Soupalka

Další z mnoha zajímavých dramat Turecka na téma konfliktu kultur a tradic a jak se tyto tragicky promítají do života jednotlivých lidí. Nižší hodnocení není o filmařině (ta by byla tak za 70%), ale proto, že na mne film působí značně rozporuplně a problematicky. Film je o nepochopení sama sebe i druhých i tom, jak je obtížné překonat determinaci člověka prostředím, ale zároveň zjevně pracuje se šablonou, která dost možná zkresluje a zjednodušuje pohled na současné problémy Turecka a podsouvá spíše pohled jak "západ" vnímá "východ" a v podstatě staví na klišé. Kritizuje některá společenská nastavení, společnost dodržující tradice presentuje jako omezenou a přehnaně podle mne zdůrazňuje některé archetypy (požadavky mužů na nošení čádoru, dost možná každý manžel je potenciální násilník a vrah, každá žena o své vůli chce být zcela svobodná a neomezovaná apod.) čímž zároveň opakuje stávající vzorce a ve svém důsledku může jeho "poselství" být kontraproduktivní. Naskýtá se pak otázka, proč v dnešním Erdokanově Turecku tolik narůstá právě mezi ženami podpora tradičních hodnot a omezení ve vztahu k ženám a zda právě tyto filmy k tomu nepřispívají. Na obdobná konfliktní témata je možná pak lépe se uchýlit k jiné formě zpracování a sáhnout po knize. Román umožňuje hlubší pojetí problémů a poskytuje úplně jiný rozměr tématu bez klišé - např. knihy Elif Safak. ()