Nejkrásnější

• Japonsko Ičiban ucukušiku (viac)

Film natočený před koncem 2. světové války zachycuje skupinu dívek v japonské továrně na vojenská zařízení. Panuje zde vlastenecká nálada a všem jde hlavně o zvýšení produktivity, a to i za cenu osobních obětí. I přesto, že se jedná o propagandistický film a zároveň o jeden z režisérových prvních, je zde již patrná kvalita, která se naplno projevuje v dalších Kurosawových snímcích. (KrystofD)

carnacv

Režijně nadprůměrný film s mnoha krásnými postupy a kamerovými záběry. Bohužel tento dojem ustupuje výrazně do pozadí propagandistickým scénářem. Občas by si asi člověk měl tyhle hrůzy pustit, aby se mohl pozastavit nad tím, co dokáže lidský mozek vyprodukovat. Tak jen aby se nám doby těchto kousků zas nevrátily! ()

efko

Druhý Kurosawov film bol nakrútený na základe vládnej požiadavky počas vojny. Jeho primárnym cieľom bolo manipulovať ľudí, pripomenúť im potrebu obetovať sa a trpieť za cisára, za vlasť. Príbeh skupiny dievčat pracujúcich v továrni pripomína nám známe "výplody" umeleckého smeru zvaného sociálny realizmus. Napriek tomu ide zrejme o najlepší propagandistický film, aký bol kedy vyrobený. ()

VanTom

Podněcující budovatelská vzpruha pro nezlomného japonského ducha demonstruje na příkladu dívčí koleje, jak ke zničení Británie a Ameriky může přispět každý. Kolektivně nadšeným holčinám nestačí mimořádné zvýšení kvót výroby v továrně na optické čočky o polovinu, s jásotem si vymohou dvoutřetinové, a v práci zapáleně, urputně, se zpěvem na rtech pokračují i v případech nemoci, zlomené nohy, nebo dokonce úmrtí v rodině. Když je smutno a nedaří se, pomůže zahrát si v kapele či volejbal. Jinak Kurosawa i prostinkou, dobové politické situaci poplatnou propagandu filmařsky zvládnul bravurně. ()

JitkaCardova

[8th International Film Festival in Thrissur, Kerala, India] *** Tenhle snímek je stejně propagační a agitační jako Orwellovo 1984 nebo Hesseho Hra se skleněnými perlami. Kurosawa si z družiny mladých dívek shromážděných a zacvičovaných pod odborným dohledem učitelky a skupiny plánovačů výroby učinil svéráznou duchovní školu - a v tomhle smyslu natočil v podstatě svůj tyypický snímek vycházející z pochopení, že každý člověk je přirozeným sídlem vznešenosti a soucitu a že duchovní vývoj spočívá v prohlédnutí pošetilosti pýchy a v nazření, že jednání lze motivovat z těchto vyšších a přirozenějších pohnutek. *** Na všechny morální, osobní i společenské potíže, jimiž dívky i jejich vedení procházejí a které plynou z jejich svízelné, násilné a ryze nepříjemné situace (není to radostné, jak by tomu chtěla agitka, že mohou daleko od venkovských selanek svých domovů a odtržené od chodu rodin do úmoru dřít u strojů pro dobro vlasti), představují stupně na cestě k duchovnímu růstu každé z nich - a podle toho, jestli se jiim daří nebo nedaří ve ztížených podmínkách uspět na téhle cestě, se jim pak také daří poprat se jako skupina s nástrahami výroby - linka na grafu jejich výkonosti stoupá, jsou-li se sebou vnitřně spokojeny, nikoli proto, že by uvěřily na nutnost a morální správnost plnění kvót, ale protože jejich závazek pro ně představuje úkol, trénink, a ony nesmějí selhat a nechat se jím obrat o energii. *** Kurosawa obratně vyklouzl ze smyčky vládní objednávky - propganda to je i není podle toho, kdo se dívá, jak kdo filtruje realitu. Dívky se tu však rozhodně nevzdávají osobního a intimního prožívání a růstu ve prospěch výroby a propragovaného blaha společnosti. Ba co víc, to se po nich dokonce ani nežádá, jejich vedení také ví, že cesta ke splnění jakéhokoli vytčeného cíle záleží v duševní integritě a vysoké etice každého jedince v celku. *** ()

honajz2

Kurosawa a agitka? Nedokázal jsem si to vůbec představit, dokud jsem to teď neviděl... A popravdě toho zhlédnutí nelituji - jednak to pro mě byl po hodně dlouhé době návrat k úplným Kurosawovým začátkům (kdy jsem se opět přesvědčil o tom, jak skvělý cit pro natáčení a propracování jednotlivých záběrů měl už tehdy, ať už točil cokoli), což sice je ten hlavní důvod, ale také ten, že jsem snad ještě nikdy neviděl propagandistický film z Japonska. A že tenhle byl echt propagandistický, až jsem si vzpomněl na ten slavný citát (který je asi od Mao Ce Tunga?) "Pracuj tak, aby pro tebe smrt byla vysvobozením." Tady je to ale dotažené do takového extrému, že by smrt nebyla ani vysvobozením, protože tady je práce pro všechny jediný smysl života. Místy je to až ujetě vtipné, místy zase děsivé, ale hlavně to dost jasně ukazuje, jak je celá tahle ideologie šílená a představa, že by někdo byl vychováván v tom, že jediné, co má jeho život obsahovat, je neustálá práce, je šílenější ještě víc. Vím, že to Kurosawa točil na zakázku a že s tím zrovna nesouzněl, ale nedivím se, že to vzal, protože v té době by byl asi každý vděčný za cokoli. Aspoň se hezky kouká na tu skvělou filmařskou stánku, když už na nic jiného. Ta mi "vystačí" na lepší dvě hvězdy, protože jen díky ní jsem si při sledování moc nenudil, ale víc tomu nedám ani náhodou. Lepší 2* ()