Kapka lásky

(festivalový názov)
  • Japonsko Koi no šizuku (viac)

Mladé Japonce i v dnešní době stále fascinuje západní svět a jeho kultura více než poznávání vlastních tradic. V japonské romantické komedii, ve které sake poteče proudem, má hodnoty podobně nastavené i hlavní hrdinka Šiori, studentka zemědělské univerzity v Tokiu. Touží se stát someliérkou a studovat víno ve Francii. Z rozmaru svého profesora je však poslána na praxi do známého tradičního sakevaru Saijō v Hirošimě. Přes řadu nedorozumění je rozhodnuta zápočet získat a svůj francouzský sen si splnit. Sake jí nikdy nechutnalo, ale když je výrobci tohoto nápoje poučena o správné teplotě a způsobu podávání, objeví zcela nový svět. Ocitne se ve společnosti, kde je sake středobodem veškerého dění. Ani syn majitele sakevaru nezamýšlí pokračovat v rodinné tradici, ale okolnosti ho přivedou zpět k myšlence jeho matky-vyrábět speciální sake tradiční metodou. Oba tak čeká namáhavá práce, jejíž výsledek je nejistý. (Eiga-sai)

nash.

Hned úvodní film letošního festivalu japonských filmů byl trefa. Okouzlující příběh studentky, která nesnáší saké stejně jako miluje víno, ale místo vysněné stáže ve francouzském vinařství je donucena vyrazit na stáž do ekonomicky chátrajícího sakevaru. Uskromněné vyprávění, které není jen o chutích, ale hlavně o tom, jak saké ovlivňuje život a život zase saké. Byť to není tak neskonale dokonalé jako Šiawase no kaori (2008), který mi to tak trochu připomnělo, je to výborné. Víc než samotná výroba saké nebo dvě romantické roviny mě zaujal příběh starého majitele a jeho ženy, odkrývaný pomalu a postupně ve vzpomínkách a překvapivých nálezech. Příběh o tom, že vše není takové, jaké se jeví na první pohled, a že soudit na základě domněnky může napáchat škody, které nikdy nebude možno napravit. ()

Tsuki

Námět, který napovídal, že se skrze hlavní hrdinku dozvíme něco o výrobě sake a projdeme s ní tuto cestu nejen k poznání tohoto řemesla, ale i k poznání sebe sama, se mi líbil. Trochu mě ale mrzelo, že film ve výsledku vyznívá víc povrchně, než bych si myslela. Až moc na sílu se snaží být "romantickým filmem", jenže ani jako takový příliš nefunguje. Milostné linky jsou ve filmu celkem dvě a bohužel ani jedna není dobře zvládnutá. Začne to trapnými a stereotypními řečmi o lásce a randění a nakonec se z toho vyklube naprosto tuctové klišé. Obě romantické linky navíc ve výsledku vyzní do ztracena a tím spíš je mi záhadou, proč se na ně ve filmu klade takový důraz. Kdyby šlo o film, který se více soustředí na to poznávání sake a pronikání do jeho světa, nepochybně by to fungovalo lépe. Takhle je ale příběh rozpolcený a ve výsledku není ani dobrou romancí, ani dobrým dramatem o hledání životního "poslání". Nic z toho vlastně není dotažené. A to je velká škoda. Ve filmu se najde pár dobrých postav (předák sakevaru Cubošima, syn ředitele Kandži...) a pár pěkných momentů včetně hezké myšlenky "cesta chůzí přes mosty na pročištění hlavy a učinění nějakého rozhodnutí", ale celkově zůstává potenciál námětu nenaplněn. (Viděno v rámci festivalu Eiga-sai 2022.) ~(3,3)~ ()