Daždivý deň v New Yorku

• Česko Deštivý den v New Yorku (viac)

Nová romantická komédia Woodyho Allena rozpráva príbeh vysokoškolákov Gatsbyho (Timothée Chalamet) a Ashleigh (Elle Fanning), ktorých spoločný víkend v New Yorku rozhodne nepôjde podľa plánu. Dažďové kvapky im pripravia nečakané stretnutia a zábavné dobrodružstvá… Ashleigh dostane za úlohu urobiť na Manhattane pre školský časopis rozhovor so slávnym filmovým režisérom Rolandom Pollardom (Liev Schreiber). Jej priateľ Gatsby, ktorý miluje staré zákutia New Yorku, by ju rád zobral na obľúbené miesta svojho rodného mesta. Gatsbyho plány sa začnú rúcať, keď Pollard pozve Ashleigh pozrieť sa na nakrúcanie filmu. Ashleigh sa stretáva so scenáristom Tedom Davidoffom (Jude Law) i filmovou hviezdou Franciscom Vegou (Diego Luna). Je filmovým svetom úplne okúzlená. Gatsby neplánovane prežije deň s Chan (Selena Gomez), vtipnou a uštipačnou sestrou svojej bývalej priateľky. Obaja zisťujú, že asi najdôležitejšie v živote je nájsť tú správnu osobu… (Magic Box)

novoten

Žádná vytrucovaná sebeopisovací omalovánka, ale naopak nejlepší allenovka od Půlnoci v Paříži. Chalametův všestranný talent se pro upršený New York dokonale hodí a snad právě ona lehká pozéřina galerií, večírků, filmařů a vzpomínání na dekády staré umění, se v jeho posmutnělém obličeji zračí zcela přesně a příjemně. Nezastírám, že se i popadesáté vtipkuje o stejných tématech v čele se vztahovým hemžením, ale když je výsledkem takhle povedená sebezpytující romantická komedie, milerád to zkusím i pojedenapadesáté. ()

ledzepfan

Za mě asi nejlepší Allenovka od půlnoci v paříži... Příběh je to jasnej, jednoduchej, vtěsnanej do jednoho dne a z toho pramení jistá síla, protože zde není moc prostor pro intelektuální dějové spletence/konstrukty a zároveň divák tak nějak lépe příjmá, že to není nabušené "akcí"... Od Allena jsem nic víc nečekal, takže jsem spokojenej.. ()

tomtomtoma

Deštivý den v New Yorku je klaunovou romantickou šarádou na jeho domácím manhattanském jevišti. Starý a intelektuální klaun kolem sebe postavil hradbu, již skrápí barevný déšť nostalgie a klaunových slz intimních vzpomínek. Klaun se upíná k lásce jako jediné ochraně před ztracením se v osamělosti. Klaun šibalsky mrká na arizonskou dívenku, klaunovo město cizinku semele a v nestoudnosti i vyplivne. Klaun sarkasticky jiskří mezi bohatou elitou, ostří jízlivosti věk neztupil, mlaská nad absurditou i nehodami mezilidských vztahů, laškuje a pro stáří na konci rozmáchle cukruje. Klaun se ve svém městě nezbedně baví, notuje pro lásku, opakuje se a slaví. Klaunovým impulsem k šarádě je Gatsby Welles (příjemný Timothée Chalamet), mladík s velmi dobrým stavovským původem, proti kterému protestuje a zároveň ho využívá. Klaun si pohrává s romantickým idealismem i naivitou mládí. Klaunovou obětí zaběhnutému a svébytnému koloběhu New Yorku je Ashleigh Enright (Elle Fanning), naivně bezelstné děvčátko z prominentních arizonských kruhů. Sexualita města klame, svádí, prosí a vycucne svou tvárnou kořist. Klaun se směje. Důležitou postavou klaunových hrátek je též Chan Tyrell (zajímavá Selena Gomez), již fyzicky dospělá sestra Gatsbyho školní lásky. Žádostivost, přitažlivost, sexualita, romantika, touha, chtíč, klaun provokuje a za rohem se pochechtává. Výraznou postavou je Francisco Vega (zajímavý Diego Luna), slavný filmový herec s toužebnou chvilkou nenadálého vzrušení. Bezelstnost se dobrovolně pokládá na lopatky, ale je zde klaun. K výraznějším postavám patří také Ted Davidoff (zajímavý Jude Law), filmový scénárista ve výrobním nátlaku, manželské krizi a náhlém milostném opojení. Výraznější postavičkou je Terry (příjemná Kelly Rohrbach), luxusní manhattanská animírka i Gatsbyho nouzový plán. Z dalších rolí: slavný nezávislý filmový režisér v tvůrčí a životní melancholii Roland Pollard (Liev Schreiber), Gatsbyho starší bratr v nesnesitelném předsvatebním stavu Hunter Welles (Will Rogers), Gatsbyho bývalý spolužák a lítý posměváček Alvin Troller (Ben Warheit), filmující Gatsbyho bývalý spolužák Josh Loomis (Griffin Newman), Gatsbyho dost náročná matka (Cherry Jones), Hunterova snoubenka Lily (Annaleigh Ashford), Tedova nevěrná ženuška Connie Davidoff (Rebecca Hall), či Franciscova nečekaně přijíždějící milenka Tiffany (Suki Waterhouse). Film Deštivý den v New Yorku je standardním klaunovým produktem. Dokáže být stále zábavný a nezbedně skotačící, přesto spíše sám sebe jen variuje a opakuje. Příjemná, ale nepodstatná klaunova neposedná hříčka. ()

