Traja zločinci v skrytej pevnosti

• Česko Tři zločinci ve skryté pevnosti (viac)

Dvaja sedliaci Tahei a Matakaši sa po skončení vojny vracajú domov. Na svojej púti rozdelenou krajinou narazia na muža (Toširo Mifune) sprevádzajúceho šestnásťročnú dievčinu. Potrebujú sa dostať cez nepriateľské línie do svojej časti krajiny. Sedliaci sa nechajú veľmi ľahko zlákať na pomoc, keďže dvojica má pri sebe množstvo zlata, čo lahodí ich dušiam bažiacim po bohatstve. Kvôli majetku sú ochotní podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo. Netušia však, že ich spoločníci sú princezná Juki a jej generál Rokurota Makabe. Princezná ako jediná z rodu Akizuki prežila vojnu a je na ňu vypísaná odmena. Nerozvážnosť a nenásytosť pochabej dvojice ich privedie do nejedného nebezpečenstva.

Tento film je v mnohom považovaný za inšpiráciu HVIEZDNYCH VOJEN. Príbeh o princeznej ako i humorné pôsobenie sedliakov Taheiho a Matakišiho, ktorí v mnohom pripomínajú R2D2 a C3PO z Lucasovho prvého natočeného dielu ťažko zakryjú podobnosť. Je však pravdou, že je to jednoducho iný film.

Snímka je prvým Kurosawovým prenesením príbehu do širokouhlého formátu, čo kameramani pod jeho režisérkou taktovkou patrične využili. Cena Zlatý medveď za réžiu z Berlína v roku 1959 je toho jasným dôkazom. (Turiec)

DaViD´82

Ve své podstatě zde není nic špatně. Až na tempo, které je v některých momentech k nesnesení u-t-a-h-a-n-é... Což je u dobrodružné oddychové podívané přeci jen zásadní nedostatek. Bohužel to nezachrání ani tradičně charismatický Mifune. Propracovaná struktura vyprávění, charismatičtí herci a slušné souboje; to vše délkou výrazně strádá a je to škoda. ()

stilgar1

V interview pro Criterion collection DVD George Lucas uvedl, že celý tento film je příběh o princezdě a jejim ochránci, avšak že to nebyl hlavní prvek, který z tohoto filmu použil. Prohlásil, že ho mnohem více zaujal způsob vyprávění příběhu Hidden Fortress z pohledem dvou méně důležitých postav. V Hidden Fortress jsou to dva sedláci, ve Star Wars to je C3PO a R2D2 --- Nečekejte tedy jakoukoliv dějovou podobnost. Jedinou podobností je onen způsob vyprávění - postavení komického vyvádění dvou sedláků na pozadí velmi vážného příběhu. A jelikož Lucas sám přiznal, že se inspiroval tímto filmem, jakékoliv pochybnosti o tomto jsou zbytečné. 9/10 ()

honajz

Vloni vzniklá společnost Filmohuse se soustředí na dovoz zajímavých filmů na DVD, jež sice minuly označení blockbuster, ale buď v nich hrají známí a slavní herci, nebo je režíroval známý režisér, či jde o mimořádná umělecká díla. Nyní na trh přichází první trojice disků z kolekce filmů Akiry Kurosawy. Obsahuje filmy The Hidden Fortress, známý také jako Tři zločinci ve skryté pevnosti, Sanjuro (Odvážní mužové) a Yojimbo (Tělesná stráž). První se stal pozdější předlohou pro Hvězdné války a vypráví o dvojici zlodějíčků, kteří se náhodou připletou do cesty samuraji, jenž ochraňuje princeznu. Yojimbo byl předlohou např. snímku Poslední zůstává a je o samuraji, který přichází do vesnice, rozdělené dvěma soupeřícími klany. Zpočátku se snaží těžit z obou, ale v určité chvíli se musí na jednu ze stran přiklonit. Sanjuro navazuje na tento film a osamělý samuraj zde pomáhá mladým úředníčkům osvobodit správce. Kurosawa zde všude, v Sanjuro však nejvíce, projevuje svůj nadhled a smysl pro jemný humor. Všechny filmy mají obrazový formát 2,35:1, zvuk japonský jak v Dolby Digital 2.0, tak v upmixu do DD 5.1. K dispozici jsou i české titulky. Jediným bonusem na každém disku je pak trailer k dotyčnému filmu. ()

Martin741

Kurosawa /Velka Legenda Judo, Opily Andel, Dersu Uzala/ opat potvrdil, ze pravom patri medzi legendy svetovej kinematografie, Klasicke je pomale Kurosawovske tempo, rozvlacnost, ale nie ospalost a genialna rezia je uz u tohto rezisera samozrejmostou. Pribeh hned od zaciatku strhne a nepusti po cely cas 139 minut, ktore utecu nehorazne rychlo. Dialogy su prepracovane, ba dokonca sa da povedat, ze genialne, Toshiro Mifune /Opily Andel, Rashomon, Peklo v Pacifiku/ spolu s Takasi Simurom /Velka Legenda Judo 1943, Sedm Statecnych/ a Susumu Fudzitom /Velka Legenda Judo a Nelitujeme sveho mladi/ filmu suverenne vladnu a v pohode ho utiahnu. K tomu pochopitelne par krasnych Japoniek, samice nesmu chybat. Nejake velkolepe samurajske bitky ani drsne prestrelky tu nemozno cakat, skor postavy bojuju vo vnutri s vlastnou chamtivostou, nenasytnostou a nerozvaznostou. Exteriery boli pre mna neskutocne fascinujuce. 100 % ()

honajz2

Hodně se mi líbila hudba, kamera byla přímo fascinující a má to i pár skvělých scén (třeba to lezení po kopci nebo závěr), Mifune opět podává skvělý herecký výkon, občas jsem se pobavil u těch dvou rolníku (kteří stejně mohli mít větší roli a nebýt jen zábavnými postavami), ale jinak mě to moc nechytlo. Jednoduchý příběh s jednoduchou myšlenkou, což mi ale nevadí tolik, jako to, že je to zbytečně vleklé a většinu času nudné. K žádnému silnému dojmu u mě taky nedošlo, jen u pár scén, ale celkově ne. Prostě jsem od Kurosawy čekal víc, hlavně něco aspoň trochu hlubšího, ale já obecně mám radši ty jeho normální dramata, než ty filmy o samurajích. V obou kategoriích se vždycky najdou výjimky (z jeho dramat mi třeba nesedlo Žít a z těch samurajských filmů se mi naopak dost líbilo Yojimbo), každopádně v případě Tří zločinců ve skryté pevnosti to na víc jak tři hvězdy nevidím, ačkoli bych za některé povedené prvky rád dal víc. 3* ()

• Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Akirou Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Yojimbo (1961). (alonsanfan)