhle mi to přijde jako osnova celé mangy pro fanoušky a ne plnohodnotně předložený kánon Devilmana. Co se týče emocí, těmi je seriál nabitý, spoustu scén šokuje, jak má nebo zapůsobí silným dojmem a kdybych nevěděl, co všechno mě v seriálu bude čekat, byl bych zaskočen. Překvapila mě sexuální podtext celé série, ani nevím, jestli mě rušila, nejspíš ne, ale rozhodně jsem jí nečekal a dává mi teď smysl. Na OVA klasiku to nedosahuje, ono ale asi ani nechce a je fakt, že pro mě, příležitostného konzumenta anime nebo mangy je to zajímavé, čerstvé a neotřelé a to se mi líbilo. ()

Terezinka198

Kdyby se seriál nesl ve stejné náladě jako v průběhu prvních cca tří dílů, tak by to byla opravdu super podívaná s hromadou krve, kde by mi nahota ani až tak nevadila, protože mi to do toho světa tak nějak zapadalo. Pak ale tvůrci obrátili směr do nudnější koleje, která mě odrazovala od každého dalšího dílu. No a konec? Welp... co naplat. Tak to většinou dopadá, když se mi něco zpočátku hodně líbí :( je to škoda. Aspoň vyzdvihnu ještě (kromě té hromady krásné krve bez cenzury) skvělou hudbu. Ale výsledně nanejvýš 6,5/10. ()

fablefavorit

Hyperstylizovaná šílenost, dokonale převádějící syrový styl anime z 80-ek do moderního kabátu. Animace tančí na hraně indie projektů, s mnohdy jednoduchou paletou či ulítlými proporcemi; hodně lidí ji kritizuje jako odbytou. Dle mého názoru k celkovému tónu seriálu neuvěřitelně sedí. Příběh mnohdy působí dost zmateně a 10 epizod na pokrytí všech dějových linek prostě nestačí. Poslední dvě epizody byly jako kopanec do koulí. ()

CyriC

První věc - animace. Sakrafix totálně hypergeniální. Emočně syrové, otevřené a rozeřvané. Chce k tomu přistupovat stejně. Vykašlat se na očekávání a emočně si to prožít s hlavním hrdinou. Neanalyzovat, nepřemýšlet, ale jet jako na klouzačce. ()

Herr_Karotte

Tak tohle byl dost nářez! Sice mi dost dlouho trvalo, než jsem si zvykl na neobvyklou atmosféru. Děj byl zpočátku dost zmatený a necenzurování některých scén, potažmo částí těla, bylo přinejmenším překvapivé, nicméně časem jsem se do toho dostal a začal jsem si to dost užívat. Byla to rychlá agresivní jízda se zajímavým finišem! Solidní **** ()

A_san

Jakože, nebylo to špatné, ale ten psychadelicky roztekly styl kresby nemám ráda, i když tu měl své opodstatnění. Ale asi první anime s takovou nahotou a vízi :D. A hudba taky supr. Jinak mě to ale extrémně za srdce ne chytlo tak, že bych se na to podívala třeba znovu ()

dudo24

Aj napriek slabšiemu scenáru, prvé epizódy boli dosť dobré. Nie skvelé, ale krv, násilie, nahota, sex, a mysterióznosť s ktorými seriál intenzívne pracoval, vytvárali veľmi unikátne dielo. Celá atmosféra, dej, a postavy boli aj v úplne bežných situáciách pritiahnuté za vlasy, niekedy až surreálne – skvelá postava Ryou bol tohto stelesneným prototypom. Keby to tak pokračovalo do konca, tak zrejme by som hodnotil štyrmi hviezdami a bol veľmi spokojný so zážitkom. Lenže niekde v polovici šiestej epizódy sa dej začal odkláňať od nálady predošlých dielov. Prestalo sa sústreďovať na lokálne dianie a celá situácia nabrala príliš obšírne smerovanie. Postavy sami o sebe išli viac do úzadia a svoj priestor využívali skôr na vysporiadavanie sa s novými spoločenskými a globálnymi nástrahami. A toto bol problém. Ja som chcel vidieť detailnejšie rozobratie ich vzťahov a psychiky, viac prepracovať tú tajnú organizáciu a ich motívy a všetko to spojiť nejakým sofistikovaným plánom od Ryou. Čo som ale dostal, bol Rezident Evil skrížený so Záhradou pozemských rozkoší od Hieronymus Boscha prepletený zlou gradáciou a klišé. ()

Víteček

Za příběh, jeho vyústění a zajímavý styl celého seriálu bych asi hodnotil výš, ale pro neznalého předlohy a pozadí je to příšerně zmatené a děsně uspěchané. Velká část věcí není vůbec vysvětlena, stane se mimo rámec seriálu a musel jsem si je i dohledávat a dost často jsem byl nemálo zmaten. Navíc je to někdy takovým typickým anime stylem někdy přespříliš hysterické a zároveň patetické. 67 %. ()

Ymbecill

Devilman: Crybaby dělá vše, co si od seriálu jako Neon Genesis Evangelion žádám. Mystičnost, překvapivé zvraty, gradace, katastrofa, rozhodující konflikt, apokalypsa a srozumitelný konec s mocným "aha, efektem". Uzavřený příběh vybuduje zápletku, vyvolá emoce, spotřebuje materiál a konec šmitec (doslova - na konci je "Fin"). Autor ví, co chce říci, to sdělí a hotovo = divákových 5 hodin života investováno a zhodnoceno. Tento seriál určitě stojí za čas anime fanouška i běžného diváka, dostane-li chuť na něco "neobvyklého" (psychologického, dramatického, akčního, mystického, filozofického, obscénního [8/9], přesto smysluplného a uzavřeného). 10/10 ()

RadaRAW

Oh boy... Na co jsem to zase na netflixu narazil... Tento 10 dílní seriál je naprostý chaos. ÚPLNÝ CHAOS s náhodně vyskytující nahotou a sexem, znásilněním, cákanci krve a rozervávání různých tvorů při prvně zmíněných aktivitách. Já jsem se u sledování buď smál nebo byl naprosto znechucen... Však musím říct že finále se mi hodně líbilo, i když konec byl naprosto neuspokojivý. Hodnocení je pět odtrhnutých končetin/10. Mimochodem tohle je první seriál nebo film ve kterém jsem viděl hlavní charakter ohodit strop svím semenem a jen to by mělo shrnout celý tento seriál... Taky to slouží jako VAROVÁNÍ! ()