Hild

Za mě asi nejlepší Allen od Půlnoci v Paříži. Strašně mi sedla ta lehkost scén a dialogů. Velice uvolněný a úsměvný film, na nic si nehraje, jde si svým tempem a já jsem si to celých 90 minut užila. To, že Timothée je supertalent už všichni víme, ale i Elle v této roli byla velice kouzelná. Ideální film na deštivé odpoledne se sklenkou vína. ()

silentname

"A Rainy Day In New York" sa nakoniec konečne dostalo do kina. Som rád, že hnutie MeToo nezabránilo tomu, aby som mohol vidieť nový film Woodyho Allena v kine. A podľa všetkého to bola poriadna fuška. Takže som rád, že sa predsa len našiel distribútor a film je tu. Napriek tomu, že prišiel s omeškaním jedného roka. Ale možno nakoniec som rád, že prišiel až tento rok, lebo konečne budem môcť povedať niečo, čo som čakal, že poviem pri iných filmoch tohto roku. Woody Allen ma konečne dostal správnym filmom a pre mňa je to z toho čo som videl od neho v posledných rokoch jeden z jeho najlepších filmov. Minimálne pre mňa. Myslím si, že film je perfektne zachytený, má skvelé postavy, vynikajúci humor, je to nádherne natočené, má to skvelú muziku, nemal som tušenie kam to bude smerovať a čo všetko sa dozvieme a film ma úprimne prekvapil. Nebudem to zastierať. Skutočne som ostal z tohto filmu prekvapený. A ako nabehli záverečné titulky, tak som sa usmieval. Myslím si, že pozerať sa na tento film je skutočne zážitok. Obraz sám o sebe rozpráva príbeh. Scénky sú nádherne nasvietené, vždy sa dá na niečo pozerať a všetko pôsobí tak skutočne a nádherne. Ako keby tomu filmu dal Woody Allen svoj vlastný život a krásu. A to je fascinujúce. Klavírna muzika ma vo filme vždy príjemne naladila a okrem toho tu máme skvelé postavy, ktoré sú podané vynikajúcimi hercami. Elle Fanning je tu podľa mňa úplne excelentne zvolená. Jej nadšenie a otvorenosť svetu sú tu podľa mňa perfektné. A jej postavu Ashleigh milujem od jej úsmevu až po jej štikútku. Gatsby je podľa mňa tiež veľmi dobre zachytený. Ako chalan, ktorý nevie čo chce, no je tu od toho, aby možno na to prišiel. A obaja sa počas tohto jedného daždivého dňa stretnú s mnohými ľuďmi so svojimi príbehmi a životmi. A všetky sú podľa mňa veľmi zaujímavé a skvele podané. Jedno vedie k druhému a máme tu skvelé dialógy. Keď Ashleigh na konci povie, že celý ten deň je ako veľký príbeh, tak sa s tým plne stotožňujem. A potom je tu príbeh. V podstate to skutočne len rozpráva jeden daždivý deň v New Yorku. A počas jedného daždivého dňa sa toho môže veľmi veľa udiať. A ja som vďaka tomu nemal tušenie kam to pôjde, film mal plno zaujímavých prekvapení a vždy ma svojimi cestičkami potešil. Je pravda, že sú veci, ktoré odhadnúť vieme, no i tak nevieme odhadnúť, aký bude výsledok tých scénok. Pretože často to, čo si myslíme, že sa stane, alebo sa dozvieme skončí úplne inak. Neviem čo viac k tomu vôbec povedať, pre mňa jeden z naj filmov roku. Woody Allen ma skutočne prekvapil a som rád, že som film mohol vidieť na obrovskom plátne. A ak ste fanúšikom Woodyho Allena, tak si film jednoznačne musíte pozrieť. Ale ak aj nie ste, tak si myslím, že film stojí za vašu pozornosť a vysoko ho odporúčam vidieť. Verím, že budete rovnako spokojní ako som bol ja. Hodnotenie: A+ ()

• Po prepuknutí sexuálneho škandálu v októbri 2017 herec Griffin Newman prostredníctvom Twitteru oznámil, že ľutuje účinkovanie vo filme a v budúcnosti už nebude s Allenom spolupracovať. (Arsenal83)
  • 25 miliónový rozpočet v dolároch sa nepodarilo kvôli sexuálnemu škandálu Woodyho Allena pokryť. Film ostal v strate s celosvetovým zárobkom 23,8 milióna dolárov. (Arsenal83)
  • Režisér filmu Woody Allen zažaloval společnost Amazon Studios a požadoval odškodné ve výši 68 miliónů amerických dolarů za to, že společnost film odmítala uvést, čímž prý porušila smlouvu. (JoranProvenzano)

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (viac)

Woody Allen přestává točit

Woody Allen přestává točit

29.08.2018

Legendární režisér Woody Allen (Půlnoc v Paříži, Annie Hallová) si poprvé za desítky let bere pauzu od natáčení. Doteď se režisérovi dařilo přicházet s novým filmem každý rok, to se teď ale zřejmě… (viac)