Nový trojdielny miniseriál o rozporoch doby vládnutia mladého Tutanchamóna (Avan Jogia). Príbeh odhaľuje život egyptského faraóna Tutanchamóna, jedného z najslávnejších vládcov v histórii ľudstva, a jeho najbližšieho radcu (Ben Kingsley). Tento ambiciózny a napínavý seriál ukazuje cestu, po ktorej Tutanchamón kráča k moci a jeho zápas o to, aby Egypt doviedol k sláve. Obklopený je radcami, priateľmi, milenkami, ktorým nejde o nič iné, len aby uspokojili svoje vlastné sebecké záujmy. Seriál otvára dvere do fascinujúceho sveta plného srdcervúcich romancí, ťažkých bitiek, politických intríg, konšpirácii, žiarlivosti a vrážd. Tým dokazuje, že doba slávneho faraóna sa od súčasnosti príliš nelíšila a že vláda tohto najmladšieho panovníka bude naveky vyznievať ako skutočná životná dráma. (TV Markíza)

misterz

Hrozné prznenie histórie vo veľkom štýle. Jasne, o Tutanchamónovi sa toho veľa nevie, ale aj z toho mála čo je známe je isté, že išlo narozdiel od tu prezentovanej vybájenej presladenej romantickej predstavy o totálne nevýznamného panovníka, dieťa, ktorému stačili ku šťastiu detské zábavky, pričom dosť pochybujem, či vlastne za svoj život videl aspoň jedného Mitančana. V skutočnosti v tom čase vládol Egyptu regent Aje. Nuž čo, tvorcovia tu teda popustili uzdu svojej fantázii na plné obrátky. Preto keby som mal film hodnotiť iba z toho uhla pohľadu musel by som dať odpad. Keď to ale zoberiem ako fiktívny príbeh zasadený do historického prostredia tak to nebolo až tak strašné. Možno presladené, miestami trochu naivné a trápne, ale vôbec nie nudné. Predovšetkým musím pochváliť peknú výpravu, slušne zvládnuté akčné scény a tiež Bena Kingsleyho, ktorému toto prostredie náramne svedčí. Tiež výber ostatných hercov nebol zlý, typovo celkom tých starých Egypťanov aj pripomínali, samozrejme okrem Haremheba, ktorý tu ako černoch pôsobil horšie ako drôt do oka, ale asi bolo treba naplniť nejakú tú povinnú kvótu takže chápem. Suma sumárum slabší priemer. 55/100 ()

elizabeth_ba

No, kdyby to nemělo být o faraonovi Tutanchamonovi, tak by to možná nebyla až taková hrůza, jelikož je to pěkné, líbivé a barevné... (tak proč, k čertu, musí být barevný ještě Haremheb??? Už se k tomu sice vyjádřili kolegové misterz a beckett51, ale pro mě osobně je tohle zcela a absolutně neodpustitelné udělat z posledního faraona XVIII. dynastie v nejlepším případě Nubijce). Celé mi to připomíná pokus Italů a Francouzů s Odysseem, s tím rozdílem, že princ Télemachos byl mnohem hezčí, ale na projekt vynaloženo mnohem méně peněz. Když si totiž odmyslíme výpravu a barvičky, dostaneme děsnou (s prominutím, ale fakt se to nedá jinak nazvat) sračku, a asi jsem už dost velká, abych si příště, až uvidím, že se tvůrci z po za Atlantiku rozhodli natočit něco z počátků evropských dějin (Egypt sice leží v Africe, ale rozhodně je kolébkou evropské civilizace), uvědomila, že pro mě prostě platí zákaz zhlédnutí. Tohle je sice lepší než Pompeje a kolega misterz má pravdu, že je to fiktivní příběh zasazený do historie, jenže (bohužel) rozhodně ne starověkého Egypta, s ním to má společné max. jména. ()

JohnCZ

Jako jo, ono to nemá úplně špatnou výpravu co se exteriérů týče a má to super herce, ale úplně tomu chybí takový ten správný historický vibe. Ten Egypt totiž absolutně nepůsobí jako Egypt. Kulisy vypadají hodně papundeklově, postavy jsou celkem ploché, scénář dost nezáživný a celé je to neúměrně dlouhé. Minimum akce a hromada kecání o ničem. Chybí tomu tempo a dobová hloubka. ()

gudaulin

Traduje se, že sledování historických filmů způsobuje odborníkům bolení hlavy. V tom případě by se měli této minisérii velkým obloukem vyhnout, protože by podstupovali vážné zdravotní komplikace. I to málo, co se o Tutanchamonovi a jeho panování ví, dokázali filmaři obrátit naruby. Místo historické podívané vznikla romantická dobrodružná pohádka. Pokud o takovou podívanou stojíte, nemusíte být zklamáni. Po stránce řemesla je to natočené solidně, výsledek vypadá dokonce o něco dráž než proinvestované peníze, což pro producenta takového snímku znamená poloviční vítězství. Osobně mi vadila všudypřítomná naivita a barvotiskovost, vzdal jsem to po zhlédnutí jediného dílu. Nemám rád filmy, kde je důležitější vizáž než jeho obsah. Celkový dojem: 35 %. ()

mira007

Když to běží na ČT2 tak jsem očekával něco historiky přesnějšího a žánrově vzdálenějšího k starověké růžové zahradě, ale mýlil jsem se. Vývoj došel tak daleko, že pomocí počítačových triků se můžou dělat i velkolepé podívané do televize, obsazení díky Benovi je fajn jenže celé to je prostě tak hloupé telenovelové a životopis Tutanchamona to opravdu není. Trochu místama překvapí brutalita ( rozříznuté břicho se střevy ) ale jinak bída - vztahovka jak Beverly hills 90210 protkáná celkem často milostnými scénami, ale takovými americkými, kde se dbá s naprostou precizností , aby divák nebyl šokován pohledem byť na jednu jedinou bradavku. ()

• Najväčší nepriatelia Egypta z ríše Mitanni sú tu ukázaní historicky nepresne, ako subsaharskí ľudia, tmavší ako samotní Egypťania. Mitanni však sídlilo v dnešnej Sýrii a Iraku a jej obyvatelia nemali africkí pôvod. (Arsenal83)
  • Kostýmy navrhol Carlo Poggioli, ktorý povedal, že už dlho ho fascinuje staroveký Egypt a túžil navrhnúť kostýmy z tohto obdobia: „Vždy som miloval históriu starovekého Egypta. Ako mladého študenta som bol vždy fascinovaný vtedajšou históriou a vo svojej knižnici som mal veľký výber kníh týkajúcich sa tejto konkrétnej doby. Začiatok mojej prípravy na film sa začal v Taliansku, a tak som išiel rovno do Turína, kde je po Káhire druhé najvýznamnejšie múzeum o Egypte na svete. Moja inšpirácia začala tam, kde boli vystavené originálne artefakty. Skutočné šperky, skutočné parochne, skutočné látky. Už som niekoľkokrát navštívil múzeum, premýšľal som o tom, ako by som rád nakrútil film o Egypte, a zrazu som zistil, že mám na stole scenár k seriálu Tutanchamon.“  (Arsenal83)
  • Séria dramatizuje veľkú bitku medzi Egyptom a Mittani pri meste Amurru. V skutočnosti v čase Tutanchamona (Avan Jogia) Amurru bolo už pod kontrolou Chetitov po zbehnutí vládcu Amurru k Chetitom počas vlády jeho otca Achnatona (Silas Carson). (Arsenal83)